Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Б

БејбиГрл

Гостин
Пер,не е он женско,има среќа.

Драги е наклонет да ги "ебе" (со оценки) женските.
Колешка со 70 бода од сите три колоквиуми,ја бутна на испит:vozbud:


Него,да прашам јас,денеска убаво слушнав дека менаџмент рече,прашањата од Case Study носат по 10 бода секое?
Да, убаво си слушнал. Оние од точно-неточно по 1 бод, а повеќекратен избор 2,5
Ако пресметаш ќе видиш дека вкупно е 100 од кои ти треба 51 за да положиш :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Епа ок...
Сеа не знам дали е тоа добро или лошо:kesa:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Кај Шуклев ништо не е нереално :)
Ама со оглед на тоа дека минатиот пат ја спушти границата на 30 поени, добро би било да се надеваме пак на тоа :)
Јас уште го неам научено планирање, а и другиве не ги знам баш најдобро :(
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Нема да ја спушти овој пат, затоа даде 2 прашања шо би можел секој да ги одговори и носат 20 поени:nesvest:
И јас се чудам шо е работава, каде е тука замката...или пак стварно Шуклев е толку фин???
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Замисли да е на 30.

2 прашања по 10 бода,плус 4 од мулти-избор.

И проаѓаш со 6 одговорени од 37 можни:kesa:
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
ми треба една услуга, од било кој што сака да ми помогне:)
значи, имам намера да се запишам на Економски факултет.е сега, проблемот е матурата.за проектна задача избрав економија, пошто е некако најопшто, а не менаџмент или бизнис.имам две прашања што сакам да ми одговорите/помогнете:
1.ако не знаете сеуште кој смер да го студирате што би избрале како проектна задача помеѓу економија, бизнис и менаџмент?
2.дали можете некако да дознаете дали мора да се полага математика за матура за да се запишам на економски[гледав на бро вака пишува:математика (основно ниво) или странски јазик;за гимназија:географија, информатика, историја, математика (ако не е избран како екстерен испит), социологија, странски јазик (ако не е избран како екстерен испит),филозофија] затоа што два пати се спомнува за да се избере и ако треба да полагам математика не сум сигурна дека ќе положам.јас сакам да полагам англиски, социологија и историја или филозофија.

help please!:nesum:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Нема да ја спушти овој пат, затоа даде 2 прашања шо би можел секој да ги одговори и носат 20 поени:nesvest:
И јас се чудам шо е работава, каде е тука замката...или пак стварно Шуклев е толку фин???
Не би рекол дека секој може да ги одговори прашањата, прашањата носат толку поени затоа што ќе бидат тешки, бар јас така мислам. Нема фин тука, голем број студенти нема да го учат Менаџмент (најголема грешка) и затоа резултатите ќе бидат ужасни. Тоа го знам од лани, мислам дека ако имаше само 5-6 души кои имаа над 55 поени.
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Абе незнам, баш мислам колку тешки може да бират прашањата шо веќе ги имаш во книгата...и ги одговараш пола саат со отворена книга? Збунувачки...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Абе незнам, баш мислам колку тешки може да бират прашањата шо веќе ги имаш во книгата...и ги одговараш пола саат со отворена книга? Збунувачки...
Зар Шуклев кажа дека прашањата ќе бидат исти како во книгата?
Тоа не ми се верува, мислам дека само текстот ќе го читаме, а прашањата ќе бидат сосем други.
И што кажа друго, објасна нешто?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Сосем други прашања ќе бидат,така рече Столе.
После Шуклев изјави дека ќе бидат истите од книгата,со повеќе можни и тоа.

А Столе рече дека тие од книгата се двосмислени,така да смислено нема да ги знаеме ние нив,ако ги даде
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Не знам, на крај изглеа сите ќе го :drk:
Ај идам на факултет, па ќе видам што се дешава, од МЕСТОТО НА НАСТАНОТ :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
пуштил списоче вчера... а тие што биле простум на врата не ги оставал да се потпишат.... а место за сите да седнат нема... абе во последно скрос факултетов губи смисла.... мислам со менаџмент посебно... другото е добро..

инаку структурата на поените по менаџмет

2x кејс стади прашања со отворена книга по 10 поени = 20 поени
5х точно/неточно по 1 поен = 5 поени
30х повеќекратен избор по 2.5 поени = 75 поени
Вкупно 100.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
абе луѓе добив идеа.... 20 поени не е мала работа... а се работи за неколку цртички и елементи што треба да се научат...

финатата е што овие кејсови се превземани и преведени -очигледно лошо- од некој од странство.... секој кејс има 1 до 2 поенти ..... значи само и само 1 до 2 два точни одговори по кејс... 5 кејса по 2 точни одговори = 10 одговори...
покрај толку цртички и табели ... 10 прецизни одговори е многу лесно да се запаметат... да не прајме муабет што може да се запишат во книгата...

Сета работа е ако сакате да се договориме група од 2-3 да одиме во библиотека/читална да ги истргаме сите учебници од кои се превземени кејсовите ... да ги видиме прашањата и одговорите во истите .... ако ги нема во учебниците одговорите на интеренет страната на издавачот ги има 100%.

ете ти како 10 цртички носат скоро пола колоквиум по менаџмент...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Да, да, преведувани се, ама не значи дека има одговори на тие кејсови. Во читална 1.000.000 посто нема шанси да најдеш книги за ова, можеби на интернет.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
125
Поени од реакции
4
После секој кејс има доле извор од која книга е извадено и преведено.Предлагам да чепнеме малце на нет можно е да ги има негде одговорите. Кој ќе успее да најде нешто одма нека извести.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom