Европска Унија

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.834
Поени од реакции
30.515
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.845
Поени од реакции
80.398
Поздрав од Намибија.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.774
Sokantno ama Svicer ne e vo EU.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.666
Поени од реакции
21.615
Sokantno ama Svicer ne e vo EU.
Темава е за "ЕУ и пријатели". Неслучајно го напишав тоа така, кога ја отворав темата замислата ми беше да бидат вклучени и соседни европски земји како Швајцарија, Норвешка итн.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.834
Поени од реакции
30.515
^^ Колку да дефокусира од поентата (и да се направи малку паметен).
Впрочем Швајцарија со прекинувањето на неутралноста сега и дефакто и дејуре е во истиот кош со останата западна багра. Темава е право место за нив, и не дека вредат посебна тема да се отвара.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.774
Svajcarija nikogas ne bila neutralna kako sto vie sakate da ja pokazete, koga ima mnogu dogovori ratificirani so EU i vo mnogu sferi usoglaseni zakoni. Od voena perspektiva mozese da si dozvoli da sedi na strana oti nikoj ni ja cepka i plus e opkruzena od NATO-drzavi i prijatelska Avstrija, i so toa e vo bezbedna situacija da nema opasnost od voeni napadi. Inace Svajcarija vo minato zamizuvase od kade se izvorite na parite koi se nosat tamu. Golem del od tie pari se somnitelni, sigurno ne gi nosele tamu radi sveziot vozduh vo Alpite. Isto taka SAD odamna go krena pritisokot kon Svajcarija koja barem prema SAD e daleku pokooperativna ako razbirate sto znaci toa. Isto taka smesno e sto Kinezi ili koj i da e, se plasat da gi stavaat parite na banka vo Svajcarija. Pa neka gi cuvaat vo Kina ako e tamu pobezbedno. Ocigledno ne e. Teski sudbini - milijarderite nemaat kade da gi cuvaat parite. Teski sudbini.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.834
Поени од реакции
30.515
Поентата - што ја пропушташ - е дека многумина (меѓу кои и Кинезите), не ја гледаат повеќе Швајцарија како безбедна банкарска дестинација за нивните пари. Швајцарија историски имала голем бенефит од банкарството, пред се заради приципиелноста на швајцарските банкари (анонимност и заштита на клиентите, без исклучоци) и генералната неутралност на државата.

Сега тоа се менува и повеќе не е така... А ако ти не можеш да разбереш колку е ова суштински важно за самата Швајцарија или па сакаш да спинуваш како по обичај, тогаш слободно терај си го магарето. Не дека очекуваме конструктивна дикусија од тебе, посебно кога некој ти го загрозува филмот за благосостојбата и медот и млекото кои слободно течат таму на запад.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.774
Реално тече во Свицер. Ќе преболат ако не идат Кинези.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Реално тече во Свицер. Ќе преболат ако не идат Кинези.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
Ти стварно ништо не разбираш или едноставно не тролаш.

Се знае кој чува пари во Швајцарија, сигурно Доналд Трамп не ги чува парите таму (можеби има некоја мала сума) се му е инвестрано во акции, инвестициски фондови, вили мили (и они можеби се под хипотека), главните муштерии на тие банки се луѓе кој не сакаат да и се знае дека се богати, многу такви се од земји од третиот свет кој богаството го имаат стекнато на сумлив начин, па се плашат нивната матична држава да не и ги земе, сегашниот случај е да поделиш нешто со твојата влада или да и ги дадеш сите на Швајцарија.

Кина се спомнува бидејќи имаат голем раст на средната класа, а со тоа и на милиониери и милијардери и ако земеш во предвид дека имаат трговски суфицит од трилијарда ти е јасно дека имаат многу пари кој завршуваат во швајцарските банки, кој се нели едни од најбезбедните.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.774
Нека ги чуваат во Кина, средната класа. Што е проблемот?

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom