Едно дете-предност или недостаток?

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ај вака. Кога пораснав доволно за да сфатам некои работи, моите ми кажаа дека едвај сум дошол на овој свет. Одговорно тврдам дека иако единец, пораснав под цврстата праведна рака на татко ми и мајка ми и бескрајно сум им благодарен за се што направиле за мене во животот. Ми овозможија да учам, стамбено ме средија, и се тоа. Да сум имал брат или сестра истото ке му/и следуваше. Работата не е во материјалното. Се е минливо. Уште од мал сум сакал брат или сестра. Отсекогаш сум бил осамен, и затоа и станав индивидуалец во секоја работа која ја работам. Не им верувам на луѓето можеби... А имам многу пријатели со кои се дружам. Не поднесувам самотија.
Партнерот во животот е оној со кој делиш се. Точно. Ама не е твоја крв. Може да те изневери и да те остави. Кој гарантира оти децата нема да ти го свртат грбот во некоја ситуација на разводи и сл.? Остануваш сам. Мака ми е што е животот таков, ама мора да се оди напред.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Море не единица камо мајка ми да родила повеке од 2(мене и брат ми)абе 5/6 па кога ке се собереш абе милина.Не сум никако за само 1 дете(ако се има можности)
Може е полесно за родителите,ама многу тешко за децата.

п.с.Струмикс одлично кажано те позеленив:)
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Не можам да кажам дали е предност или недостаток. За мене секое дете е богатство, што повеќе деца тоа побогаи сме.
Јас имам брат и не би можела да го замислам животов без него, имало моменти кога не бил тука по 6 7 месеци и неможам да го опишам чувството на осаменост што го имав. Ниеден другар/ка неможе да го замени братот/сестата, братот/сестрата ќе ти се тука во добро и во лошо во секој момент кога ти требаат, а другарот/ката не баш секогаш можат да се тука за вас.
Ме иритираат луѓе кои од бес немаат повеќе од едно дете, оние кои го имаат тоа едно само ради реда колку да имаат дете, а имаат секакви можности за најмалку уште едно дете. :tapp:
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
иако има единци што се сржави ама неможеме да ги ставиме сите во ист кош, еве братучет ми е еднинец па е НАЈДОБРОТО суштество што го знам на планетава земја , све ќе направи за да ти помогне дури и ќе извади од своја уста за да ти даде , незнам али не ми пречат единците и не гледам никаков недостаток ако си единец , него проблемот е како ќе те научат од дома да делиш со другите или све е 'злато' само за тебе
 
Член од
29 јуни 2006
Мислења
63
Поени од реакции
0
city напиша:
Што мислите,само едно дете во семејството е предност или недостаток, затоа што знаеме од една страна каква е финансиската состојба за повеќе деца ,а пак од друга страна се зборува дека најчесто едно дете во семејството значи дека тоа ќе биде разгалено, себично, скржаво итн....па кој е вашиот избор и вашето мислење.
Јас мислам дека нема врска колку деца се, туку е важно воспитувањето од страна на родителите.
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
Kako edinica na mama i tato mozam da kazam deka od finansiska strana bilo super, se e za tebe , ne mora da delis nisto , povekje vnimanie dobivas i slicno, megjutoa koga imalo teski momenti a tuka mislam na serizoni raboti od tipot na bolest na roditel i takvi raboti, ne mozam a da ne kazam deka tuka najmnogu ti treba brat ili sestra. Znaes deka ne si sam. Ima koj da te razbere. Ljubomorna sum im na moite bratucetki i bratucedi koi si imat brakja/ sestri . Iako si gi sakam najmnogu na svet sepak koga se kje se povlece ostanuvas sam barem dodeka ne stvoris svoe semejstvo.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
ja mozam da kazam deka nekogas se nerviram u prisustvo na brakata, ali tie situacii se mnogu poretki od onie koga mi nedostigaat, ili koa si razgovaram so niv otvoreno... Bidejki imam 3jca braka(malce mi e krivo so nemam sestra:)) mozam da kazam deka e mnogu podobro koga ke imas nekogo so kogo mozes da razgovaras, nekoj koj ke te zastiti, pokraj niv ke se 4ustvuvas sigurno (kakko nivnata pomala sestri4ka:D)... a toa nemoze da ti go pruzi ni najdobriot/ta drugar/ka... tuku samo bratskata/sestrinskata ljubov. Taka da za mene edno dete bi bilo nedostatok
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Ne bi sakala da komentiram za toa dali e prednost ili nedostatok sepak dete si e dete.Jas licno di sakala da imam poveke deca, barem dve najmalko.
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
NIkad ne bi si pomislila deka edno dete e nedostatok ali ne e ni prednost!!!Poise bi sakala da imam dve ili tri deca
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Види имам правено муабет со другари што се единци и ми викаат дека им е убаво не викам дека не им е убаво се што ќе посакаат добиваат и некои други работи.Ама покасно кога ќе ги нема ни родителите ни никој што ќе прави ќе има фамилија ќе нема со кого да се консултира и ќе нема кога ќе му биде најтешко да си направи муабет за се тоа мислам тогаш ќе има и жена ама не е истот како што ќе го направи муабетот со БРАТ МУ и не се каам што не сум единец што имам брат.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Site,ama site luge koi gi poznavam i koi nemaat braka i sestri,za mene pretstavuvaat luge so mal hendikep!Gi zalam poso nikogas,nikogas nema da ja pocustvuvaat toplinata na ona sto se narekuva sestra/brat!Nikogas ne sum ni pomisluvala kako bi mi bilo koga bi bila sama bez sestra mi,poso go nejkam toa custvo,pravi da se custvuvam mnogu osamena!
 
Член од
7 март 2006
Мислења
15
Поени од реакции
0
eci^^^ напиша:
Site,ama site luge koi gi poznavam i koi nemaat braka i sestri,za mene pretstavuvaat luge so mal hendikep!Gi zalam poso nikogas,nikogas nema da ja pocustvuvaat toplinata na ona sto se narekuva sestra/brat!Nikogas ne sum ni pomisluvala kako bi mi bilo koga bi bila sama bez sestra mi,poso go nejkam toa custvo,pravi da se custvuvam mnogu osamena!
Voopste ne se slagam so tebe zasto ako znaes kako da si go planiras vremeto nema da se custvuvas osamena a ako imas izgradeno i dobar krug na prijateli(vistinski prijateli) e togas veruvaj deka nema da se pocustvuvas ama bas nikogas osameno:nenene: !!!!!!!!!!!
 
Член од
11 јуни 2006
Мислења
49
Поени од реакции
6
Прво имам сестра, но морам да си признаам дека одсекогаш сум сакал да бидам единец. рака на срце дури им љубоморам на оние што се единци...А со оглед што не сум можел да бирам пошо сестрами е постара. Така да сум немал право да бирам, него да ме бираат (нешто највеќе шо мразам). Е сега да си бев сам, немораше да го трпам досаѓањето на внук ми, немораше да трпам сите тие трауми кој ги имав со сестрами додека полагаше испити, сите нејзини падови, чекањето ред за WC наутро пред школо или за у град...
Можеби ова е малку егоистично, али сепак суетата е мојот омилен грев.
 
N

NeMiRnA

Гостин
eci^^^ напиша:
Site,ama site luge koi gi poznavam i koi nemaat braka i sestri,za mene pretstavuvaat luge so mal hendikep!Gi zalam poso nikogas,nikogas nema da ja pocustvuvaat toplinata na ona sto se narekuva sestra/brat!Nikogas ne sum ni pomisluvala kako bi mi bilo koga bi bila sama bez sestra mi,poso go nejkam toa custvo,pravi da se custvuvam mnogu osamena!
Heee ne se soglasuvam.Hendikep bi bilo da sum imala sestra/brat pa da sum ja zagubila,a so toa i taa toplina.Jas nikogas ne sum ja imala taa toplina za da mi nedostiga i sl,ednostavno naviknata sum i super mi e,imam bratucedi sto si se sakame ko da sme brat i sestra,me cuvaat,drugarki...voopsto ne sum osamena i apsolutno ne se soglasuvam so toa deka edincite se osameni,razmazeni i sebicni!Nemoj da sfatis deka so ova imam neso licno protiv tebe,samo ne se soglasuvam so razmisluvanjeto;)
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
jas sum edna i nemam pocustvuvano ljubov ili kavga od brat/sestra,no znam deka ne sum razmazena ama voopsto.:nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom