Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
1 јуни 2011
Мислења
21.987
Поени од реакции
32.706
Баш тоа е проблемот што касно се освстуваат за состојбата во државата. Едно мислење имаш кога си 18 год а друго на 25 год од искуство ви кажувам и јас на тие години мислев дека во државата се е розево.
Ако немаш факултет знаеш каква работа те чека единствено со програмирање кај нас ќе лапаш голема плата. Еве гледам и он сеуште мисли дека тука во оваа фирма ќе може да напредува. Наскоро ќе сфатиш дека колку и да се трудиш во фирмава ако немаш некој да те намести џабе е. Тие што се на повисоко работно место ќе наместат некој нивен близок а не тебе. ;)
Дојде ред една коза што цел живот не ја биваше за работа и спиеше да биде на работно место каде одлучува кој ќе биде вработен. :facepalm: Е поради тоа ми се хејтаат ваквите фирми.

А од тоа плашење дали ќе ме исплатат фирмиве во странство, дали ќе ме фатат дека работам на црно, не сакам бг пасош, ќе си седите тука. Џабе објаснувам за 5 години ќе се освестите.
Гледам сите што останаа во Америка да работат на црно седат без работа и плачат за Македонија. Едвај чекаат да се вратат дома и тука да пратат cv.
 
Последно уредено:
R

Rigel Kent

Гостин
Дечкото заработува за живот , работи тоа што го знае , а ти ForzaMilan со ова омаловажување кон него и исмејување треба да се преиспиташ . Кога лесно му лепиш низа етикети ајде ти образложи каде живееш во Македонија или странство и колкава е твојата плата.
Лесно е да се соли памет на други .
На моиве години моментално немам друг избор. o_O

Немало избор? :rolleyes:

На твои години децата фатија магла од државава и напишав се што имаат успеано, а ти уште се лажеш во вакви фирми каде даваат пари за лежење. Ќе напреднеш до 18.000 мислиш ли дека ќе дојдеш до 30.000 ден аха
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
21.987
Поени од реакции
32.706
Дечкото заработува за живот , работи тоа што го знае , а ти ForzaMilan со ова омаловажување кон него и исмејување треба да се преиспиташ . Кога лесно му лепиш низа етикети ајде ти образложи каде живееш во Македонија или странство и колкава е твојата плата.
Лесно е да се соли памет на други .
Ја сум му давам совет, не е тоа е омаловажување и исмејување. Еден ден ќе вика е арно ми кажуваа ама јас си терав по мое. Не е сакат за да успее. ;)
Тука живеам и земам 5 пати повеќе од него.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Ја сум му давам совет, не е тоа е омаловажување и исмејување. Еден ден ќе вика е арно ми кажуваа ама јас си терав по мое. Не е сакат за да успее. ;)
Тука живеам и земам 5 пати повеќе од него.
Ахам , значи да претпоставиме тој зема 12000 , ти земаш 60000 , машала :)
Па богами тебе не ти треба селење надвор , а како си даваш совети .
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
21.987
Поени од реакции
32.706
Ахам , значи да претпоставиме тој зема 12000 , ти земаш 60000 , машала :)
Па богами тебе не ти треба селење надвор , а како си даваш совети .
Добива совет затоа што нема факултет (посебно информатика како најплатена професија и најлесно се добива работа) , а и не сака да работи фасади. Се работело со пот епа секоја работа е ценета, ама платата им е голема. Такви пари кај нас не се земаат од друго работно место не знам зошто се обидувате да ја барате.
 
Член од
24 април 2011
Мислења
299
Поени од реакции
162
Добива совет затоа што нема факултет (посебно информатика како најплатена професија и најлесно се добива работа) , а и не сака да работи фасади. Се работело со пот епа секоја работа е ценета, ама платата им е голема. Такви пари кај нас не се земаат од друго работно место не знам зошто се обидувате да ја барате.
Добро е.......ај сега оди играј кантер или ГТА........
 
C

cige

Гостин
Добива совет затоа што нема факултет (посебно информатика како најплатена професија и најлесно се добива работа) , а и не сака да работи фасади. Се работело со пот епа секоја работа е ценета, ама платата им е голема. Такви пари кај нас не се земаат од друго работно место не знам зошто се обидувате да ја барате.
Очигледно дека не си толку паметен колку што се замислуваш, остави го детето што сака нека работи и за колку пари сака. Не си осетил како е да заминеш далеку од дома и затоа олабави малку на темава.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
904
Добива совет затоа што нема факултет (посебно информатика како најплатена професија и најлесно се добива работа) , а и не сака да работи фасади. Се работело со пот епа секоја работа е ценета, ама платата им е голема. Такви пари кај нас не се земаат од друго работно место не знам зошто се обидувате да ја барате.
Не знам што не ти е јасно тебе пријателе, до сега 3ца дипломирани информатичари ми минале низ рака во фирмава ( а замисли јас со средно техничко ;)) . Друго, никој не рекол дека не сака да работи фасади, туку за тоа време шо го поминав во тој занает, единствено занаетот ми остана, една "твоја" месечна плата имам за земање уште од летото.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.372
Поени од реакции
315
Во врска со тие што мрчат околу платите да ви кажам нешто.
1. Има луѓе на кои минимална плата му е добредојдена оти и толку немаат. Ако можиш да земиш 30.000 не работиш за 29.000 ама ако не можиш да земиш ич ќе работиш и за 12.000 па и за помалку
2. Платите се ниски оти таква ни е економијата, имаме висока невработеност.. Дрекслермаер придонесува да се намали невработеноста а со тоа да се зголемат и платите. Тој во Кавадарци што до вчера ги плаќаше келнерите по 7-8 илјади сега ќе мора да ги плати повеќе оти ќе одат во Дрекслермаер.

Платите таму коклку што читам се конкуренти - во линија со македонските плати во приватниот сектор. 11,5-14,5 илјади. Секако почнуваат од минимални и растат од тука нагоре.Значи порастот на платите е процес кој зависи од невработеноста. Сега младите што се на 18-19 години и работат во дрекслермаер нивното го направија - се вработија и работат.. Сега во наредните 10 години за да основаат семејство и да имаат иднина треба да се отворат уште неколку дрекслемаери и платите да пораснат
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
ajde uste 600 rabotnici
kako sho trgnala rabotata site ke bidat bogati,ke nema siromav covek[DOUBLEPOST=1398286541][/DOUBLEPOST]ajde uste 600 rabotnici
kako sho trgnala rabotata site ke bidat bogati,ke nema siromav covek
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
351
Поени од реакции
383
Во врска со тие што мрчат околу платите да ви кажам нешто.
1. Има луѓе на кои минимална плата му е добредојдена оти и толку немаат. Ако можиш да земиш 30.000 не работиш за 29.000 ама ако не можиш да земиш ич ќе работиш и за 12.000 па и за помалку
2. Платите се ниски оти таква ни е економијата, имаме висока невработеност.. Дрекслермаер придонесува да се намали невработеноста а со тоа да се зголемат и платите. Тој во Кавадарци што до вчера ги плаќаше келнерите по 7-8 илјади сега ќе мора да ги плати повеќе оти ќе одат во Дрекслермаер.

Платите таму коклку што читам се конкуренти - во линија со македонските плати во приватниот сектор. 11,5-14,5 илјади. Секако почнуваат од минимални и растат од тука нагоре.Значи порастот на платите е процес кој зависи од невработеноста. Сега младите што се на 18-19 години и работат во дрекслермаер нивното го направија - се вработија и работат.. Сега во наредните 10 години за да основаат семејство и да имаат иднина треба да се отворат уште неколку дрекслемаери и платите да пораснат
СТО пати кажав и пак ке кажам се вадат на тоа... ти глуп си или глуп се правиш или сакаш да ти скенирам и да ти сатавам налог за плата, колку плата се земаше во фабрика пред 10-15 години 7ооо/8ооо/9ооо некој и повеке како сега ми правиш тука некој филмови
Сега во наредните 10 години за да основаат семејство и да имаат иднина треба да се отворат уште неколку дрекслемаери и платите да пораснат
Па ја викам ај во наредните 50 години сигурно ке ни тргне кога САД ке го колонизират Марс а Русија ке најде нафта на Месечината
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.383
Па ја викам ај во наредните 50 години сигурно ке ни тргне кога САД ке го колонизират Марс а Русија ке најде нафта на Месечината
Mинимум 50, така? :)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.623
Поени од реакции
3.061
Добива совет затоа што нема факултет (посебно информатика како најплатена професија и најлесно се добива работа) , а и не сака да работи фасади.
A ti demek imas i obrazovan si do "DASKA"! Disi malku ...Ti upalilo... si imal sreka...Ima mnogu informaticari sto rabotat i za 12000. Ne si ja precenuvaj srekata!
Ako ne si bil vo negovite cevli nemozes tek taka soveti da mu delish.
 
На врв Bottom