Другарство, па љубов, па пак другарство. Дали е можно?

Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Епа вака другар,врска па пак другар малку потешко,а запознавање,врска па другари тоа може некако полесно..Како второто наведено знам такви случаеви а како првото наведено немам сретнато..
 

Handsome

Love me or Blow me !!!!
Член од
21 јануари 2006
Мислења
852
Поени од реакции
1
friends,lovers...??? friend lovers или пообјаснето fuck buddies
 
Член од
17 март 2008
Мислења
157
Поени од реакции
2
drugarstvo,ljubov pa pak drugarstvo...hmmm malce potesko:))) ljubov pa drugarstvo e mozno,vekje mi se ima sluceno i toa bivsata u momentov mi e edna od najdobrite drugarki so gi imam:)))a drugarstvo ljubov pa pak drugarstvo ne veruvam deka e mozno;)
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
324
Поени од реакции
4
во овие времиња во оваа држава се е можно и па што да не
 

Security

Мрчатор со причина
Член од
24 февруари 2005
Мислења
8
Поени од реакции
0
Се е можно. Ова го кажувам од лично искуство. Другарство , па 1на година и нешто ситно љубов. И до ден денес другари :)
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
На последната страна од Љубов и секс има една тема за тоа дали постои другарска љубов или не, но оваа е нешто друго.
Значи...

Сигурно сте сретнале луѓе кои се во врска, а претходно биле само другари кои секогаш биле тука еден за друг кога било потребно. Сте биле сведоци на случки кога врска ја имала љубовта како подлога, но потоа другарството не можеле да го вратат?

Дали мислите дека после врска е можно да биде се` по старо, да се врати другарството кое било "претопено" во љубов? Дали двајца кои преку дружење сфатиле дека можат да делат се`, дека подобро би функционирале како пар, доколку дојде до крај на врската е можно да бидат истите оние добри другари како порано?
Или пак мислите дека се` зависи од тоа како раскинале?

:raz:Znam eden drugar sto so negovata segasna devojka prvo bil drugar pa se fatile,raskinale,se muvale vo megju vreme ama mnogu mu odgovara kako drugarka,sega pak se fatija i neznam ne mi e jasen i situacijata ne mi e jasna.Da ne go poznavav nego i toa sto mu se slucuva nemase da veruvam...ama se postoi pa i ova.


U princip ne veruvam vo druarstvo megju masko i zensko zosto sekogas ednata strana ne ostanuva ramnodusna,ama veruvam deka na masko mozes da mu kazes nesto i mozes da veruvas deka ne e alapaca da izdade ili predade.Ne veruvam deka mozam nekogas posle drugarstvo i vrska pak da bidam drugarka so nekoj zosto sepak ne e isto da si bil vljuben vo nekoj a potoa da mu izigravas drugar i da mu gi kazuvas problemite na ljuboven plan i pokraj se...ne mi ide nekako.Mene toa mi se slucuva sega..so bivsiot bev drugarka pretrpevme vrska od 9ipol meseci i sega sme demek drugari.A ne mi izgledase taka vcera...Sakam da kazam deka mozam da imam doverba da mu kazam se na nekoj sto nekogas mi bil nesto poveke od drugar,ama da go cuvstvuvam za drugar i da mu kazuvam se,ne:nenene:
 

*MC*

Печурче
Член од
26 февруари 2008
Мислења
344
Поени од реакции
0
Знам една другарка што одеше со еден другар нејзин (и мој) ама бевеме ептен блиски другари. Одеа можеби 3 месеци и раскинаја и сега пак си се дружат. А исто истава другарка оди со еден друг нејзин екс близок другар (зошто сега и е дечко) па не знам сеа со овај што ќе испадне. :)

Како и да е другаркава многу е по другариве :pos2:
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
mislam deka e mozno pak drugarstvo da se ima no se zavisi od toa kako ste raskinale
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.491
Се зависи од луѓето,нели?

Нема некое правило, мислам дека одредени взаемни симпатии можат да го направат пријателството многу посилно и поцврсто.

И сепак треба да се има на ум, дека многу е полесно да се побудат чувства кон некој близок, бидејќи колку подобро го запознаваш толку повеќе наоѓате заеднички точки и разбирањето е на повисоко ниво.
Многу е полесен пристапот, многу поопуштено и природно. За мене тоа е многу нормално да се појават симпатии, особено меѓу луѓе кои поминуваат доста време заедно.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
183
после бурна, страствена врска, пријателството е дополнително комплицирање на животот.

Подалеку од намери и туѓи малтретирања во стил "пријатели за на кафе, да смета на тебе било кога, дрн дрн ":uvo:.... доволно е само едно здраво.

Чим има причина да не ми е дечко-има уште поголема зашто да не ми биди пријател.
Нема тука темели за пријателство. Јасно е ко бел ден.

Љубов е љубов; пријателство е пријателство... било која комбинација е емоционално изневерување, ама нема врска со пријателството.:nenene:

"Желба" за пријателство после врска, се јавува само ако едниот уште сака... ама тоа е само напнатост и присутна страст.

Може да се има пријателство, да... ама после љубов, доколку не постојат воопшто никакви емоции

Од толку многу емоции не можиш преку ноќ да се ослободиш... :raz:т.е. "можиш" ако си шофинистичка свиња.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
78
Поени од реакции
2
~ FirenDship CaN EnD Up In LoVe,But LoVe In FrieNdshIp NEVER ! :nenene:
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
60
Можно е...а јас мислам дека тоа цело време било другарство уште од почеток, но некаде се измешале конците, па пак се расплаткале :tapp:
 

Таа

Утро
Член од
22 јуни 2008
Мислења
118
Поени од реакции
6
Зависи од луѓето, зависи од карактерите, зависи од тоа како тие си се поставени еден спрема друг после врската, и зависи на кој начин им завршила врската и каква им била блискоста во врската.
Во некои случаи може претставува сосем нормална работа, а во други случаи не се ни помислува на другарство.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
183
Можно е...а јас мислам дека тоа цело време било другарство уште од почеток, но некаде се измешале конците, па пак се расплаткале :tapp:
И така постојано ќе се вртиме во круг околу светот. Другарство-љубов-другарство-љубов... Тоа другарство што било порано никогаш нема да се повтори, конци и емоции не е исто.
Ќе имаш пола теми за кои не ќе сакаш да зборуваш со него зашто ќе те навраќаат на старите спомени и кога вака си на поголема дистанца тој ти е само познаник, а не другар.
Љубов е љубов; пријателство е пријателство... било која комбинација е емоционално изневерување, ама нема врска со пријателството.:nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom