Еванѓелиа Ванѓа Димитрова - Мистерија или?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.288
Поени од реакции
78.938
Не се работи за бог ни за ѓавол, жената имала развиено сетило да ги предвидува работите, силна интуиција.
Но, интригантен е фактот дека крстови неќела у близина. Ова е нешто кое многумина кои биле кај неа, го кажуваат.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Знам преку медитација доаѓала до состојба на транс каде што и доаѓале визии за иднината.
 
Член од
18 јуни 2014
Мислења
60
Поени од реакции
35
Најверојатно била Атеист, не верувала дека постои. Можеби имала толку големо сетило развиено што знаела што се случува после смрта.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Најверојатно била Атеист, не верувала дека постои.
Или верувала дека има некоја виша сила али не тоа што светските религии го пропагираат.
Али мислам дека не се замарала нешто многу околу тоа.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Најверојатно била Атеист, не верувала дека постои. Можеби имала толку големо сетило развиено што знаела што се случува после смрта.
Она цело време кажувала дека некој суштества и го кажуваат тоа.. А јас имам друго мислење. Една жичка во главата да се ослободи како што не треба и ќе се случат работи. Сакам да кажам дека јас мислам дека се тоа е од моќта на мозокот. Дека човекот користи само неколку проценти од него. А што е со другата? Не за џабе викаат една жичка да не е внатре ко што треба и се ќе се случи. Еве пример за Никола Тесла. Кога читам одма ми излегува филм пред очи на луд научник. Како се тоа замислувал, во мозокот си гледал како 3D и си кроел планови. А во живо само ги правел. :))
Но, интригантен е фактот дека крстови неќела у близина. Ова е нешто кое многумина кои биле кај неа, го кажуваат.


мавнете зум на следниот линк http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/67/Rupite_Church_St._Petka_Bulgarska.JPG
ЕДИТ: Видете го крстот на кровот ?! Не е до сликата и аголот...


[DOUBLEPOST=1405784755][/DOUBLEPOST]Се мислев дали да пишам да не ме направите будала. Иако и јас сум сомничав во целава работа...
Баба ми ми кажуваше така кога ќе видам мали ветриња како ураган на пат да попљукам демек тоа е старо верување дека тоа се самовили. Иначе сите имате видено такви мали ураганчиња на пат.
Него што сакав да кажам, ми рече дека ако нагазам такво ќе се разболам. И се разболев, кренав температура и бев на бајачка ми помина (ова како мал). И другпат имавме пријатели Турци и дека тие некрстени дека муслимани нели, мајка им кога идеше на гости после секогаш попладне или пред легнување имав кошмари и не се сеќавав што правев. Знам после едино што се сеќавав е крстена вода со која што доаѓав при себе и памтам челото мокро и главата. После баба ми и дедо ми ме тргаа кога идеше жената.
Јас не верувам во тоа, ама верувам дека секое тело има енергја негативна и позитивна.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
21 март 2013
Мислења
104
Поени од реакции
156
Единствена мистерија поврзана со Баба Ванѓа е бројката на луѓе што веруваат во нејзините бабини деветини.
 
Член од
26 март 2014
Мислења
17
Поени од реакции
3
Баба Ванѓа била христијанка и секогаш верувала во Бога. Таа зборела дека Исус ќе дојде на земјата и ќе ги соедини сите религии.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Но, интригантен е фактот дека крстови неќела у близина. Ова е нешто кое многумина кои биле кај неа, го кажуваат.
А на видеово погоре,на масата крст.. тоа да се чудиш..
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Еве на македонски истото од погоре
Од 2008-ма па до 3797-ма година. Дали ќе биде така, да сме живи па ќе кажеме.

  • 2008 - Искушенија за 4-те најголеми. Конфликт во Индија. Тоа ќе биде една од причините за 3-та светска војна.
  • 2010 - Почеток на 3-та светска војна. Војната ќе почне во ноември 2010 година и ќе заврши во октомври 2014 година. Ќе започне како обична, па ќе биде применето атомско, а потоа и хемиско оружје.
  • 2011 - Како резултат на радиоактивни врнежи на Северната полутопка нема да останат ни животни ни растенија. Потоа Муслиманитеќе почнат хемиска војна против преживеаните Европејци.
  • 2014 - Мнозинството ќе страдаат од гноеви, рак на кожа и други кожни болести како последица од хемиската војна.
  • 2016 - Европа е скоро бесчовечна.
  • 2018 - Нова светска велесила е Кина. Експлоатираните стануваат експлоататори.
  • 2023 - Малку ќе се измени орбитата на Земјата.
  • 2025 - Европа уште е со малку население.
  • 2028 - Нов извор на енергија (веројатно контролирана термојадрена реакција). Гладот постепено се надминува. Стартува пилотиран вселенски брод кон Венера.
  • 2033 - Поларниот мраз се топи. Се зголемува нивото на океаните.
  • 2043 - Светската економија цвета. Во Европа мнозинството е муслиманско.
  • 2046 - Регенерирање органи. Замената на органи станува најчест метод на лекување.
  • 2066 - При напад на муслиманскиот Рим, САД применуваат нов вид оружје - климатско. Остро заладување.
  • 2076 - Бескласно општество (комунизам).
  • 2084 - Обновување на природата.
  • 2088 - Нова болест - стареење за неколку секунди!!!
  • 2097 - Брзото стареење е победено.
  • 2100 - Вештачко Сонце ја осветлува темната страна на Земјата.
  • 2111 - Луѓето станиваат киборзи (живи роботи).
  • 2123 - Војна меѓу мали господарства. Државите не се вмешуваат.
  • 2125 - Во Унгарија ќе регистрираат сигнали од Вселената (повторно ќе се сетат сите на Ванѓа).
  • 2130 - Колонии под вода (по совет на вонземјани).
  • 2164 - Животните се претвораат во полулуѓе.
  • 2167 - Нова религија.
  • 2170 - Голема суша.
  • 2183 - Колонијата на Марс станува самостојна држава и бара независност од Земјата (како САД од Англија).
  • 2187 - Проработуваат 2 големи вулкани.
  • 2195 - Морските колонии целосно се независни и со енергија и со храна.
  • 2196 - Комплетно смешување на Азијатите и Европејците.
  • 2201 - На Сонцето се случуваат термојадрени процеси. Се лади.
  • 2221 - Во потрага по вонземен живот човештвото стапува во контакт со нешто ужасно.
  • 2256 - Вселенски кораб донесува на Земјата нова страшна болест.
  • 2262 - Постепено се менуваат орбитите на планетите. Марс го загрозува комета.
  • 2271 - Новото препрочитување ги менува физичките константи.
  • 2273 - Смешување на жолтата, белата и црната раса. Нова раса.
  • 2279 - Енергија од ништо (веројатно, од вакуум или од црните дупки).
  • 2288 - Патување во времето. Нови контакти со вонземјани.
  • 2291 - Сонцето згаснува. Се бара чаре за негова обнова.
  • 2296 - Силни експлозии на Сонцето. Се менува силата на тежата. Почнуваат да паѓаат старите космички станици и сателити.
  • 2299 - Во Франција - партизанско движење против исламот.
  • 2302 - Откривање нови важни закони и тајни на Вселената.
  • 2304 - Откриена тајната на Месечината.
  • 2341 - Нешто страшно од космосот се приближува кон Земјата.
  • 2354 - Хаварија на едно од вештачките Сонца предизвикува суша.
  • 2371 - Голем глад.
  • 2378 - Нова брзо растечка раса.
  • 2480 - Судар на две вештачки Сонца. Земјата е во самрак.
  • 3005 - Војна на Марс. Се нарушува траекторијата на планетата.
  • 3010 - Комета ја разронува Месечината. Околу Земјата - појас од камења и прав.
  • 3797 - Ова време на Земјата ќе изумре сè живо, но човештвото може да основа нов живот во друг ѕвезден систем.
Баш ги читав сите овие предвидувања пред некој сат, а имаше и до 5079. година кога се предвидува крај на светот. Ги читав на некој си англиски форум, ама предвидениве настани започнуваат со оној од 2014, а не знаев дека има и за 2008 и 2011 кои не се остварени. Значи трета светска војна со старт во 2010 година немаше, е сега за во иднина останува да видиме што ќе се случи во врска со нејзините размислувања... според нејзе ќе живеат 340 билиони луѓе на повеќе различни платени во 4674тата година...

Еве ги во спојлер на англиски предвидувањата после 3797 кои ги нема во мислењето кое го цитирав.

3803: A new planet is populated by little. Fewer contacts between people. Climate new planet affects the organisms of people - they mutate.

3805: The war between humans for resources. More than half of people dying out.

3815: The war is over.

3854: The development of civilization virtually stops. People live flocks as beasts.

3871: New prophet tells people about moral values, religion.

3874: New prophet receives support from all segments of the population. Organized a new church.

3878: along with the Church to re-train new people forgotten sciences.

4302: New cities are growing in the world. New Church encourages the development of new technology and science.

4302: The development of science. Scientists discovered in the overall impact of all diseases in organism behavior.

4304: Found a way to win any disease.

4308: Due to mutation people at last beginning to use their brains more than 34%. Completely lost the notion of evil and hatred.

4509: Getting to Know God. The man has finally been reached such a level of development that can communicate with God.

4599: People achieve immortality.

4674: The development of civilization has reached its peak. The number of people living on different planets is about 340 billion. Assimilation begins with aliens.

5076: A boundary universe. With it, no one knows.

5078: The decision to leave the boundaries of the universe. While about 40 percent of the population is against it.

5079: End of the World.
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.288
Поени од реакции
78.938
Toгаш како го објаснуваш крстот на масата на видеово? Глупости пишуваш, рекла-казала муабети.

http://youtu.be/h1C2yK__exw?t=3m18s
Не, туку факти. Има луѓе на кои им рекла да го тргнат крстот околу врат, што го носат. Ова баш од прва рака.
Исто така факт е дека има крстови околу неа. Што значи, сепак не била алергична на нив.[DOUBLEPOST=1407677856][/DOUBLEPOST]
Баш ги читав сите овие предвидувања пред некој сат, а имаше и до 5079. година кога се предвидува крај на светот. Ги читав на некој си англиски форум, ама предвидениве настани започнуваат со оној од 2014, а не знаев дека има и за 2008 и 2011 кои не се остварени. Значи трета светска војна со старт во 2010 година немаше, е сега за во иднина останува да видиме што ќе се случи во врска со нејзините размислувања... според нејзе ќе живеат 340 билиони луѓе на повеќе различни платени во 4674тата година...

Еве ги во спојлер на англиски предвидувањата после 3797 кои ги нема во мислењето кое го цитирав.

3803: A new planet is populated by little. Fewer contacts between people. Climate new planet affects the organisms of people - they mutate.

3805: The war between humans for resources. More than half of people dying out.

3815: The war is over.

3854: The development of civilization virtually stops. People live flocks as beasts.

3871: New prophet tells people about moral values, religion.

3874: New prophet receives support from all segments of the population. Organized a new church.

3878: along with the Church to re-train new people forgotten sciences.

4302: New cities are growing in the world. New Church encourages the development of new technology and science.

4302: The development of science. Scientists discovered in the overall impact of all diseases in organism behavior.

4304: Found a way to win any disease.

4308: Due to mutation people at last beginning to use their brains more than 34%. Completely lost the notion of evil and hatred.

4509: Getting to Know God. The man has finally been reached such a level of development that can communicate with God.

4599: People achieve immortality.

4674: The development of civilization has reached its peak. The number of people living on different planets is about 340 billion. Assimilation begins with aliens.

5076: A boundary universe. With it, no one knows.

5078: The decision to leave the boundaries of the universe. While about 40 percent of the population is against it.

5079: End of the World.
Значи колку и пати да се повтори дека оваа листа на предвидувања е докажано дека е измислица на руски жолт печат, сепак човековата природа си бара сензационализам, дури и по цена на замижување пред вистината.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Не, туку факти. Има луѓе на кои им рекла да го тргнат крстот околу врат, што го носат. Ова баш од прва рака.
Исто така факт е дека има крстови околу неа. Што значи, сепак не била алергична на нив.
Што може да значи дека тие крстови биле некако "загадени", па и сметале, а не дека генерално била против крстови.
Исто како што јас не сум против чоколади, па ги тргам т.е не ги јадам расипаните ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.288
Поени од реакции
78.938
Што може да значи дека тие крстови биле некако "загадени", па и сметале, а не дека генерално била против крстови.
Исто како што јас не сум против чоколади, па ги тргам т.е не ги јадам расипаните ;)
Ја кажав што е факт, а тоа како некој ќе го толкува е друга работа.

Може како што викаш, биле "загадени", а може биле свети и сметале (а нејзините да се "загадени"). Можеби тоа, тргни го крстот, било заради некоја сoсема петнаеста работа, која можеби не ни ја разбираме....
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Пребарав и гледам дека има теми за баба Ванѓа но за некој конкретни предвидување. Мислам дека треба да имаме една општа тема на која ќе дискутираме за нејната способност за предвидување а особено ако некој има некое искуство лично или некој му раскажувал за некоја средба со Баба Ванѓа. За мене многу е интересно што и некој мој пријатели од Монголија ми кажуваа дека Баба Ванѓа е позната и Монголија. За почеток еден воведен текст за нејзината куќа во Струмица и Ново Село.

Куќата на баба Ванѓа во Струмица



Деновиве се поголемо актуелизирање во земјава но и во светските медиуми привлекува баба Ванѓа. Баба Ванѓа најголемата пророчица во светски рамки, слободно може да се каже дека е и најпозната струмичанка. Ексклузивно Струмица Денес ја објавува фотографија од куќата на баба Ванѓа и местото во Струмица каде се наоѓа родната куќа на Ванѓа.

Баба Ванѓа или Вангелија Пандева Димитрова е родена на 31 јануари 1911 во Струмица како слабо девојче на кое името му го дале после два месеци. Родена е во семејството на Пандо Сурчев, а нејзината мајка умира кога таа е многу мала.

Родната куќа на Баба Ванѓа се наоѓа на денешната улица 5 ноември во Струмица. Денес на оваа место има изградена куќа која не припаѓа на нејзинита фамилија па и затоа оваа место не е обележано. Во албумите на баба Ванѓа се среќава слика од оваа куќа.



Според раскажувањата за Струмица Денес на Фимка Гогова Михаилова нејзина комшика и блиска пријателка, Ванѓа живеела во оваа куќа од нејзиното раѓање до 1942 година по што се преселува во Петрич, Република Бугарија. Во 1923 години поради лошите животни услови Вангелица се преселува во Ново Село кај братот на нејзиниот татко и таму живее неколку години. Таму и го губи видот. ВИДИ: Струмица Денес во куќата на Баба Ванѓа во Ново Село.

Од Ново Село во 1925 година заминува за Белград на лекување кое траело до 1927 по што се враќа во родната куќа во Струмциа. Ванѓа во оваа куќа ги има направено и првите превиденија.



Според раскажувањето на Фимка Гогова Михаилова кои се опишани во нејзината книга ,,Ванѓа и јас” Ванѓа била многу болна кога имала 18 години. Осум месеци била на постела помеѓу животот и смртта. Нејзините роднини во корито ја изнесувале во дворот за да може да биде на чист воздух и сончева светлина. Оставајќи ја Ванѓа во таква состојба еден ден отишле на црква. Кога се вратиле дома ја затекнале Ванѓа со метла во раце. Иако претходно ја оставиле едвај жива таа го метела дворот. Кога ги видела Ванѓа само им рекла дека дворот треба да биде чист бидејќи наскоро ќе започне војна и нејзината куќа ќе ја посетува многу народ. По неколку години иако таа се преселила во Петрич нејзиниот двор бил посетуван од илјадници луѓе.

Повеќе стории за живот на баба Ванѓа во Струмица читајте на Струмица Денес во текот на наредните денови.

http://strumicadenes.mk/foto-kukata-na-baba-vanga-vo-strumica/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom