Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.690
Поени од реакции
2.963
epa u prv semestar kaj taki fiti idi na drugo rpedavanje ne ti treba a na vezbi obavezno na smetkovodstvo i matematika
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.690
Поени од реакции
2.963
mozno e so ova godina primaat poise 87 negde studenti u drzavna kvota prosireni se ja ziv ke se izedam hahahahah
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
eeee imavme srekja :) trebalo da si odmarate site edna godina so cetiri u vis :D
a lani kolku primaa na drzavna?
 

butterfly8

peperutce
Член од
17 март 2009
Мислења
96
Поени од реакции
5
Moze nekoj da mi kaze kako ide toa so uslovni predmeti i kako se pisuva kvadrat (skraja da e:))... nesto podetalno. Pls

I uste nesto. Kolku se plaka kaj Slave za da pomines?
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
Moze nekoj da mi kaze sto mi treba po osnovi na smetkovodstvo i ekonomika na pretprijatie ?

Smetkovodstvo vise od kniga ili zbirka ? Od koj delovi poveke dava?

Ekonomika na pretprijatie moze sve da se nauci od skripti ?

Smetkovidstvo sum ka Ljubisa Janevski a ekonomika kaj Dimitar Bojagioski
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.690
Поени од реакции
2.963
vidi vaka sea smetkovodstvo prvi dva kolokviumi ke ucis od zbirka od tamu 80% dava se,dodeka tret kol od kniga 55str ima smo za ucenje i ekonomika isto prvi dva kol od skripti tret od kniga.

za butterfly sea da i kazeme neso: 5 predemti ti trebaat za da fatis uslov ali sea se zbori ke go ukinat toa i ke si plakas za sekoj predmet posebno ali ne e stapeno u sila uste ni u stedentski neznaat so kako uste a za kaj slave ako ucis ke pomines mn lesno godinava imase nad 80 10ki taka da ne se zamarajte mn mn deka e tesko epten kolokviumite se relativno lesno za razlika od ispitot(od iskustvo ova ja uste go vlecam sea na 7mi polagam), gledaj ti matematika da pomines toj e sea najtezok predmet
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
а да ве прашам за книги? за сите предмети ќе ми требаат книги нови?или ќе можам да се извадам и со фотокопии?:toe: И слабо не се скапички а? :)
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
vidi vaka sea smetkovodstvo prvi dva kolokviumi ke ucis od zbirka od tamu 80% dava se,dodeka tret kol od kniga 55str ima smo za ucenje i ekonomika isto prvi dva kol od skripti tret od kniga.
Jas prasuvam za ispit samo tie dva mi ostanaa na 1.9 osnovi na smetkovodstvo i na 3.9 ekonomika na pretprijatie
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
а да ве прашам за книги? за сите предмети ќе ми требаат книги нови?или ќе можам да се извадам и со фотокопии?:toe: И слабо не се скапички а? :)
лани нас не заплашуваа демек сите книги треба да се на ново купени, дека професорите ќе забележувале кој нема купено, па дека оние што имат на ново купено книги ќе имат некој плус и слични студентски муабети. јас поминав со фотокопии некои книги, нешто земав на ново.
на крај заклучив дека од сите учебници и збирки, на ново ќе ти треба само математика збирка задачи и сметководство збирка. Сметководство ќе ти треба заради тоа што домашните ги дават од збирката, има посебен дел со книжења кои мора да се однесат кај асистентот за добивање потпис за редовност на крај на семестар.А математика ќе ти треба бидејќи Драге Јанев ја дава како помош на колоквиум/испит, конкретно изданието од 2008, кое ми беше една од најисплатливите инвестиции досега, на секој колоквиум ми се паѓаше по една решена задача, само со изменети вредности, како и прашањата позади се скроз исти со комбинациите на колоквиумите.
друго од учебници на ново мене апсолутно не ми беше потребно, со исклучок на Статистика, кој беше навистина добро изработен учебник и многу полесно се учеше од него, со помош на CD-то кое иде во прилог на истиот, на кое се наоѓат презентациите од часот за сите лекции, како и тест-прашања за проверка на знаењето.
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
ја слушнав дека нема да ми дадат да полагам без книга ако се избацам... многу некако олеснителноо ова што ми го кажа сеа ... :)
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
ја слушнав дека нема да ми дадат да полагам без книга ако се избацам... многу некако олеснителноо ова што ми го кажа сеа ... :)
тотално нема врска тоа што ти го кажале, не дека минатата година не беа исти/слични муабетите меѓу студентите, сепак од искуство се докажа спротивното. демек има список кој има на ново книга купено, или на колоквиум ќе ти кажат да покажеш индекс и книга за да полагаш... :) no fear
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
фалаа :) а бубачиња сте на предавања? зашо ја сум мрчатор па глеам ќе си иам проблеми... :nesvest:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom