Еванѓелиа Ванѓа Димитрова - Мистерија или?

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Зошто се распадна СССР,Чернобилската катастрофа,победата на Борис Јелцињ,датумот на смртта на Сталин,потонувањето на подморницата Курск и за многу други предвидуванја е заслужна жената која е позната под името Баба Ванѓа.
Ванѓа е позната во Бугарија и пошироко како најголема пророчица,мистична фигура која ја споредуваат со Нострадамус.
Ванѓа е родена во 1911 .Живееше во Петрич близу до областа Рупите во планините јужно од Мелник.
Приказната започнува уште кога Ванѓа беше дете таа беше подигната од виулица и фрлена 10 метри од куќата при што го изгубува видот на двете очи а воедно ја добива и дарбата да предвидува настани кои не можеме да си ги објасниме.
По смртта во 1996 таа предвиде дека нејзината моќ ќе ја наследи некое слепо девојче во Франција,времето ке покаже кога?
Како ја објаснувате оваа мистерија и дали воопшто верувате,да ги чујам вашите коментари во врска со оваа мистерија?
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
А дали знаеш дека Баба Ванѓа Е родум Македонка Родена во моето село Плус тоа е Од Струмичкиот крај да прецизирам
НОВО СЕЛО
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
CopyOfDeath напиша:
А дали знаеш дека Баба Ванѓа Е родум Македонка Родена во моето село Плус тоа е Од Струмичкиот крај да прецизирам
НОВО СЕЛО
--------------------------------------------------------------------------
Знам оти е од Македонија ама мислам оти не беше од Ново Село?????????????????????
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Е баш од таму е Ја имам слушано приказната од дедо ми за ветерот кога останала слепа и тоа е точно
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Да не ти се паѓа некоја роднина дај питај го дедоти :icon_lol: ,а си бил ли кај неа оти ного човеци знам оти се биле кај неа и сите шо да ти расправам,импресионирани,не им се верува како може така да чита мисли.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
не не ми е роднина и неам одено кај неа но и јас познавам многу луге шо имаат одено кај неа немаат зборови не им се јасни многу работи шо можела да каже
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Знам една интересна случка со еден мој комшија кога бил кај неа а типчето се занимавал со електротехника и си помислил-Как може да чита мисли,тоа е поврзано со некои електро магнетни бранови,да си ставам шлем на главата нема шанса да ми чита мислите.-у тај момент се завртува Ванѓа и му кажала -ти си ного паметно момче :) Жива истина
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.319
Баба Ванѓа. Од секогаш ми било интересно да слушам за неа.
Незнам дали навистина имала некоја моќ да предвидува и да лекува, ама според сведочењата на многу луѓе - најверојатно навистина имала.

За моќта незнам, ама имам читано за многу нејзини природни лекови од билки, алтернативна медицина и слично...
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Имам слушнато за една приказна во врска со Силвана Арменулич,најпозната српска пејачка (1939-1976) кога отишла кај Бабата Ванѓа да се ја праша во врска со некои проблеми со мажот и,и на крајот Ванѓа на нејзиното прашање дали да дојде уште еднаш Ванѓа и рекла дека не верува дека ќе може да дојде уште еднаш при што Силвана загинува во сообракајка со сестра и после некое кратко време,жива вистина.
 
А

Адриано

Гостин
Jas imam slusnato prikazna za nekoj covek so otisol kaj nea da mu ja pretskaze idninata.Koga vlegol baba vanga go primila ama ne sakala da mu kaze nisto velejki deka ne mu treba nemu pretskazuvanje.covekot naluten si zaminal i koa ispadnal od kukjata go udrilo kola i na lice mesto umrel!@ siromaskiot coek :((
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Jas imam slusnato prikazna za nekoj covek so otisol kaj nea da mu ja pretskaze idninata.Koga vlegol baba vanga go primila ama ne sakala da mu kaze nisto velejki deka ne mu treba nemu pretskazuvanje.covekot naluten si zaminal i koa ispadnal od kukjata go udrilo kola i na lice mesto umrel!@ siromaskiot coek :((
Не е точно тоа. Си видел ли ти на какво место живеела Баба Ванѓа, нема шанси таму да те удри кола, попрво воз би те удрил, некој од Петрич за Сандаски што оди :).
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Astrion напиша:
Како ја објаснувате оваа мистерија и дали воопшто верувате,да ги чујам вашите коментари во врска со оваа мистерија?
Секако дека верувам. Не комплетно во секој збор што ќе го каже, но верувам во способноста на човечкиот мозок да прави работи кои во моментов изгледаат неверојатни. Од 6 милијарди луѓе во моментов сигурно 5(пет луѓе) имаат некаква дарба која ни изгледа надчовечка. Ако не и повеќе. Сите носиме во себе способност за какви се` не работи. Со тренинг може да излезат на површина. Или евентуално со занемарување на некое друго сетило (друга способност, вид на пример како кај Ванѓа).
Баба Ванѓа е Македонка, зар и таа сега ќе влезе во поличката машина?!:toe:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
prilicno interesno.... abe valjda ima nesto... ali u sekoj slucaj interesni mi se prikaznite za baba Vangja...
tatko mi mi imase kazuvano za nekoi tipci sto bile kaj nea i sto im rekla nesto sto stvarno se desilo... da se rasprasam uste ednas pos odamna mi ima kazano i imam zaboraveno pa ke pisam
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Во ова добро, можеби верувам повеќе одколку во сеништа, духови и сл. Инаку доста интересно, а каде ‘‘гледаше‘‘? Македонија или Татари....ова де Бугарија?
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Да верувам,иако лично се немам уверено многу мои блиски ми имаат кажувано за нејзината дарба
 

Kajgana Shop

На врв Bottom