Државна матура (Англиски јазик)

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.015
Поени од реакции
595
По беден тест немам видено глупи бедни двосмислени прашања и фината на кој му се падне добар надгледувач ке препишува и ајдее лесно, кој не нека седи 3 саати сам да си решава бедно!
Кај мојте другари надгледувачот ги оставала да препишваат и му кажвала кога иди конторла од тие шефиците дека идат да не препишваат,од ко ке проверела се е во ред повторно на препис се фрлале ги оставале.ЦЕли есеи си раскажувале.А кај мене неможеше да се мрдни
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Мојата професорка по англиски била на усовршување на Кембриџ. Кога човек со диплома од еден од најмоќните универзитети во светот лоциран во земјата чиј јазик го полагавме денес, може да каже дека матурата е зафркната на многу места и дека треба препрочитување по неколку пати за да на крај повторно утнеш одговор, што треба да кажеме ние што англиски имаме учено во школо или на курс.
Британец, чиј мајчин јазик е англискиот reading comprehension нема да го помине со помалку грешки од нас.
Ок, значи нема да има 5ки на матурава а? :)
Него ај нема веќе да забегувам со темава, само едно да ве прашам, што ако беше матурата направена многу многу полесна?
Сакате да ви кажам? Вие ќе имавте 5ка сигурно, али, али и тие со 3ки што поминувале ќе имаа 5ки :) (тогаш да ве видев што ќе речевте, сакам потежок тест.. тестот е направен за да направи разлика на знаења, тоа што е претерано со некои прашања Е, али како за вас, така за сите, и на крај сите што плукате тука ќе имате 5ки, зашто и јас кога искочив од полагање се фатив за глава од тестот)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Го утнав есејот, не прочитав убо дека било за предмет, па пишав три работи за Македонија.
Композицијата ми е све уба, одбирав супер зборој за на крај да дознам дека сум се искењал. Да ти ебам глупакот да ти ебам.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Среќа што не ги прочитав текстовите , гледам двосмислени биле... може ке сум се збунел така коа сум заокружувал...
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Среќа што не ги прочитав текстовите , гледам двосмислени биле... може ке сум се збунел така коа сум заокружувал...
Паметно. Најдобро ќе поминеш :)

А како што слушам сите се жалат горе доле од концепцијата како бил поставен тестов- изгледа тие што го составувале се консултирале со некои професори од Правен што се експерти во составување на такви прашања на заокружување или такви двосмислености и стапици, наменети не да се види колку еден студент има знаење туку колку можат да го зафркнат студенот :toe:
Стана и матурава кој колку успее да се снајде со итрини, а не кој колку знае.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Паметно. Најдобро ќе поминеш :)
шала бе :)))
озбилно не ги прочитав само спиев и чекав таа што има петка што е една од подобрите англиски да реши и само кажуваше и тука 3-4-5-6 души пишувавме.. :)
алииииииии тој пред мене што седеше исто 5ка има јак се то... и му го глеам неговиот лист све различно ... а двајцата петкаши јаки англиски :)) али на мојата и веруем поеке :P
 
Член од
14 јуни 2010
Мислења
20
Поени од реакции
0
Аууу англиски не да имаше двосмислени прашања.... освен есејот и писмото за мене другото претставуваше тестирање на интелегенција а не од предметот англиски јазик.Мислам... еден параграф го читав 3 минути па уште 3 па уште 3! Дај напишете некои одговори ако ви текнува да размениме мислења.
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
И ја исто покрај охрид го стаив и кожуф и вардар би требало да е ок , али у врска со целокупната тежина каде каде беше потежок од ланскиот
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
И ја исто покрај охрид го стаив и кожуф и вардар би требало да е ок , али у врска со целокупната тежина каде каде беше потежок од ланскиот
Требаше три причини, ти си ставил три различни места.
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
епа три различни места уствари три причини за да си ја прикажеш државата така го сватив
 
Член од
14 јуни 2010
Мислења
20
Поени од реакции
0
не не грешка си се работеше за предмет со кој можеш да ја претставеш државата и три аргументи зошто баш тој.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Го утнав есејот, не прочитав убо дека било за предмет, па пишав три работи за Македонија.
Композицијата ми е све уба, одбирав супер зборој за на крај да дознам дека сум се искењал. Да ти ебам глупакот да ти ебам.
Ја искрено не се сеќам дека пишувало за THING да се образложат три причини.. не сум до толку Охрид у THING да го рачунам.. Не знам стварно, одма нека ме бутнат ако е така :)
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
Ја искрено не се сеќам дека пишувало за THING да се образложат три причини.. не сум до толку Охрид у THING да го рачунам.. Не знам стварно, одма нека ме бутнат ако е така :)
не бе немаше никаков thing туку ако не се лажам three resons беше
 

Kajgana Shop

На врв Bottom