Државна матура (Англиски јазик)

Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
отприлика краток опис за како се пишува invitation Можи некој да напиши pls :)
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
pod neformalno se podrazbiraat site tie pokana na zabava, poraka do prijatel i slicno, tie sto ne (ne mora da) se adresiraat; a pod formano pismo se misli na letter of complain, of application, a report itn, tie sto treba da se pisuva adresa
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
vo ispitnata programa od ovaa godina pisuva na krajot deka pismoto ke bide 15 poeni a esejot 20 poeni, razlicno e od lani
И јас тоа го прочитав од испитната година за 2010. Изгледа направиле измени од лани. Најверојатно и така ќе биде. Сепак е ставено на страната на матура, не може да е лажно.
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
1.829
Поени од реакции
487
и како сега се дозна ли нешто за темите или не ?
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Ај со среќа денес на сите што го полагаат вториот екстерен дел (математика/англиски)Сите да положите :D
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Се вратив јас :) Лесно беше, само се изнервирав едно го згрешив ко го префрлав на листот, арно шо беше само едно :)
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Море не беше толку лесен, спореди го со ланските тестови ке видиш. Многу двосмислени прашања и ептен глупа тема за есејот.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
Не беше толку лесен, имаше глупи прашања и одговори како на текстот со ѕвездите, прашањето што фајде имаме од близината на сонцето и под В) Зато шо не можиме без него а под Б) Зато шо е извор на неопходните енергии.

Разликата?

--- надополнето ---

Него, ќе кратат поени ако немаш горе десно напишано датум име адреса ово оно? Ја си почнав дирек Dear...
 
Z

ziko bt

Гостин
очеквав далеку полесен спрема то шо кажваја а и есејо ми е катастрофа у пм ми се чини ја згрешив темата со то 3причини
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Не беше толку лесен, имаше глупи прашања и одговори како на текстот со ѕвездите, прашањето што фајде имаме од близината на сонцето и под В) Зато шо не можиме без него а под Б) Зато шо е извор на неопходните енергии.

Разликата?

--- надополнето ---

Него, ќе кратат поени ако немаш горе десно напишано датум име адреса ово оно? Ја си почнав дирек Dear...
Не треба изгледа адреса, нас ни рекоа наш избор е, пошо демек информал било не морало...

А требаше до Били или од Били писмото...? До пишав ја...

У глобала лесно беше, полесно од македонски каде каде барем за мене. Очекувам добри резултати. :)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
Tи требаше да бидиш Billy, пошо пишуваше на листот, SIGN yourself така нешто...

--- надополнето ---

Него, колку души пишувавте за Охридско езеро? :icon_lol:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Двосмислено,тросмислено,глуп есеј...Не сум ич задоволна!

Дата и адреси мислам дека не требаше,оти е informal letter.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Tи требаше да бидиш Billy, пошо пишуваше на листот, SIGN yourself така нешто...

Него, колку души пишувавте за Охридско езеро?
Пишуваше Sign Billy, ништо друго немаше измеѓу, ни yourself ни to ни ништо. Затоа не знаев како. Бидна, како и да е. :)

Иначе, ја за ајвар пишуав. :pos:
 
M

Mario Gómez

Гостин
Jaс за виното македонско пишев, у глобала сум задоволен. Писмото го почнав ... Dear Lilly... :D
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Пишуваше Sign Billy, ништо друго немаше измеѓу, ни yourself ни to ни ништо. Затоа не знаев како. Бидна, како и да е. :)

Иначе, ја за ајвар пишуав. :pos:
И јас за ајвар.Иначе требаше ние да бидеме Били Браун.
За разлика од претходните години,малце потешок тестот,имаше некои двосмислени прашања.:))
За првата вежба,како ги подредивте?
Јас ЦДБАЕ.

--- надополнето ---

Не беше толку лесен, имаше глупи прашања и одговори како на текстот со ѕвездите, прашањето што фајде имаме од близината на сонцето и под В) Зато шо не можиме без него а под Б) Зато шо е извор на неопходните енергии.

Разликата?

--- надополнето ---

Него, ќе кратат поени ако немаш горе десно напишано датум име адреса ово оно? Ја си почнав дирек Dear...
Во информал не треба адреса и требаше под Б бидејќи тоа го имаше напишано во текстот.:)) таа е разликата.:))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom