Еден сончев колектор може да заштеди 8.400 денари за струја

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Абе се убаво... ама еве пр.. живееш на 3ти спрат во зграда ... и шо праиме?? како јас да го инсталирам тоа?
па направи слично како порано на времето за заедничка сателиска чинија и имало повеќе канали одколку само на две канали,така и слично да се соберете куќниот совет и да се договирите за заеднички панели и тоа големи според колку станари има во еден влез и потоа ќе поврзете со вашиот бојлер кое е поврзан со панел како греачи а бе измислете малце биди малку креативен и истражувај само така ќе имате помала сметка за струја;):)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Е да, ако ти стои колекторот на нивно место ајт по 500-че од колектор..а има место за 20-30 некаде и фазла па да ти кажам и добра пара е..е дури тогаш ке заштедиш :D
Ти велам јас ко ке сум под гас( благодарение на денот да ни е за многу години) ми проработва мозокот за бизнис. А ова и не е така лоша идеја, ете бизнис на луѓето им дадовме за џабе.
Ајде нека живеат и тие, луѓе се:)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Ти велам јас ко ке сум под гас( благодарение на денот да ни е за многу години) ми проработва мозокот за бизнис. А ова и не е така лоша идеја, ете бизнис на луѓето им дадовме за џабе.
Ајде нека живеат и тие, луѓе се:)
Абе некој имаат приоритети ама немаат мозок...ах сеа може некој ги чита нашиве постови/мислења кој живее на поткровје..и си размислува за ова :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Абе некој имаат приоритети ама немаат мозок...ах сеа може некој ги чита нашиве постови/мислења кој живее на поткровје..и си размислува за ова :D
Да ме верваш дека некој со дигитронот е враце,прај математики, а некоја сигурно се има подзамислено за идејата со крпата враце да му звони.
Ај ај некој ќе ќари нешто.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
ќарот и зијанот се браќа.
Море како што тргна работата и бизнис можат да направат тие што живеат на поткровје:)
--- надополнето: 3 август 2012 во 01:06 ---

Битно е да се работоспособни (y)
не се разбравме баш.. :D нема веза.. да не забегуеме веќе од темава
вашиве совети ми беа баш од корист :D ако некогаш решам да се зафатам со тој бизнис.. ќе ве барам вас за да ме подучите :P
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Да ме верваш дека некој со дигитронот е враце,прај математики, а некоја сигурно се има подзамислено за идејата со крпата враце да му звони.
Ај ај некој ќе ќари нешто.
Некој ќе ќари, некој ке се омрси :sneaky::pos:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
не се разбравме баш.. :D нема веза.. да не забегуеме веќе од темава
вашиве совети ми беа баш од корист :D ако некогаш решам да се зафатам со тој бизнис.. ќе ве барам вас за да ме подучите :P
Нема везе со точакот сме:D
Туку како забегување на темата, ние бизнис план тука за џабе понудивме, некој пари ке извај со тие колектори. Таман си е муабетот(y)
--- надополнето: 3 август 2012 во 01:17 ---
Некој ќе ќари, некој ке се омрси :sneaky::pos:
Да ти кажам и криво ми е дека не сум на поткровје:(
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Нема везе со точакот сме:D
Туку како забегување на темата, ние бизнис план тука за џабе понудивме, некој пари ке извај со тие колектори. Таман си е муабетот(y)
--- надополнето: 3 август 2012 во 01:17 ---

Да ти кажам и криво ми е дека не сум на поткровје:(
:pos::pos:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
а сестро како мислиш ти до 3ти да ги спуштам цевките или.. нз како оди сето тоа.. али мора да биде поврзано со станот.. нема телепатски да го добивам ваљда :D

ова е претеризам... прво ајвар ни забранија да праиме по дворови, после гаќите да не сме ги сушеле на тераса... сега и ова со струјата... :facepalm: значи стварно бетер од ѓупци не направија.... многу сум им благодарна за реформиве... се чуствувам преродена... :tapp:
:facepalm:
Нема потреба да монтираш над зграда ..... јас случајно забележав сончев колектор во тафталиџе во Скопје монтиран во зграда на 3ти спрат одприлика на терасата или под прозор.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Абе се убаво... ама еве пр.. живееш на 3ти спрат во зграда ... и шо праиме?? како јас да го инсталирам тоа?
има решение и за тоа , можеш да монтираш колектор на некој прозор или пак на тераса има различни изведби потребна е само желба :P
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
:facepalm:
Нема потреба да монтираш над зграда ..... јас случајно забележав сончев колектор во тафталиџе во Скопје монтиран во зграда на 3ти спрат одприлика на терасата или под прозор.
Нормално! Зошто не и така!?... Но ако е колективна зграда, кој му дава право на тој што живее најгорниот спрат или дури и на самото поткровје да располага со кровот на истото!? Тој може да ги спречи евентуално доколку сакаат да постават комшиите, а тој несака.... но тоа истото може да се случи и обратно! А доколку не е поврзано со одобрувања и потписи од куќниот совет... па што вели Network кој може да ве спречи на меѓуспрат да поставите? Не се тоа фото-напонски па да ви треба огромен простор!... Ете над тераса или над прозор дури и сенка ќе држи. Никому ми се чини не му требаат повеќе од 2 панела за топла вода нели.... а толку можат да се постават скоро над секоја тераса!?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Со поставување соларен колектор во домот едно домаќинство годишно може да заштеди 2.400 киловат/часови струја, односно 8.400 денари. Ако сите 600.000 домаќинства во Македонија инсталираат соларен термален колектор годишно ќе се заштедат 144.000 мегатавт/часови струја, односно 82 милиони евра.
Баш ме интересира на база на кои параметри дојдоа до оваа пресметка.

Јас мислам дека потрошувачката на струја за топлење вода е далеку преценета од страна на агитаторите на сончевите колектори. 2400 киловати годишно само за топлење вода? Тоа се 6,5 киловати на ден. Бојлер од 80 литри со греач од 3 киловати ја грее водата за помалку од 1 час. Не би рекол дека сите домаќинства секој ден трошат по два бојлера. Машина за перење алишта сигурно се пушта еднаш до најмногу двапати неделно, a таа за целиот циклус, не само за загревање на водата, троши 1-2 киловати, така да таа минимално би имала корист од веќе стоплена вода (со напомена дека машините очекуваат ладна а не топла вода, и тоа може да предизвика и одредени проблеми во работата)
Така да реална заштеда може да имаат само големи куќи каде живеат неколку домаќинства и заеднички да инвестираат со соларен систем. За мали домаќинства не важи таа математика, затоа што потрошувачката на струја за топла вода е далеку помала. Денеска многу повеќе струја трошат разноразни електронски уреди како телевизори, компјутери, полначи, рутери, рисивери и што ти не, не дека се тие самите по себе големи потрошувачи, туку дека најголемиот дел од ни работат 24/7 (речиси како владата ;) )
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Баш ме интересира на база на кои параметри дојдоа до оваа пресметка.

Јас мислам дека потрошувачката на струја за топлење вода е далеку преценета од страна на агитаторите на сончевите колектори. 2400 киловати годишно само за топлење вода? Тоа се 6,5 киловати на ден. Бојлер од 80 литри со греач од 3 киловати ја грее водата за помалку од 1 час. Не би рекол дека сите домаќинства секој ден трошат по два бојлера. Машина за перење алишта сигурно се пушта еднаш до најмногу двапати неделно, a таа за целиот циклус, не само за загревање на водата, троши 1-2 киловати, така да таа минимално би имала корист од веќе стоплена вода (со напомена дека машините очекуваат ладна а не топла вода, и тоа може да предизвика и одредени проблеми во работата)
Така да реална заштеда може да имаат само големи куќи каде живеат неколку домаќинства и заеднички да инвестираат со соларен систем. За мали домаќинства не важи таа математика, затоа што потрошувачката на струја за топла вода е далеку помала. Денеска многу повеќе струја трошат разноразни електронски уреди како телевизори, компјутери, полначи, рутери, рисивери и што ти не, не дека се тие самите по себе големи потрошувачи, туку дека најголемиот дел од ни работат 24/7 (речиси како владата ;) )
Под нормални услови се бањаме секој ден, сите во фамилијата. некогаш и по 2 пати (трчање, работа некоја физичка). Секој од нас да фрли панталони, маица, гаќи и чорапи се прави една перална. Значи секој ден има по тура за перење. :) Уствари зависи за кој како. Така да, овие пресметки не ти се на место. Од ова се штеди и тоа многу.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Набавете си електрични уреди со висока енерг. ефикасност... тоа поевтино ќе чини!
во случајов бојлер на Ariston, Ti Shape Plus 50.... онли 6,000 Ден! (7,300 е 80 литарскиот) http://technomarket.com.mk/products/09067857/ariston-ti-shape-plus-50 во каталогот на 27 стр http://www.almahroos.com/catalogues/ariston.pdf вели:
Heat dispersion kWh/24h - 0,70
и да не е така ефикасен како што вели производителот, верувајте за помалку од половина час загрева 55*C, што ми е доволно! Само 1 киловат! .... слични се и броевите за ефикасност и за 80 литарските! Нормално послаби но сооднос на големината но повторно потрошувачката под киловат! Сакав да кажам дека веќе деценија веќе, бојлерите не трошат 3 Kw... мислам дека и нашите!? Леов...
Не сум премногу сигурен дека со ваква енерг. ефикасност на бојлерот би можело годишно да се потрошат 2400Kw/h....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom