Едгар Алан По

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Едгар Алан По, контроверзен, талентиран но и без сомнение еден од најнесреќните американски писатели на кој поемите изобилуваат со очај, тага и жалење. Многу го почитувам овој писател поради делото "Гарванот", бидејќи поемава е напишана во неговиот најболен период кога ја загубил личноста која најмногу му значела. А често употребуваниот збор-nevermore ги предизвикува емоциите на очај кај По, а со секое повторено nevermore, барем кај мене предозвикува интензивно растење на емоциите...и мислам дека побудува многу скриени емоции кај сите што ја имаат прочитано поемава...
,,Гарванот‘‘ е напишана пред смртта на неговата жена, така да мотивот за стиховите сигурно не е од неговиот личен живот. Инаку самиот По дава објаснување и анализа за тематиката во ,,Философија на композицијата‘‘, еден од неговите есеи од значење за теоријата на литературата.

,,Се прашав самиот себеси- од сите најтажни теми која би била, според општо мислење, најтажна? Сосема разбирливо, одговорот беше смртта. А, кога таа најтажна тема би била и уште попоетична -се прашував понатаму. Кога ќе се поврзе со убавината...Според тоа, смртта на убавата жена е, без колебање, најпоетична тема на светот.‘‘


Инаку, расказите се феноменални. Лично јас ги сакам повеќе од поезијата.
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Екстремно талентиран,ама малку забеган....сепак,генијален е.
 
Член од
28 октомври 2008
Мислења
74
Поени од реакции
1
алал да му е на оној шо ја отворил темава баш ми се погоди ми требаат неколко песни од По за на школо оти во овој учебникот нема баш дадено голем акцент за делата на По...:toe:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Брилијантен писател и поет.
Ја прикажува темнината на душата , го искажува својот грев.
Во секој случај , умствено бил болен како што може да се види во неговите дела.
Најголем впечаток ми остави неговото дело Alone .

 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Алан По е ѕвер. Налудничав, навлечен на опиум, морбиден до коска, ама делото му е ѕверско, секоја чест.
Ги сакам „Маската на црвената смрт“ и другите негови раскази, кое болно морбидно чувство ми го будат, тоа е чудо. Поезијата исто така му е прекрасна.

Авантурите на Пим лично не ми се допадна којзнае колку, најслабо негово дело. Мрачно и во негов стил, ама се останато е подобро од тој роман.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
За у Школо за у петок ни е "Aвантурите на Пим" ... Утре ќе ја читам па ќе видиме импресии :P , иначе Гавранот ја читав, ама многу ми е некако забегана таква, истрипана :D
 
Член од
28 октомври 2008
Мислења
74
Поени од реакции
1
Ај сеа некој ако може да ми даде каде има некој расказ од По или да пастира овде некој ми треба за во школо...:nesum:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ај сеа некој ако може да ми даде каде има некој расказ од По или да пастира овде некој ми треба за во школо...:nesum:
Ја имам „Маската на црвената смрт“ пред мене ама предолги се расказиве за да ги пишувам, не знам дали ќе успеам зашто имам и други обврски.
Значи не ти ветувам ништо ама ако најдам време ќе напишам еден расказ и ќе ти го пратам документот во приватна порака до вечер. :)
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
И му се враќам пак сега...Освен поезијата, ќе го продлабочам и во расказите...Секогаш ми носи нови воздишки.
Расказот Бунарот и нишалото..аууу, каква тензија и описи!:zver:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
И му се враќам пак сега...Освен поезијата, ќе го продлабочам и во расказите...Секогаш ми носи нови воздишки.
Расказот Бунарот и нишалото..аууу, каква тензија и описи!:zver:
Бунарот и нишалото и мене најголем впечаток ми остави, сличен вкус имаме веројатно.

Еве го напишав расказот Маската на црвената смрт според кој е насловена и книгата. Некој што не го прочитал, а го интересира може слободно да си го симне.
 

Attachments

Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Гарванот ми е една од омилените песни, ама Авантурите на Артур Гордон Пим ми е една од поглупите книги од По
 
Член од
28 октомври 2008
Мислења
74
Поени од реакции
1
Фала за расказот вокер грл е :zver: .... (ако може уште некој кога ке си слободна) :smir::smir:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Фала за расказот вокер грл е :zver: .... (ако може уште некој кога ке си слободна) :smir::smir:
Успеав да најдам време, еве го напишав и „Бунарот и нишалото“.
Пријатно читање. :)
 

Attachments

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Mene pa mi se dopagase "Avanturite na Artur Gordon Pim". "Garvanot ja" citav prvpat na polnok i posle mi bese strav da zaspijam. Jezivo ebate, mornici me lazea. Mi se dopadnale i nekolku raskazi od Edgar Alan Po :zver:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom