Еванѓелиа Ванѓа Димитрова - Мистерија или?

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ова бугариве се ненормални,само они праеле филмови за неа или грешка сум ?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Добар филм. Професионален режисер и актерска екипа (скоро сите од Струмица)

 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Документ: Македонското државјанство на баба Ванѓа

Дека баба Ванѓа е македонска државјанка потврдува нејзниот бугарски пасош кој е издаден за престојот на Ванѓа во соседна Бугарија.



Факт е дека Ванѓа е македонка е од нејзиното раѓање. Ванѓа е родена на 31 јануари 1911 година во Струмица (во пасошот е запишан датумот 3 октомври 1911, денот кога е евидентирано нејзиното раѓање).

Познатата пророчица е родена под името Евангелија Сурчева, за време на вледеењето на Отоманската империја со Македонија. По нејзиниот татко Панде подоцна го добива презимето Еванѓелија, скратено Ванѓа Пандева.

За време на Балканските војни и по Првата светска војна, во Струмица се менувале многу власти и вршеле асимилирање на населението. Најпрво Бугарија, каде Струмица припаѓа до 1919 година, потоа Струмица влегува во кралството на СХС, па Грција и Југославија.

Но струмичани отсекогаш се сметала како дел од македонскиот етникум, па така и граѓаните се декларирале како македонци. Таков е и случајот со Ванѓа, што може да се потврди од нејзиниот пасош.

Ванѓа до 1942 годна живее во Струмица, потоа се мажи заДимитар Гуштеров и се преселува во Петрич, по што го добива презимето Гуштерова. При издавањето на нејзиниот бугарски пасош јасно е наведено дека таа по националност е македонка.

http://strumicadenes.mk/dokument-makedonskoto-drzavjanstvo-na-baba-vanga/
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Баба Ванѓа е зверотиња Македонска и за нејзе тек сега ќе се проучува и слави.
Има документратци на јутуб, погледнете ги .. не сум во можност моментално да ги ставам.
Почит до нејзе и до сите оние кои ја почитуваат.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.872
Имам книга од ќуркава, на македонски. Ако ја најдам, ќе ја постирам. Има добри глупости за читање.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.872

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Темата е споена со веќе постоечката. Продолжете со дискусија. :)
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
114
Поени од реакции
55
Здраво на сите мило ми е што е отворена темава !! До сега ја немав видено!! Значи сакам да кажам дека мојата пра-баба и баба ванѓа биле први братучетки и се родени во разлика од 10 дена !! Баба Ванѓа живеела во Струмица се до 41 година на сегашната улица 5 Ноември!
Баба ми и тетка ми имаат одено кај неа во Петрич и веднаш ги повикала иако имало некои што чекале со денови !! и тоа ги повикала без да и каже некој дека се дојдени. се што предвидела се остварило ...несакам да ги кажувам предвидувањата сепак се приватни работи! Сите кои кажуваат дека лажела дека не е точно дека предвидувала грешат....барем спорд мене
толку имав да кажам за подетално може да прашате знам многу работи за неа!!
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Редно беше да направат документарец за Баба Ванѓа. Чест е ваков човек да потекнува од Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom