Државна матура (Англиски јазик)

Член од
19 април 2008
Мислења
302
Поени од реакции
25
За разлика,од другите години и констатациите на тие шо полагале матура пред нас,мислам дека оваа година матурата по англиски јазик,беше на повисок степен од претходните години.Како за пример,имаше доста двосмислени прашања,текстот беше на повисоко ниво.Јас лично,заборавив на писмото да напишам dear...али па адреса имав,тоа не е толку битно..важно

Мој заклучок е дека МАТУРАТА НЕ Е МЕРИЛО НА ЗНАЕЊЕ !
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
И јас за ајвар.Иначе требаше ние да бидеме Били Браун.
Пишав до Били, ваљда нема многу поени да ми скинат ради тоа... =/

Иначе да, тој е редоследот, ЦДБАЕ.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Јас напишав за иконата на Holy Mother of God и Baby Jesus алудирајќи на "двојната литиска икона "Богородица Психосострија" (Душеспасителка) со композициите "Благовештение" од спротивна страна и "Христос Психосостис" (Душеспасител) со "Распетие" од другата страна, кои им припаѓаат на цариградските уметнички работилници од XIV век." Значи целиов овој текст го преведив со Holy Mother of God and Baby Jesus, напишав дека е во византиски стил и дека е изработена X век. Ваљда некој нема да го истражува сето тоа.

За писмото, требеше 2 IMPORTANT events, јас напишав дека по отсуството на некој си Боб кој заминал во Њукасл јас и моите другари сме биле на плажа, сме се забавувале и запознале нови пријатели, како прв "важен настан", а како второ вечерта сме излегле со девојчињата што сме ги запознале на плажата. И П.С. When do you return? Best regards, Billy Brown.

Е сега едно прашање дали моиве настани можат по некојси критериум да влезат во ВАЖНИ настани, бидејќи така стоеше во задачата. И ако не, колку поени би изгубил на тоа?
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Tи требаше да бидиш Billy, пошо пишуваше на листот, SIGN yourself така нешто...

--- надополнето ---

Него, колку души пишувавте за Охридско езеро? :icon_lol:
хаха ја го спомнав Охридско езеро и сигурно уште 7-8 души што беа со мене. =)
Инаку беше потежок тестот од претходните години тоа сигурно, барем јас што ги разгледав на нет претходните беа боза.
Посебно оној текст за ѕвездите колку ми беше туп сигурно 5 пати го препрочитав.
Единствено писмото беше лесно за пишување.
Се‘ на се НЕ сум задоволна.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Јас па пишував за градот Охрид. Го спомнав и езерото и другите убавини :S Може така?
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
ја за есеј пишував за ајвар :party3:

иначе да тестот беше доста потежок од они што беа минатите години каде каде
пошто од понудени 4одговора 1 е точен ама од тие 4 - три одговараат и може да бидат точни и затоа морав по 2-3 пати да ги читам текстовите
за на крај пак да утнеш :pos:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Јас па пишував за градот Охрид. Го спомнав и езерото и другите убавини :S Може така?
Добро, нели пишуваше THING, т.е. нешто, предмет, па според тоа не би требало цели градови и споменици/цркви да се опишуваат. Барам јас така го сфатив.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
За разлика,од другите години и констатациите на тие шо полагале матура пред нас,мислам дека оваа година матурата по англиски јазик,беше на повисок степен од претходните години.Како за пример,имаше доста двосмислени прашања,текстот беше на повисоко ниво.Јас лично,заборавив на писмото да напишам dear...али па адреса имав,тоа не е толку битно..важно

Мој заклучок е дека МАТУРАТА НЕ Е МЕРИЛО НА ЗНАЕЊЕ !
:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc: Се согласувам!
Кај нас во Арсени Јовков во македонските паралелки не смеевме да го кренеме погледот од тестот, а во албанските паралелки дива лига!
Многу неправди!!!
И да! Имаше премногу двосмилени прашања, што и да заокружиш делува логично...
Катастрофа!
Иначе за есејот јас пишував за пастрмајлија и прилично сум задоволна, исто и од писмото..ама со двосмислениве прашања стварно не знам што ќе се прави АААААААААААААА
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Се знаеше дека ќе биде потежок, ланскиот за разлика од пред тој беше 2 пати потежок, иначе есејот ви бил лесен немојте да се жалите, ајт :)

--- надополнето ---

:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc: Се согласувам!
Кај нас во Арсени Јовков во македонските паралелки не смеевме да го кренеме погледот од тестот, а во албанските паралелки дива лига!
Многу неправди!!!

И да! Имаше премногу двосмилени прашања, што и да заокружиш делува логично...
Катастрофа!
Иначе за есејот јас пишував за пастрмајлија и прилично сум задоволна, исто и од писмото..ама со двосмислениве прашања стварно не знам што ќе се прави АААААААААААААА
Ајде бе ти си многу паметна, 4 години си учела вредно и поштено, нема да имаш проблем за 5ка
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Се согласувам со тоа дека Матурата не е мерило на знаење од проста причина што немаше ни грам граматика, а 90% од прашањата можеа комотно да имаат по 2 или повеќе одговори. КОМОТНО. Разочаран сум од тестов комплетно, се гледа дека ум немаат тие што го правеле или никогаш не работеле во просвета.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Поштовани публикуме!

Јас лани полагав матура, како и сите ние заморчињата на македонското образование кое е сила и сок. Освен тоа што сме експериментални глувци на секој министер, не треба да се секираме за ништо друго. Во врска со фамозните „два реда меѓу параграфи“ и „дали да ја пишам адресата лево или десно“ и „ треба ли адреса на примач да се пише“, не се замарајте. Во самите учебници по англиски (оние што оделе на курс ќе се согласат), различно е. На едно место има ставено адреса, на друго нема. Така што - секако ќе ви се признае. Сполај ви и ви посакувам да ве чува некој професор од Коце Металец. Само тоа кој те чува е релевантен фактор за тоа како ќе ја положиш матурата.
Офтопик:
Преголема сила. Па додуша да- најголема е силата на глупоста.
Сега откако завршив со екстерните предмети го сфаќам постот.
-------

Една работа што многу ме изненади, некои деца што не се толку добри англиски од мое школо побрзо ги предадоа листовите и супер одговори дале. Дури не им бил ни тежок тестот. Се прашувам зарем е можно да се пробиени и оваа година?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Се согласувам со тоа дека Матурата не е мерило на знаење од проста причина што немаше ни грам граматика, а 90% од прашањата можеа комотно да имаат по 2 или повеќе одговори. КОМОТНО. Разочаран сум од тестов комплетно, се гледа дека ум немаат тие што го правеле или никогаш не работеле во просвета.
Ај образложи го ова ако може зашто прашањата се за сите исти така да тоа ти паѓа во вода....
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Ај образложи го ова ако може зашто прашањата се за сите исти така да тоа ти паѓа во вода....
Бате, цел живот се откостив граматика учење, за сега да ми дојди аматерски тест кој не е ТЕЖОК, туку треба по логика да му одиш да му влезиш во умот на тој шо го праел, за да одбериш најлогички одговор. Немам страв од тежина, имам страв од нејасно поставена релација прашање - одговор.

Второ, 50% по мобилен му ги пишаја есеите и сличните тракатанци, луѓе кои цел живот препишувале од кај мене за една 2ка и сега ќе бидат пред мене. Тоа е.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.015
Поени од реакции
595
ја за есеј пишував за ајвар :party3:

иначе да тестот беше доста потежок од они што беа минатите години каде каде
пошто од понудени 4одговора 1 е точен ама од тие 4 - три одговараат и може да бидат точни и затоа морав по 2-3 пати да ги читам текстовите
за на крај пак да утнеш :pos:
I jas za ajvar lele polno dusi znam za ajvar so pisea a i za ohridsko ezereo
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Ај образложи го ова ако може зашто прашањата се за сите исти така да тоа ти паѓа во вода....
не се заебавај и самиот знаеш што се случува на тестирањава

скоро сите препишуваат
и сите поминуваат матура ?!?
ајде бе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom