Европска Унија

Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.642
Поени од реакции
21.570
Наводно Спеира ја напушта Германија.

Fq0TNhaXwAECNBm.jpeg
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Svajcarija nikogas ne bila neutralna kako sto vie sakate da ja pokazete, koga ima mnogu dogovori ratificirani so EU i vo mnogu sferi usoglaseni zakoni. Od voena perspektiva mozese da si dozvoli da sedi na strana oti nikoj ni ja cepka i plus e opkruzena od NATO-drzavi i prijatelska Avstrija, i so toa e vo bezbedna situacija da nema opasnost od voeni napadi. Inace Svajcarija vo minato zamizuvase od kade se izvorite na parite koi se nosat tamu. Golem del od tie pari se somnitelni, sigurno ne gi nosele tamu radi sveziot vozduh vo Alpite. Isto taka SAD odamna go krena pritisokot kon Svajcarija koja barem prema SAD e daleku pokooperativna ako razbirate sto znaci toa. Isto taka smesno e sto Kinezi ili koj i da e, se plasat da gi stavaat parite na banka vo Svajcarija. Pa neka gi cuvaat vo Kina ako e tamu pobezbedno. Ocigledno ne e. Teski sudbini - milijarderite nemaat kade da gi cuvaat parite. Teski sudbini.

imaat de, gi trgnale ako ne procita i nekat poveke da otvaraat smetki. svajcarcite se zalat sfakaat deka poleka i oni stanuvaat nebitni.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.850
Поени од реакции
35.630
Svajcarija nikogas ne bila neutralna kako sto vie sakate da ja pokazete, koga ima mnogu dogovori ratificirani so EU i vo mnogu sferi usoglaseni zakoni. Od voena perspektiva mozese da si dozvoli da sedi na strana oti nikoj ni ja cepka i plus e opkruzena od NATO-drzavi i prijatelska Avstrija, i so toa e vo bezbedna situacija da nema opasnost od voeni napadi. Inace Svajcarija vo minato zamizuvase od kade se izvorite na parite koi se nosat tamu. Golem del od tie pari se somnitelni, sigurno ne gi nosele tamu radi sveziot vozduh vo Alpite. Isto taka SAD odamna go krena pritisokot kon Svajcarija koja barem prema SAD e daleku pokooperativna ako razbirate sto znaci toa. Isto taka smesno e sto Kinezi ili koj i da e, se plasat da gi stavaat parite na banka vo Svajcarija. Pa neka gi cuvaat vo Kina ako e tamu pobezbedno. Ocigledno ne e. Teski sudbini - milijarderite nemaat kade da gi cuvaat parite. Teski sudbini.
Кинезите не ги чуваат во Кина, ниту Швајцарија, туку по Шел фирми во Англија. Фактички Англија ти е најголемата перална на пари во последниве 5 години, имаш дури и Македонци кои ги перат таму.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.302
Поени од реакции
21.755
Кинезите не ги чуваат во Кина, ниту Швајцарија, туку по Шел фирми во Англија. Фактички Англија ти е најголемата перална на пари во последниве 5 години, имаш дури и Македонци кои ги перат таму.
Znaci za dzabe cela drama za zagrizenata sredna klasa od Kina.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.850
Поени од реакции
35.630
Znaci za dzabe cela drama za zagrizenata sredna klasa od Kina.
Кина има мака ниската класа, и сеуште се висок процент, другите немаат мака.
Богатите еве ги тука купуваат недвижности како луди, вртат кеш упм.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.096
Поени од реакции
3.292
Нормално дека Кина ќе има проблем уште долго со сиромашната класа, да речеме дека 10 проценти им се сиромашни, тоа ти се 100 милиони кој 'рмбаат за ИЧ пари, поголема работна сила од Германија, Франција и Британија заедно.

За Кина нема зима иако имаат големо сиромашно население, скоро се произведуваат, нивните брендови се се попродавани насекаде во светот (да не збореме за дома која е шестина од популацијата во светот), освен Ајфон и Самсунг дали сте виделе друг бренд од западните телефони, количински Хуавеј, Ксаоми, Опо (ја Апо го викам)... имаат поголема продажба, од електричните ги знаеме Тесла, ама кинезите прават повеќе коли годишно.

Мене ме загрижува локомотивата на Европа што прави, се повеќе и повеќе се деинструализира, се селат арапишта да зимаат социјална а не да 'рмбаат за без пари, нека си продолжат вака и еден ден ќе викаме како германската економија е колку едно село на Кина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.175
Поени од реакции
39.882

не знаев каде да ја ставам веста па тука, луѓево у Молдавија се откажаа и од јазикот за ЕУ. А и делува ко да се спремаат Румунија да ја асимилира Молдавија. Нешто слично што сакаат тука со бугариве.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231
Од протестите во Франција.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
Фармерите во Холандија кои долго време се бореа против законите кои ги донесе нивната влада за затворање на илјадници фарми, формираа партија и победија на изборите во Холандија :D

17 пратенички места, досегашната најголема партија има само 10.

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Фармерите во Холандија кои долго време се бореа против законите кои ги донесе нивната влада за затворање на илјадници фарми, формираа партија и победија на изборите во Холандија :D

17 пратенички места, досегашната најголема партија има само 10.

ВВВ е популистичка конзервативна партија, прво победија на покраинските (регионалните) избори од каде се избраа сенаторите во холандскиот Сенат. Инаку нивниот политички пик е резултат на зелените политики поради кои ќе мораа да бидат убиени неколку миниони животни со што ќе згаснеа 1/3 од холанските фарми.

Во два изборни циклуси во Холандија, по ред, конзервативците тепаат, минатиот пат имаше широка коалиција, но сега постоечката владина коалиција го нема потребното мнозинство што ќе мораат да одат на уште поширока коалиција, која речиси никогаш не успева (како во Израел), сем кога државата има таков политички систем или на власт ќе дојде нова политичка гарнитура.

Слична политичка клима има во Франција, која е осипана со протести, нереди и штрајкови поради непопуларната пензинска реформа, градот со недели се гуши во смет, најавенни се штрајкови за нареднава недела, а можно е и гласање недоверба за малцинската Влада на Макрон која немаше мнозинство за протнување на пензиската реформа и беше употребена нуклеарната опција каде може да се донесе закон без гласање.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231
Зашто нема протести во Русија, Кина :toe:
Од кај ти е тоа дека нема? Има протести ама не какви што има на западот. Ќе ти кажам и зошто.

Затоа што западот беше пред 20-30 години неколку степеници повисоко одколку што е сега, и згора на тоа ги наполнија гетоата кои треба да ги финансираат за да го купат социјалниот мир. Од државишта станаа банана држави, незнаеш дали шеташ низ Европа или низ блискиот исток.

Кина и Русија, каде беа пред 20-30 години? Не степеници подоле, туку катови подоле, а каде се сега? Ете затоа во Русија и во Кина има помалце протести, не дека им е забрането. Русија и Кина во последните 20-30 години одат нагоре и народот тоа го гледа и го одобрува. Додека западот пропаѓа и во култура и во дегенеризам и со пари, и затоа народ се буни.

Нема врска тоа со демократија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom