Европска Унија

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.267
Да го дигнат во воздух не смеат од Америте, ама да се „расипе турбина“ и тоа Германците да го преплатат - тоа е можно е извесно.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.548
Поени од реакции
20.120
Znaci na kraj sve e mozno i ne mozno. Fala za plodnata diskusija.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.267
Multiple Hungarian media outlets reported that Hungary’s defence minister sacked hundreds of high-ranking military officers. 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.594
Поени од реакции
704
Путин погрешно пресметал кога мислел дека со запирањето на испораките на гас ќе ја подели Европската Унија.
Путин цело време се надеваше дека со запирањето на испораките на гас ќе може да ја уценува Европа, но погрешно пресмета. Затоа што Европа остана обединета во својот став.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.079
Пензионираниот генерал на НАТО Петр Павел победи на претседателските избори во Чешка.
От обработени 90 % од гласачките ливчиња, Павел, кој е поранешен претседател на Воениот комитет на НАТО, собра 56,1 % од гласовите на гласачите.
Од почетокот на војната, Павел има непоколеблива поддршка за Украина против рускиот агресор.
Неговиот конкурент - поранешниот премиер, проруски- популистички милијардер Андреј Бабиш доби 43,9%.
Бабиш бе против давање воена помош за Украина, а неговиот син се крие од правосудните органи и истрага во окупираниот Крим.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.205
Поени од реакции
17.589
Путин погрешно пресметал кога мислел дека со запирањето на испораките на гас ќе ја подели Европската Унија.
Путин цело време се надеваше дека со запирањето на испораките на гас ќе може да ја уценува Европа, но погрешно пресмета. Затоа што Европа остана обединета во својот став.
taman rabota da ja podeli evropa. zamisli da mora grcija sama da se spravuva so problemite... 3 pati godisno ke bankrotira... vaka ke pusat germanski kurovi i ke bidat so niv pa makar i gomna da jadele. nema sila sto ke gi razdeli pijavicite od zdraviot svet.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.594
Поени од реакции
704
taman rabota da ja podeli evropa. zamisli da mora grcija sama da se spravuva so problemite... 3 pati godisno ke bankrotira... vaka ke pusat germanski kurovi i ke bidat so niv pa makar i gomna da jadele. nema sila sto ke gi razdeli pijavicite od zdraviot svet.
Грција има одлична геостратегија. Тие можат дури и без ЕУ и НАТО. Ни Германија нема таква геостратегија како Грција. ЕУ е зависна од Грција од геостретешки аспект.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.205
Поени од реакции
17.589
Грција има одлична геостратегија. Тие можат дури и без ЕУ и НАТО. Ни Германија нема таква геостратегија како Грција. ЕУ е зависна од Грција од геостретешки аспект.
aj bas probajte toa pa da vidite kolku daleku ke stignete pred da da se predomisli eu i nato deka ostrovite i site tie strateski tocki se vasi a ne na primer turski ili necij drugi... ebivetrovci ste i sega za sega poeftino im e da ve kupat nego da menuvaat nesto tamu pa zatoa i ve tintraat a vie ko pijavici gi cicate. taka ke bide dur ne pukne filmot pa porazlicno gi resat problemite.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.088
Поени од реакции
28.822
... го слушам коментарот од Европската комисија, дека Македонија има обврска да направи уставни измени, затоа што самата се обврза дека ќе има уставни промени.
... дали има некој да им на каже на таа Евроспка комисија дека потпишувањето за обврска за уставни промени не ја направила Македонија, туку еден човек именуван како ЗЗ со негова компанија со кои се во коалиција, а не македонскиот народ, а најмалку Македонија. :toe:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.768
Поени од реакции
6.015
... го слушам коментарот од Европската комисија, дека Македонија има обврска да направи уставни измени, затоа што самата се обврза дека ќе има уставни промени.
... дали има некој да им на каже на таа Евроспка комисија дека потпишувањето за обврска за уставни промени не ја направила Македонија, туку еден човек именуван како ЗЗ со негова компанија со кои се во коалиција, а не македонскиот народ, а најмалку Македонија. :toe:
Па пак еден човек ќе ги потпише сите промени, што не ти е јасно :toe:.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.548
Поени од реакции
20.120
Дозволено а ама никој нема да јаде. Има побитни проблеми.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
4.815
Поени од реакции
26.068
ЕУ забранува продажба на возила со бензин и дизел од 2035 година

Социјал-демократите, зелените и либералите буквално ќе ја уништат Европа. Јас не знам од каде планираат да ја најдат оваа енергија што би се трошела после 2035 година. Нуклеарните централи ги исклучија, од гас се исклучуваат, и се префрлаат на "зелени извори на енергија", а кои им се тие зелени извори бог знае.

Во исто време Кина и Индија што сочинуваат пола од светската популација ги заболе за екологија и планетата, и си тераат со нивната индустријализација и се најголемите загадувачи во светот.

Зелените може утре комотно и да прекинат да дишат, ништо нема да се смени додека овие не се стават во ред. А до тогаш џабе ти се сите закони донесени на територија на Европа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom