Дрога ( Наркотични дроги )

U

UnholY

Гостин
Имам читано дека човечкиот организам во својот состав содржи повеќе неактивни супстанци кои се всушност составен дел од неколку видови на потешки дроги...па би го замолил Bacllus gagous да објасни за кои супстанци се работи и колку такви ги има во организмот?
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
mozebi amphetamin najdolgo onaka me diga i "mi se dopaga" takov sum po priroda "centar na vnimanieto" a ova me "fokusira" :pos2:

koga si po dejstvo na amphetamin - receptorite funkcioniraat na skoro dva pati posilno nivo - mozokot prima "impulsi" kako nikogas - ova najseriozno - so zdrava ishrana nemas gajle - bar zasega - se razbira !!!!
Нормално дека те дига, затоа што те прави хиперактивен. И не можеш да престанеш да збориш, имаш вештачки наплив на енергија, немирен си и не можеш да се концентрираш на една ствар.
А, центар на внимание си си само во сопствената глава, затоа што таквите стимулативни дроги го "билдаат" егото и ствараат илузија на "најголем фраер у маало", иако у реалноста(која не ја препознаваш затоа што свеста ти е drug-induced) си веројатно напорен за околината со своето наметнување, претерано зборење и неприродна енергија.
Она со здрава исхрана-немаш гајле, е само обид да си се утешиш дека последиците се ветар и магла, затоа што реално истото е тотално неточно. Настрана последиците како преоптоварени бубрези, зголемен процент на токсини во крвта и аналогно оптеретена јетра, шкрипење на заби и тресење на вилица, инсомнија, анорексија и слично, една од најопасните последици е излив на крв во мозок што е итекако чест случај кај оние што се дрогираат со амфетамини.
Али сите овие ствари очигледно си решил да ги игнорираш. Тебе ти е битно да бидеш центар на пажња. Браво, a way to go:uvo:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Имам кажано.. Се е добро дур не се претера.
 
Член од
25 јануари 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
molam za pomos.pijam mnogu dizapami premogu veke dolgo vreme okolu 9o piluli na den a sega pocnav i da gi mesam so alkohol.soveeeeeeetttttttttt molam:tapp:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
molam za pomos.pijam mnogu dizapami premogu veke dolgo vreme okolu 9o piluli na den a sega pocnav i da gi mesam so alkohol.soveeeeeeetttttttttt molam:tapp:
prekini poditno,ispolni si go vremeto so sport iskacanje so prijateli i nesta koi te ispolnuvaat za voopsto da nemash vreme da dojdes do idea da zemes diezepam.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.733
Поени од реакции
11.190
molam za pomos.pijam mnogu dizapami premogu veke dolgo vreme okolu 9o piluli na den a sega pocnav i da gi mesam so alkohol.soveeeeeeetttttttttt molam:tapp:
:pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2:
Добра! Па до кога со вакви идиотски постови бе луѓе аман...
Дај малце резон да се има, ова е веќе претеризам во лажење, пување, цепање, абе гитла таму...Нема потреба од постирање на вакви глупости!
:nenene:
 

skh

Член од
31 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
molam za pomos.pijam mnogu dizapami premogu veke dolgo vreme okolu 9o piluli na den a sega pocnav i da gi mesam so alkohol.soveeeeeeetttttttttt molam:tapp:
Не можам да ти кажам што да правиш, ама мој пријател отиде у Бардовци на рехабилитација , Господ да го прости...
На шала ти кажувам , ама вистина зборам.
 

skh

Член од
31 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Дајте навлечете се на работа .
Оти кога ѓаволот немал работа си го полнел газот песок.

Вие сигурно повеќе ја знаете - ни мене кожа , ни на царот тапан.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
незнаев кај да го пишам ова, па еве тука со надеж дека злобница или гаго ќе прочитаат: која е финтата со дексаметазонот? се рачуна во анти-депресанти?
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Deksametazon (9-Fluor-16α-methylprednisolon) e vestacki Glukokortikoid,so imunsupresivno i antiinflamatoricko dejstvo i dolgo dejstvuva, a ne spaga vo grupata na antidepresiva.Ima shirok spektrum na upotreba megu koi vo postoperativnata nega protiv losenje i povrakanje, se koristi isto kako krema pri alergiski reakcii na kozata,pri akuten astma napad, kranialna trauma, kranialen odem,vo aktivnite fazi na hronicen poliartritis i poretko kako koanelgetika se koristi vo paliativnata medicina.Sto bi znacelo deka ne e antidepresiva tuku glukokortikoid:)
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Deksametazon (9-Fluor-16α-methylprednisolon) e vestacki Glukokortikoid,so imunsupresivno i antiinflamatoricko dejstvo i dolgo dejstvuva, a ne spaga vo grupata na antidepresiva.Ima shirok spektrum na upotreba megu koi vo postoperativnata nega protiv losenje i povrakanje, se koristi isto kako krema pri alergiski reakcii na kozata,pri akuten astma napad, kranialna trauma, kranialen odem,vo aktivnite fazi na hronicen poliartritis i poretko kako koanelgetika se koristi vo paliativnata medicina.Sto bi znacelo deka ne e antidepresiva tuku glukokortikoid:)

Мене ми го препишаа за големиот оток со гној шо ми се појави на еден соседен заб после вадење на умник, покрај пеницилинот.
Приметив на она ливченцето во несакани ефекти при краткотрајна употреба беше спомната ментална пореметеност :nesvest:, а нешто ми го имаа спомнато у контекст со антидепресанти.
Подобар одговор неможев да очекувам, фала многу :smir:.
Жалам дечаци за офтопикот.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Мене ми го препишаа за големиот оток со гној шо ми се појави на еден соседен заб после вадење на умник, покрај пеницилинот.
Приметив на она ливченцето во несакани ефекти при краткотрајна употреба беше спомната ментална пореметеност :nesvest:, а нешто ми го имаа спомнато у контекст со антидепресанти.
Подобар одговор неможев да очекувам, фала многу :smir:.
Жалам дечаци за офтопикот.
Абе забораив ја да ти кажам за воа.
Deksametazon-Nolicin,се користи за отоци и за рани.
Ето на пример,мене ме мачкаат уште со него,и модрицата на окото почнуе да ми се губи,таа на аркадата си оди,ама ке остане белег,таа под устата исто,ама нема да се приметуе.
А да,почнав и пред некое време да си го осекам јазикот,пошто ми беше парализиран.
Сакам да кажам,делува.
А за несаканите ефекти,мислам дека ги нема.
Не треба да се секираш за ментална пореметеност,и така веке ја имаш...:pos2::pos2::smir:

п.с шала бе,кулирај.
п.п.с Околу дрогата сакам да им порачам на дечките околу светот,да искулираат од хемија,пошто премногу време и лична слобода ке ви одземе.
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
Чекај,има луге шо употребуат Кафетин за да се откачат?!?
И какво е дејството,филингот?
ЛОЛ!! За да откачат!! Не! До сега од Кафетин такво нешто ми се нема случено. Има луѓе кои без Кафетин не можат! Некои и претеруваат! Јас на пример кога учев или имаше промени на време имав главоболки и без 3,4 или 5 кафетина на ден јас не функционирав. Ама сега се средив среќа, со витамински и др. терапии, имунитетот да ми се подобри, и не ме боли глава толку често.

Пазете луѓе со таблети да не завршите како Heath Ledger на пример- измешал неколку вида на таблети на рецепт што ги имал и оп си умре човекот млад.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
ЛОЛ!! За да откачат!! Не! До сега од Кафетин такво нешто ми се нема случено. Има луѓе кои без Кафетин не можат! Некои и претеруваат! Јас на пример кога учев или имаше промени на време имав главоболки и без 3,4 или 5 кафетина на ден јас не функционирав. Ама сега се средив среќа, со витамински и др. терапии, имунитетот да ми се подобри, и не ме боли глава толку често.

Пазете луѓе со таблети да не завршите како Heath Ledger на пример- измешал неколку вида на таблети на рецепт што ги имал и оп си умре човекот млад.
Пазете од едни мали плаво-бели капсули.
Ако некој ви понуди такво нешто,run.Just go away.
И да,секако...Legalize the weed!!!:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom