Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Дали знае некој нешто околу полагањето на Макроекономија преку колоквиуми? На пример, дали треба да се потпреме на прашањата од листовите кои ги дава професорот, колкав процент од тие прашања се паѓаат на колоквиум и сл.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
Дали некој знае до која страна треба да се учи по Менаџмент. Во Водичот пишува дека треба да се учи и Планирање, што му доаѓа околу 200 страни, а јас мислев дека треба да се учи само првиот дел од книгата, т.е. до 149 страна.
Исто во Водичот пишува дека треба да имаме 13 предавања Менаџмент пред колоквиум, а ние имаме нецели девет предавања. Ај ако некој знае, затоа што се исплашив, не ми изглеа реално да научам толку страници за толку мал период. Ако беше некој предмет како Економија ќе можев и за три дена, ама со Менаџмент, ах, таму нема никаква логика :(:kesa:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.213
Поени од реакции
935
Дали некој знае до која страна треба да се учи по Менаџмент. Во Водичот пишува дека треба да се учи и Планирање, што му доаѓа околу 200 страни, а јас мислев дека треба да се учи само првиот дел од книгата, т.е. до 149 страна.
Исто во Водичот пишува дека треба да имаме 13 предавања Менаџмент пред колоквиум, а ние имаме нецели девет предавања. Ај ако некој знае, затоа што се исплашив, не ми изглеа реално да научам толку страници за толку мал период. Ако беше некој предмет како Економија ќе можев и за три дена, ама со Менаџмент, ах, таму нема никаква логика :(:kesa:
Па мислам дека е заклучно со 5-та глава, барем така беше лани и прелани.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Абе многу е тоа 200 стр. Ај стварно ако има некој информација нека постира.
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
до 205 страна е прв колоквиум на менаџмент , барем така ми кажаа
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
94
Дали знае некој нешто околу полагањето на Макроекономија преку колоквиуми? На пример, дали треба да се потпреме на прашањата од листовите кои ги дава професорот, колкав процент од тие прашања се паѓаат на колоквиум и сл.
од тие листови се паѓаа прашања и ако се одгореа точно можеше да се добијат 28 поени
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
кога мисли да ги предаде толку лекции со ова темо ??? ете до крајот на неделата и да ја почни 3та глава пак не можи 200 страни да истера..
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Што е битно бе и да не ги предаде.
Кој дегенски материјал е,онака баш за бубање и заборавање 3 дена отпосле колоквиум.

Колку ми е мене ГАЈЛЕ што кој и како почнале со менаџмент,не учам ја за науката,учам за да бидам економиста,практично ми треба нешто.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
Нема шанси да даде нешто што го нема предавано. Лани беше заклучно со петта глава, ама до крајот на петта глава имаше околу 170 страни, а оваа година има 200 страни. Исто така лани имаше 10 и пол предавања x 16 страни на предавање, тоа иде точно околу 170 страни. Оваа година имаме 8 и пол предавања до прв колоквиум x 16 страни тоа иде до кај 149 страница. Дали некој знае 100%, дали професорот има кажано на час или пак некој прашал. Ако не ќе го прашам јас утре Столе :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Менаџмент во цел свет е еден од најинтересните испити. Потикнува најмногу креативност и логицирање. Само таму има 2 страни теорија 220 case study... разработување на проблеми и логичко размислување... проблемот кај нас е .. како што кажа проф. "абе јас во австралија кога ја пишував книгата, читам таму менаџмент имало и во цркви и во све, и си викам што ќе му објаснувам во македонија кај имало менаџмент, тап отвори наводицни и преведи го текстот и готово.. што ќе се расправам"

а да и еве еден интересен превод од менаџментот....


"Процесот на континуирано подобрување е начин да се ХОСПИТАЛИЗИРААТ работниците во претпријатието."

Тешко на таа фирма кај што ќе се разболат работниците...
инаку од hospitality е изведено.... ама кај нас го користат главно доктори и Менче Точи од А1
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Нема шанси да даде нешто што го нема предавано. Лани беше заклучно со петта глава, ама до крајот на петта глава имаше околу 170 страни, а оваа година има 200 страни. Исто така лани имаше 10 и пол предавања x 16 страни на предавање, тоа иде точно околу 170 страни. Оваа година имаме 8 и пол предавања до прв колоквиум x 16 страни тоа иде до кај 149 страница. Дали некој знае 100%, дали професорот има кажано на час или пак некој прашал. Ако не ќе го прашам јас утре Столе :)
е да и пиши тука... оти ова го слушнав од Шуклев... кажа дека 8 страни на сат е темпото....
т.е 16 на предавање.....
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
Менаџмент во цел свет е еден од најинтересните испити. Потикнува најмногу креативност и логицирање. Само таму има 2 страни теорија 220 case study... разработување на проблеми и логичко размислување... проблемот кај нас е .. како што кажа проф. "абе јас во австралија кога ја пишував книгата, читам таму менаџмент имало и во цркви и во све, и си викам што ќе му објаснувам во македонија кај имало менаџмент, тап отвори наводицни и преведи го текстот и готово.. што ќе се расправам"

а да и еве еден интересен превод од менаџментот....


"Процесот на континуирано подобрување е начин да се ХОСПИТАЛИЗИРААТ работниците во претпријатието."

Тешко на таа фирма кај што ќе се разболат работниците...
инаку од hospitality е изведено.... ама кај нас го користат главно доктори и Менче Точи од А1
Па и кај нас има менаџмент во цркви и секаде, ама нема врска тоа.
А предметот Основи на Менаџмент, тука мислам посебно на книгата, е неверојатно неповрзана, дури и ме нервира.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Па и кај нас има менаџмент во цркви и секаде, ама нема врска тоа.
А предметот Основи на Менаџмент, тука мислам посебно на книгата, е неверојатно неповрзана, дури и ме нервира.
Поентата е .. што учебникот е збир лоши преводи... посебно кејс стади на крајот е крајно неразбирливо.. како што разбрав студенти го преведувале за семинарска..
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
И не знам како да учам, цртички или се, се ми е така нејасно, па кога ќе ги прочитам објаснувањата уште понејасно ми е, ова, она, па пак ќе се врати на ова и се губи поентата. Па мајка му стара, дај дади едно објаснување, ама да биде добро :nerv:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
А дали некој има тестови со прашања од Менаџмент?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom