Едно дете-предност или недостаток?

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Јас немам услови ниедно дете да имам, ама кога би ги имал, би идел на едно дете. Сакам да имам само едно дете бидејќи е помалце замарање а и детето ќе биде посреќно бидејќи ќе ја добива сета моја родителска љубов.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Сакам да имам само едно дете бидејќи е помалце замарање а и детето ќе биде посреќно бидејќи ќе ја добива сета моја родителска љубов.
Ти мислиш така
а јас мислам едно дете е повеќе замарање, зошто тоа нема друштво и родителите му се друштво
а љубовта не се дели на две на три кога имаш повеќе - таа се множи, детето ја добива истата количина љубов од тебе плус и од сестрата/братот

Е некогаш ќе ти се качат на глава ама ги сакаш најмногу од се...А некогаш меѓу себе ќе имаат проблеми дали кога ќе се мали или големи, ама сепак се браќа сестри, ако не се поврзат сами нивните деца ќе ги поврзат
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Јас сум за повеќе деца, јас сум растен така, а исто и сопругата они се пет :). Огромна е разликата, сега кога сме возрасни дупло повеќе си помагаме. Прекрасно е чуството кога имаш кај да се јавиш да се радуваш и на среќата на твоите најблиски. Некако посилен си и во друштво кога си мал, имаш постар брат да се фалиш :). Едно дете, мислам дека од тинтрање, тресење над него и ексклузивната љубов од родителите ги прави, некако понежни (фигуративно, себични) ова од примери го кажувам, ама не е генерално така. Самото тоа што, брат ми прв доби точак, ја морав да чекам да се докажам дека заслужувам. Тоа ми давало дополнителна мотивација, да осетам дека морам да делам нешто, да морам да мислам и за друг и да му помогнам. Се е тоа поврзано, ама по мене само оправдување за едно дете е биолошкиот фактор на родителите, се друго е глупо да се бара како оправдување, бидејќи ако имам две деца ќе работам и повеќе ако треба да донесам и за двете. Ама кој како си ја сваќа оваа работа. Од повеќе браќа и сестри никогаш неможаш да бидеш зијан во животот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Голем недостаток. Кога имав едно дете приметив дека на моменти се осеќаше осамено. Се му купував, но братчето не може да се замени со играчки и домашни миленичиња.
Сега двете си играат заедно, неразделни се и научија како да не бидат себични и скржави. Парите не се толку важни колку што радоста е голема кога во двете раце имаш по едно дете. :D
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Јас немам услови ниедно дете да имам, ама кога би ги имал, би идел на едно дете. Сакам да имам само едно дете бидејќи е помалце замарање а и детето ќе биде посреќно бидејќи ќе ја добива сета моја родителска љубов.
Поголема казна за едно дете од тоа да нема братче или сестричка нема. Детето ке ти биде напротив многу понесрекно, ако не веруваш, прашај ги тие што немаат брат или сестра. Ако се две ке ја делиш на пола љубовта, и ке прима само пола од твојата љубов?
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Поголема казна за едно дете од тоа да нема братче или сестричка нема. Детето ке ти биде напротив многу понесрекно, ако не веруваш, прашај ги тие што немаат брат или сестра. Ако се две ке ја делиш на пола љубовта, и ке прима само пола од твојата љубов?
Штознам, јас со тие деца единци со кои што сум разговарал (мои некогашни школски) ми велеа дека им било убаво што биле едно дете. Сиот џепарак и внимание само тие го добивале:)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Штознам, јас со тие деца единци со кои што сум разговарал (мои некогашни школски) ми велеа дека им било убаво што биле едно дете. Сиот џепарак и внимание само тие го добивале:)
Е од таа причина што сите пари и внимание се наменети за дете кое е единец стануваат разгалени, себични и скржави. Не е се во парите и имотот. Може ќе има се што ќе посака, но само едно не.

Јас да сум бил сам целиот имот и пари би го заменил за брат или сестра. :D
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Jas sum rastela so postar brat, i mnogu dobro znam kako e da imas sekogas do tebe grb kako planina i nikogas da ne ti fali vlakno od glavata. I sega vozrasni koga i da mu sum se javela da mi pritreba neshto odma doagja, nemozhe nishto drugo na svetot da ti zameni brat ili sestra, kolku sakash da imash prijateli ili drugari, zatoa jas imam tri, pa nikat ne im fali drushtvo posebno, si igraat se druzhat i normalno e i se karaat, mozhebi poradi primerite moi pa i jas taka se drzham, roditelite da tuka se ama tie nema da zhiveeat 200 godini sepak ti treba nekoj koj ti e krv, znaete kako vikaat brat brata nezhali ama teshko koj go nema.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас сум единица и како дете супер си поминав....
До скоро не осеќав потреба за брат или сестра, а сега кога гледам дека и мојот сопруг кој има еден брат а исто како да го нема....исто ми се фаќа:(
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Jas sum rastela so postar brat, i mnogu dobro znam kako e da imas sekogas do tebe grb kako planina i nikogas da ne ti fali vlakno od glavata. I sega vozrasni koga i da mu sum se javela da mi pritreba neshto odma doagja, nemozhe nishto drugo na svetot da ti zameni brat ili sestra, kolku sakash da imash prijateli ili drugari, zatoa jas imam tri, pa nikat ne im fali drushtvo posebno, si igraat se druzhat i normalno e i se karaat, mozhebi poradi primerite moi pa i jas taka se drzham, roditelite da tuka se ama tie nema da zhiveeat 200 godini sepak ti treba nekoj koj ti e krv, znaete kako vikaat brat brata nezhali ama teshko koj go nema.
Јас за жал имам таков брат што уште од дента кога сум се родил па се до ден денешен 30 години подоцна ме мрази. Јас него многу го сакам ама он мене не. Жалосно е што понекогаш родени браќа се понашаат вака. Брат ми во ништо не ми помогнал и дури неќе да му идам на посета кај него и неговата фамилија:(
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Штознам, јас со тие деца единци со кои што сум разговарал (мои некогашни школски) ми велеа дека им било убаво што биле едно дете. Сиот џепарак и внимание само тие го добивале:)
Имам еден другар, не дека со многу сум правел моабет на оваа тема, ама тој ми има кажано дека ако за нешто треба да им се лути на родителите е тоа што не му овозможиле да има брат или сестра...(инаку до сите овде, има ли заедничко име за брат и сестра во нашиов јазик? :))
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Ние во семејството бевме три деца.Иако во скромни услови,сме пораснале,сме се школувале сме се грижеле за секого да има доволно.Но кога ја изгубив сестра ми,и сега сум се повеќе свесен како одминува времето колку само ми недостига,колку посакувам повторно да и го слушнам гласот,но тоа е,судбина.Но уште потрагично е што своето дете го остави сирак.Но јас како негов вујко му помагам цело време,се грижам за него,исто како што се грижев за сестра ми кога бевме мали бидејќи јас бев прво дете и бев постар.
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Ние во семејството бевме три деца.Иако во скромни услови,сме пораснале,сме се школувале сме се грижеле за секого да има доволно.Но кога ја изгубив сестра ми,и сега сум се повеќе свесен како одминува времето колку само ми недостига,колку посакувам повторно да и го слушнам гласот,но тоа е,судбина.Но уште потрагично е што своето дете го остави сирак.Но јас како негов вујко му помагам цело време,се грижам за него,исто како што се грижев за сестра ми кога бевме мали,бидејќи јас бев прво дете,и бев постар.
Светот ќе беше поубаво место ако имаше повеќе вакви добри луѓе како тебе. Ти како вујко си се погрижил за детенцето, додека за жал полно татковци се понашаат со своите деца како да не им се деца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom