Еден сончев колектор може да заштеди 8.400 денари за струја

Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Абе се убаво... ама еве пр.. живееш на 3ти спрат во зграда ... и шо праиме?? како јас да го инсталирам тоа?
види дали ќе можеш преку отворот за вентилација во ВЦ-то
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Мислам дека е добра работа, плус и некое агреаготрче или како се вика за складирање на струја :) Гледав во Македонија незнам во кој град беше човеков има 3 колектори 1 за користење 2 за складирање, и не ни плаќа струја на државата, секогаш има :) Плус има и систем ако опадне напонот да земе струја како и сите други од далеководи или трансворматори :) Не ме фаќајте за збор незнам тоно како му одеше процесот но ног пари заштедуваше со тоа колекторите :)
--- надополнето: 3 август 2012 во 00:18 ---

Брат на покриовот на зградата :)
а сестро како мислиш ти до 3ти да ги спуштам цевките или.. нз како оди сето тоа.. али мора да биде поврзано со станот.. нема телепатски да го добивам ваљда :D

ова е претеризам... прво ајвар ни забранија да праиме по дворови, после гаќите да не сме ги сушеле на тераса... сега и ова со струјата... :facepalm: значи стварно бетер од ѓупци не направија.... многу сум им благодарна за реформиве... се чуствувам преродена... :tapp:
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
а сестро како мислиш ти до 3ти да ги спуштам цевките или.. нз како оди сето тоа.. али мора да биде поврзано со станот.. нема телепатски да го добивам ваљда :D

ова е претеризам... прво ајвар ни забранија да праиме по дворови, после гаќите да не сме ги сушеле на тераса... сега и ова со струјата... :facepalm: значи стварно бетер од ѓупци не направија.... многу сум им благодарна за реформиве... се чуствувам преродена... :tapp:
Слабо си ги измешавме половите ама не ти го прочитав никот сори, неќна така и со мацедалиен направив :P Иначе па за цефки не е проблем, исто како со парното :) Сеа што ке треба повеќе цефки..ама ако се договорите со повеќе станари можете да онадите главна цефка и после од таа цефка споредни да испаѓаат/излегуваат :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Абе се убаво... ама еве пр.. живееш на 3ти спрат во зграда ... и шо праиме?? како јас да го инсталирам тоа?
Никако што има да инсталираш, фино лепо крпата на рамо и ке звониш кај комшијата и ке му речиш...
Извини комши дали можи да се истуширам.
Не вервам дека би те одбил, барем јас нема;)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Никако што има да инсталираш, фино лепо крпата на рамо и ке звониш кај комшијата и ке му речиш...
Извини комши дали можи да се истуширам.
Не вервам дека би те одбил, барем јас нема;)
Еј да а што правиме со маживе, они кај комшивките ли ке одат ? :D
Иначе чоек ја би и рекол дека нема топла вода :D (Да ја зафркнам малце а и да си почека да се стопли :sneaky:) :D
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Никако што има да инсталираш, фино лепо крпата на рамо и ке звониш кај комшијата и ке му речиш...
Извини комши дали можи да се истуширам.
Не вервам дека би те одбил, барем јас нема;)
ахах абе нема ни кајче бесплатно.. а камоли туширање.. :D
а богами да плаќам секој втор ден кај комшијата... не е на арно...
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
ахах абе нема ни кајче бесплатно.. а камоли туширање.. :D
а богами да плаќам секој втор ден кај комшијата... не е на арно...
Зошто да не ? Ако е некој онака ептен мх мх..ем ке си уживаш ем ке штедиш само да не си зафатена оти тоа ке биде многу голем проблем :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Еј да а што правиме со маживе, они кај комшивките ли ке одат ? :D
Иначе чоек ја би и рекол дека нема топла вода :D (Да ја зафркнам малце а и да си почека да се стопли :sneaky:) :D
Е мажите нека се челичат со ладна вода, битно е понежниот пол да ни е среден и чист;).
Инаку колку ти знај и тебе газотттт, куче едно:LOL:
--- надополнето: 3 август 2012 во 00:53 ---
ахах абе нема ни кајче бесплатно.. а камоли туширање.. :D
а богами да плаќам секој втор ден кај комшијата... не е на арно...
Кој рече за плаќање нешто, ке си се префатите па и ти колку си чудна. Сега гледај комшијата да е помлад, мислам онака таман:D
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Е мажите нека се челичат со ладна вода, битно е понежниот пол да ни е среден и чист;).
Инаку колку ти знај и тебе газотттт, куче едно:LOL:
Хх, досеа ми се нема прикажано ваква шанса ама и да ми се пружи ке знам како да постапам :D
Само да не биде некоја грда или стара :unsure:
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Зошто да не ? Ако е некој онака ептен мх мх..ем ке си уживаш ем ке штедиш само да не си зафатена оти тоа ке биде многу голем проблем :D
уфф да ти кажам комшииве ми се срцки... ептен се сехи... се е над 60... абе да ти е мерак да отидеш и да прашаш за туширање..
ти и владе сакате мене да ме направите убиец.. така ми стои работава..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Хх, досеа ми се нема прикажано ваква шанса ама и да ми се пружи ке знам како да постапам :D
Само да не биде некоја грда или стара :unsure:
Надежта последна умира, ама на поклонет коњ забите не му се гледат. Каква е таква е, ем капена ем чиста башја задоволна. Ако се покажиш секој ден ке иди на туширање, некогаш и два пати. Спотнала де од жешкото;)
--- надополнето: 3 август 2012 во 00:59 ---
уфф да ти кажам комшииве ми се срцки... ептен се сехи... се е над 60... абе да ти е мерак да отидеш и да прашаш за туширање..
ти и владе сакате мене да ме направите убиец.. така ми стои работава..
Е зорт те тера на све, кој ти е крив сега дека во старски дом живееш:(
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
уфф да ти кажам комшииве ми се срцки... ептен се сехи... се е над 60... абе да ти е мерак да отидеш и да прашаш за туширање..
ти и владе сакате мене да ме направите убиец.. така ми стои работава..
Не ти ја знаевме ситуацијата не се нервирај :D
Надежта последна умира, ама на поклонет коњ забите не му се гледат. Каква е таква е, ем капена ем чиста башја задоволна. Ако се покажиш секој ден ке иди на туширање, некогаш и два пати. Спотнала де од жешкото;)
--- надополнето: 3 август 2012 во 00:59 ---

Е зорт те тера на све, кој ти е крив сега дека во старски дом живееш:(
Е тоа е тоа..зависи хаха :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Не ти ја знаевме ситуацијата не се нервирај :D
Е тоа е тоа..зависи хаха :D
ќарот и зијанот се браќа.
Море како што тргна работата и бизнис можат да направат тие што живеат на поткровје:)
--- надополнето: 3 август 2012 во 01:06 ---
види.. и тоа си има некои предности... пр пола од нив се глуви и слепи .. ;) :D
Битно е да се работоспособни (y)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
ќарот и зијанот се браќа.
Море како што тргна работата и бизнис можат да направат тие што живеат на поткровје:)
Е да, ако ти стои колекторот на нивно место ајт по 500-че од колектор..а има место за 20-30 некаде и фазла па да ти кажам и добра пара е..е дури тогаш ке заштедиш :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom