Другарска љубов меѓу машко и женско... има или слабо?

Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Од секогаш сум имал повеќе другарки одколку другари. Не знам зошто. Имам две-три другарки со кои дружам сеуште повремено и ептен одамна, можеби повеќе од 20 години и како сестри ми се. Никогаш немало симпатии како кон припадници на спротивен пол, секогаш искрено, чисто и пожртвувано другарство, јас сум ги запознавал со дечковци кои им се допаѓале од моето друштво, тие мене со девојки. Секогаш сме биле пожртвувани едни за други подготвени да си помогнеме во невоља. Никогаш немало и нема можност да се случи несакано изненадување со нив.
Не знам зошто луѓето така ги посматраат нештата...веројатно неможат да го стават другарството на вистинско место во животот и неможат да направат разграничување помеѓу него и нешто друго кое сепак не е другарство туку само привлечност кон спротивниот пол.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Mandrak напиша:
Од секогаш сум имал повеќе другарки одколку другари. Не знам зошто. Имам две-три другарки со кои дружам сеуште повремено и ептен одамна, можеби повеќе од 20 години и како сестри ми се. Никогаш немало симпатии како кон припадници на спротивен пол, секогаш искрено, чисто и пожртвувано другарство, јас сум ги запознавал со дечковци кои им се допаѓале од моето друштво, тие мене со девојки. Секогаш сме биле пожртвувани едни за други подготвени да си помогнеме во невоља. Никогаш немало и нема можност да се случи несакано изненадување со нив.
Не знам зошто луѓето така ги посматраат нештата...веројатно неможат да го стават другарството на вистинско место во животот и неможат да направат разграничување помеѓу него и нешто друго кое сепак не е другарство туку само привлечност кон спротивниот пол.
види..на крајот се се сведува на тоа..која е користа од другарство со девојка?
или за вистинско другарство не треба корист, тоа си е само за себе доволно..

јас не можам да се согласам..
Се работи за разлика во концепции, за разлика од базично па до повисоко ниво.

девојктите ретко кога се занимаваат со нешто кое би ми било од интерес, а е надвор од сексуални дејанија..
едноставно, кога се работи за девојки, не чувствувам дека има потреба да се малтретирам со муабет кој ќе ме однесе настрана од нејзиниот кревет. Не знам, можеби сум површен, но мислам дека девојките се за таа цел на светот, со цел да угодат на машкото.
Останатите карактеристики како сопствено право на мислење, памет и слично, ги сметам како нужно зло, нешто, што не е поѓелно, али ете се актуелизира и е широко прифатено.
Нема ништо потешко и подосадно од сите оние муабети, сите намигнувачки скокотливи закачки, кои се во процесот на здобивање на доверба и со тоа легнување на девојката.
Навистина сум имал многу испити на факултет,сум преведувал книги и секакви глупости, али подосадно од тапење на девојка немам сретнато:)

п.с. Тончи ти си лигуш и нема да престанеш да бидеш додека не ги земеш работите во свои раце.. Девојката сака да има поткрепа, сака да биде командувана, сака да и се каже што треба да прави. па кажи и мајка му, од заеднички интерес е
 
Член од
29 април 2006
Мислења
2
Поени од реакции
1
DRUGARSKA LJUBOV-DAJ NE ZAEBAVAJ.AKO E NEKOJA STO NE E TVOJ TIP VO RED AMA AKO E NEKOJA JAKA ZENSKA---NEMA SANSI. тит MI SE NADRVUVA CELO VREME DODEKA JA GLEDAM I NEMOZAM DA SE VOZDRZAM.
 

dusicka

UBAVA KAKO CVET
Член од
5 март 2006
Мислења
301
Поени од реакции
0
Imav jas eden najveren drugar poradi koj gi zapostaviv moite najverni drugarki si kazuvavme bas se i izdrzavme samo edna ipol godina zasto toj se zalubi vo mene a i jas vo nego a pocnavme da se druzime so cel da i go mestam na najvernata drugarka i koga se fativme odevme samo tri dena posto bese premnogu ljubomoren pa posle se muvavme uste 40 pati i do den denes se muvame i toj me saka a i jas nego
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Мислам дека можи да постој другарство меѓу машко и женско, ама дека тоа е многу ретко.
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
Јас со сите мои другарки се смував! Сега немам ни една! Ќе ми биде некоја од вас? :kajg:
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Steve Vai напиша:
Јас со сите мои другарки се смував! Сега немам ни една! Ќе ми биде некоја од вас? :kajg:

Тогаш то не е другарство.
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
JeCILaDy напиша:
Тогаш то не е другарство.
Изгледа не било! Сигурно ми се намат погодено другарките....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Па другарство ама во смисла на многу добро другарство меѓу мачко и женско може да има само теба да има и услови за тоа.
Например може типката да е општо прифатено симпатична ама тебе онака да не ти се свиѓа и тогаш немаш проблем нормално и од другата страна треба да биде нешто слично.
Друга можност е двајцата да се скоро заедно израснати.
и трета можност е да постои уште некое друго другарство кое би било многу повредено ако се растури ова првото.
Кај мене вака е ситуацијата:
Најдобрата другарка е така симпатично девојче ништо не и фали ама мене не ми се допаѓа многу бидејќи не е мој тип (физички гледано).
А покрај тоа нејзиниот брат близнак ми е и мене најдобар другар.
А јас и двајцата ги чувствувам како брат и сестра бидејќи немам вистински.
Така да другарството е возможно и го има ама треба многу фактори да се погодат за да тоа другарство опстои.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
апсолутно и јас мислам дека може да постои, другарство меѓу машко и женско,ама некако не ми штима...некако другарите (зборувам за машко друштво-нели!) или пак другарките (и за женско друштво) имаат различен начин на дружење и на комуникација...а тој микс машко-женско некако ми е чуден...затоа што не дека не сум имал другарки до сега,ама никако не сум можел да оформам некое другарство како со другар
 

Zero

ImmOrTaL
Член од
23 февруари 2006
Мислења
21
Поени од реакции
0
abe mnogu jasno deka iima ali zavisi i kakvo drugarstvo e...Ne ednas se desilo najdobri druga i drugarka posle drugarstvoto da se rodi i ljubov!!
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Без пристрасност ке ве молам...:icon_lol:
Најголем другар на едно женско може да му биде геј другар...и обратно...тогаш сте на чисто...хихихи:kez: ...:nesvest:
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
Steve Vai напиша:
Јас со сите мои другарки се смував! Сега немам ни една! Ќе ми биде некоја од вас? :kajg:

Еве јас,ама само другарка,чисто за да видиш дека е можно и тоа.:bip:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Bacillus gagous напиша:
... другарството е возможно и го има ама треба многу фактори да се погодат за да тоа другарство опстои.
Се согласувам, ама не сосема. Моите другарки на пр. се ептен згодни и убави женски и веројатно е дека можеби ако не би ми биле другарки, ако би ги сретнал без да ги познавам подобро веројатно сосема нешто друго би имал на ум. Е сега, се случило, точно, се погодиле многу фактори кои довеле до тоа да дојде до едно поинакво запознавање, до еден поинаков пристап како кон личност пред се од двете страни и затоа не се случило нешто што можеби секој би очекувал да се случи, а ако не се случи кога треба тогаш нема да се случи никогаш.Затоа и стана другарство, затоа не е она што си мисли дека треба да е и ако човек малку попаметно мисли ќе сфати дека така и треба да биде. Сите ме правеа луд, како јас шетам околу мене 3 авиони а други се возат со нив.-Мене тоа воопшто не ме засегало никогаш, напротив, секој еден мој другар кој не ги познавал предходно ќе го запознаев со нив, секој кој ќе им се допаднеше јас им бев „стројник“, а нормално и тие мене. И што ако се измував со секоја од нив? Се ќе си беше нешто што не може да трае, што ќе го имаш само одреден период и после веќе никогаш и никако повторно. Вака, другарството останува за секогаш, во добро и зло.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Kaj mene postoi takvo drugarstvo ja poise drugarki imam nego drugari
 

Kajgana Shop

На врв Bottom