Едно дете-предност или недостаток?

Tanes

Ништо Море!
Член од
23 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
6
Definitivno Nedostatok! toa edno dete moze da bide istraumatizirano od drugi deca vo smisla nemas brat sam si vakov si takov si!:nesum:
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Tanes напиша:
Definitivno Nedostatok! toa edno dete moze da bide istraumatizirano od drugi deca vo smisla nemas brat sam si vakov si takov si!:nesum:
Eve vaka:-mojot soprug e edno dete,a eve sega i nie imame edno dete (11g.),a nikoj ne se zaprasal zosto?Pa mozebi lugeto od zdravstveni pricini ostanuvaat so edno dete,neli? Stvarno e bezveza da se rece deka decata edinci ke bidat istraumatizirani!Zosto?Pa tie deca ako nemaat brat,sestra zarem nemaat nikakva familija?Ma kakov bre nedostatok,kakvi traumi!!!!Se zavisi od toa vo kakva sredina raste toa dete ,kako e vospituvano....itn!
Nikako ne bi rekla deka e nedostatok bidejki i toa si ima svoi prednosti za mnogu raboti.Jas imam dve sestri,pa zarem moze da se rece deka toa e nedostatok ili prednost!????
 
Член од
10 март 2007
Мислења
30
Поени од реакции
0
i jas sum edno dete i toa sto nemam brat, sestra od sekogas mi bese problem....ama duri sega sfativ zosto mi e toj problem...valjda poradi toa sto site okolu mene imaa nekoj jas ne...mi falese zastita, sega sum pogolema sposobna sama da si odberam prijateli fala bogu, ama sepak na momenti mi se vrakja toa cuvstvo
ali isto taka ne bi mozela da go narecam i mana....mnogu jasno si ima svoi prednosti
a inaku razgalena nikogas en sum bila, ali sebicna i skrzava da...koga treba nesto da dadam, da podelam....
sepak koga bi odbrala bi sakala da imav nesto:)
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Јас мислам дека е недостаток на најблизок другар.Некој ке рече има други роднини има пријатели но чувството не е исто.Би рекла дека е добро да имаш некој со кој ке се караш ке си играш истовремено.А и подоцна кога ке станеш возрасна и самостојна особа добро е да занеш дека имаш некој многу многу близок.Јас имам сестра и срекна сум што ја имам!:je:
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
фамилиите со три деца се најсрекни и разликата во годините на децата да биде 3год
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
13.263
Mislam deka e nedostatok. Poznavam mnogu drugari koi se edinci. Se porazmazeni od tie sto imaat brat ili sestra - sekogas se nezadovolni (sekoja cest na isklucocite.).
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Е а таман си реков ќе легнам да спијам а ти ме испровоцира (се зафркавам).
Прво не знам како е да имаш брат или сестра, па зато реков дека никогаш не ми недостигале. Можда да сум ги имал ќе ми било поубо,то не можам да знам, иако не вервам дека би ми било поубо отколку шо ми е сега. Плус предност не морам да се стегам стално за брат ми или сестра ми :poss:
Еве само еден доказ дека единците се себични. Па Хогаре, ако за брат или сестра не се стегаш за кој ќе се стегаш? За другар? За куче? За жената и децата подоцна во животот?

Знаеш што? ма една поговорка: “Брат брата не рани, а тешко кој го нема“ ама за тебе изгледа е “Брат за брат, сирење за пари.“
 
N

NaSTy`G|rL

Гостин
Јас сум едно дете на мама и тато. Предност е тоа што имам речиси се што ќе посакам, и нивната грижа и љубов не ја делам со никој друг. А недостаток е братска/сестринска љубов. Многу често ми е досадно.
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
не знам зошто некој мислат дека демек партнерот не е твоја крв па ќе те остави... а малку читате по весниците, колку браќа се испозаклале меѓу себе, колку се испокарани, не сакат да се навидат... значи се` е индивидуално... јас сум единец, можеби повќе се ориентирав кон братучедите, и никогаш не ми беше досадно... не знам зошто тоа би било хендикеп, децата по домови израснуваат, без ништо, па пак се здрави личности...
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Паа,кога си ма е голем недостаток.Ти фали заштита,која гледаш дека ја имаат другите,Донекаде имаш и траума поради тоа.Но со тек на време едноставно стануваш посилен и се навикнуваш
на фактот дека мора да бидеш сам,да се снаогаш сам во животот и понатаму тоа ти нуди предност.Стануваш посилен од другите,вистинска индивидуа.Инаку јас лично би сакал 8 деца:vozbud:.Не сакам да биде едно и да мора само да се снаога.Да бидеме реални родителите пружаат сигурност но тоа не може да се спореди со блискоста од брат или сестра.

Па кога си мал е голем недостаток.Дури и остава траума.Но со текот на времето стануваш посилен,учиш сам да се снаогаш во животот,стануваш вистинска индивидуа.Тоа ти дава предност пред другите.Но сепак јас лично би сакал да имам 8 деца:vozbud:.Не сакам да биде едно и да мора само да се снаога низ животот.Да бидеме реални,родителите пружаат заштита,но тоа не може да се спореди со онаа сигурност дадена од брат или сестра.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Еве само еден доказ дека единците се себични. Па Хогаре, ако за брат или сестра не се стегаш за кој ќе се стегаш? За другар? За куче? За жената и децата подоцна во животот?

Знаеш што? ма една поговорка: “Брат брата не рани, а тешко кој го нема“ ама за тебе изгледа е “Брат за брат, сирење за пари.“
Себични се сите луѓе, само некои даваат од што мораат.:)
Од тој аспект гледано, подобро е да си единка, затоа што ако си себична личност а имаш брат или сестра ќе има чести тепачки.:)

Fabullous_178 напиша:
Донекаде имаш и траума поради тоа.
Какви трауми се тоа, ако може да прашам? Јас на пример, сосема нормално функционирам 18 години иако сум единка.:svashta:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Сум била единица скоро 14 години и баш во тие детски години тешко ми беше да прифатам дека нема веќе сето внимание да е насочено кон мене, дека ќе се сменат работите на кои сум навикнала. Денес ми е криво што сум мислела така.
Сум ги почувствувала и двете ситуации и слободно можам да кажам дека за мене ќе беше недостаток доколку не се родеше брат ми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom