Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
C

cige

Гостин
На што се потсмеваш бе? Просториите не се нивни, кујната ја плаќа општина Кавадарци, автобусите си ги плаќаат општините од каде што доаѓаат вработените, немаат никаков договор со владата до кога да седат во државава, така да во секое време можат да си ги товарат машините и фабриката да ја преместат во Бугарија или Романија. И што направивме? Барала шута рогови, и ушите ги изгубила.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Posle tolku falenje 5000 vraboteni, ubava plata, site gi sobraa od ulica i za smeenje se. Ne uspeva stranska firma so mnogu vraboteni i toa nadvor od Skopje. Nema leb tuka pomirite se, dzabe ne pisuvam jas. ;)
Aj odam da igram GTA. :D

Sent from my Samsung Galaxy S3 using Tapatalk
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
sto e ovoj strajk vo najdobrata fabrika vo makedonija :)
sega ostanava samo da vidime uste kolku godini ke postoe ovaa najdobra fabrika :D
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
На што се потсмеваш бе? Просториите не се нивни, кујната ја плаќа општина Кавадарци, автобусите си ги плаќаат општините од каде што доаѓаат вработените, немаат никаков договор со владата до кога да седат во државава, така да во секое време можат да си ги товарат машините и фабриката да ја преместат во Бугарија или Романија. И што направивме? Барала шута рогови, и ушите ги изгубила.
е ај ке робуваме па одма нека си идат
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.518
Поени од реакции
224
Кога не знаете како и што е не се потребни коментари или само да се лафе нешто.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Кога не знаете како и што е не се потребни коментари или само да се лафе нешто.
ajde legend stom znaes ti kazi nesto
ja znam deka deneska imalo strajk na glavnata kapija,vrabotenite kazuvaat deka imalo golema tortura vrz niv i ne se plakjalo za personalen danok
a ti ako znaes nesto drugo kazi,osven ako ne se nekoe vmrovce pa normalno ke ja branis firmata
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.899
Луѓето штрајкуваат бидејќи не му беа исплатени бонуси за кои работеа на Велигден(тие 2000 денари), башка и прекувремена работа, некои од нив земаа за цел месец или околу 27 денови, само 9000 денари.
„Штрајк“ имаше и минатиот месец, ама мачка не паѓа на грб ;) .. така ќе биде и овојпат.
Едноставно си ги бараат тие пари што ги изработиле за тој месец.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Pred nekoj den praev muabet so edno majstorce od kavadarci, star e 22 godini normalno drexl mue prvo vrabotuvanje, plata veli ima 18-20000. Verovatno poso e majstor. I e zadovolen, plus i doma si cepka po neso.
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.518
Поени од реакции
224
@IBIZA SOUND Не сум вморовче немај мака, иначе денеска прва смена почнале со работа од 8 и останале 2 саата плус. Иначе ви кажа членот погоре за што и како е не само да се лупа. А и мислам дека бонусите не се пуштаат заедно со плата, ке му бидат пуштени сигурно нема така да останат а и ке му ги дадат оние бонови за во Дијана или кај беа :icon_lol: :D.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.899
Боновите се веќе дадени, одма после Велигден, ваљда ти како вработен знаеш за тоа :)
А директорот тврди дека се пуштени сите пари кои требало да бидат пуштени, така да..
Тие што денеска почнале покасно и останале плус 2 часа, не ни заслужуваат да му бидат исплатени парите кои треба да им ги дадат.
Ама пусто македонче.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Прекувремено се исплатува со плата, исто и бонусите треба да бидат внесени во МПИН пријавата за плата и да бидат исплатени заедно со платата. Ова се измени со Бруто плата системот на пресметка.
повеќе:
http://www.finance.gov.mk/files/upatstvo_bruto_plata.pdf


Инаку браво за сите што штрајкувале, ова е невидено во Македонија, реткост последниве години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom