Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ух, колку само си ти за жалење...

Колку за информација, работам во приватен сектор. И тоа веќе скоро 2 години. Имам доволно големо искуство зад мене, имам дипломи/сертификати/к*рципалци во многу поголем број од тебе - во тоа сум сигурен 100%. И не ми чини, зошто да ми чини? Да не можам стан да си купам, убава кола? Со точак, како тебе, да се задоволам? И не чекам јас од моите некој денар, има случаи кога е обратно. Ох, колку само убаво се чувствуваше во сопствената кожа кога го напиша тоа, осеќам. Егото кај ти отиде во моментот?

Баш вие што сте си нашле работа во странство ќе ве гледам - полни ви се устите и тастатурите за убавината на Македонија, ама сте отишле нагоре за xxx причини кои што секогаш се финансиски. Повели овде, чекај ти повисока плата неколку години. Најверојатно, повеќе од мене, ти гледаш кај има најголема плата во Европа - сигурно не си заминал Бугарија за да заработиш.
Не ме занима што и како имаш,и немој да си толку сигурен.
Причините за заминување не мора да се секогаш финансиски.јас имав неколку причини,али најглавна причина беше тоа што девојка ми беше во странство.повеќе ради неа заминав.да не беше она сега сигурно сеуште ќе бев во мк.а со оглед на тоа дека е странкиња воопшто и не ни одговара да седиме у мк.
И јас воопшто не ја бирав земјата,отидов кај што беше она тогаш,иако сега сме во италија,али за месец и пол пак се селиме назад кај што бевме.видиш да ги бирав земјите немаше да бидам у италија и тоа на југот каде што е најголема криза,али ради некои ххх фамилијарни причини морав да дојдам тука и да седам скоро цела година.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Не ме занима што и како имаш,и немој да си толку сигурен.
Причините за заминување не мора да се секогаш финансиски.јас имав неколку причини,али најглавна причина беше тоа што девојка ми беше во странство.повеќе ради неа заминав.да не беше она сега сигурно сеуште ќе бев во мк.а со оглед на тоа дека е странкиња воопшто и не ни одговара да седиме у мк.
И јас воопшто не ја бирав земјата,отидов кај што беше она тогаш,иако сега сме во италија,али за месец и пол пак се селиме назад кај што бевме.видиш да ги бирав земјите немаше да бидам у италија и тоа на југот каде што е најголема криза,али ради некои ххх фамилијарни причини морав да дојдам тука и да седам скоро цела година.
Со среќа и тебе и на девојка ти.
 
C

cige

Гостин
Како за 19 годишник супер пари ти се, само сакам да те прашам три клучни прашања:
1. Дали ја гледаш својата иднина во фирмава, и дали на истата позиција и плата или повеќе?
2. Дали после 3-4 години кога ќе треба да почнеш да размислуваш за семејство овие 14.500 денари ќе ти бидат доволни или не?
3. Дали можеш да тргнеш на страна да сочуваш за стан/кола?
1.Зошто да не гледа иднина ако фирмата напредува, и работничка плата од 240 евра во фабрика 100км оддалечена од Скопје е супер.
2.Вториот дел од одговорт на првото прашање.
3.А мора сите да купат свој стан, можеби има стан/куќа наследство од своите, може и куќа да гради постепено, соба по соба, немора наеднаш
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Нема он друг избор, други му го направиле изборот.
поведи го него и илјадници Македонци,биди нивниот Месија........од препаметни на форум само нема фајде,покажи во пракса како треба.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Не ме занима што и како имаш,и немој да си толку сигурен.
Причините за заминување не мора да се секогаш финансиски.јас имав неколку причини,али најглавна причина беше тоа што девојка ми беше во странство.повеќе ради неа заминав.да не беше она сега сигурно сеуште ќе бев во мк.а со оглед на тоа дека е странкиња воопшто и не ни одговара да седиме у мк.
И јас воопшто не ја бирав земјата,отидов кај што беше она тогаш,иако сега сме во италија,али за месец и пол пак се селиме назад кај што бевме.видиш да ги бирав земјите немаше да бидам у италија и тоа на југот каде што е најголема криза,али ради некои ххх фамилијарни причини морав да дојдам тука и да седам скоро цела година.
штом си во италија година ден не замарај за нашите индустриски зони си отишол у италија и си седиш година дена занчи ти не си од оние што работата во дрекслер за 15о евра, туку ај пофали се колку лапна за таа година дена колку спечали НИКАД ТОЛКУ НЕМОЖЕШ ДА СПЕЧАЛИШ У ДРЕКСЛЕР
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
штом си во италија година ден не замарај за нашите индустриски зони си отишол у италија и си седиш година дена занчи ти не си од оние што работата во дрекслер за 15о евра, туку ај пофали се колку лапна за таа година дена колку спечали НИКАД ТОЛКУ НЕМОЖЕШ ДА СПЕЧАЛИШ У ДРЕКСЛЕР
До пред 2 и пол години работев за 150евра(со се сабота) у неготино,така да убаво знам како е.нема потреба да се фалам колку сум заработил.и не споредувај кавадарци со италија,спореди кавадарци,неготино,велес пред дрекслер и со дрекслер,можда и ќе ја уочиш разликата.и ја нигде не реков дека 150-200 евра се доволни,али поарно толку отколку да мериш улици по цел ден и да чекаш од некој да ти даде пари.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ова би требало да иде во Ауфидерзен Македонија, но еве ви линк и овде...

ПИСМА НА НАШИ ОД АМЕРИКА

Jas vekje odamna ne se gledam kako del od taa drzava, ama za razlika od devees posto imigranti si priznavam deka me boli. Osobeno koga kje vidam lugje na 50 i kusur da pocnuvaat sve od novo, ili deca shto ostavile cela familija rachunajki deka ovde sve kje im procuti. Unapred da vi kazam, so srekja neka vi e...osobeno ako planot vi e nishto da ne praite. Samo ve molam, ako ne idete na glasanje, ne se fakjate za rabota, togash ne kukajte na fejsbuk. Badijala e, i stvarno e patetichno.

Ziveam vo USA neshto nad 10 godini. Dojdov ko kopilj, bubuljichast devetnaesgodishen shizik so super idei i ogromen osmeh na aerodrom poshto neli, idam navamu za da mi bide mene poubavo. I kako i shto devees posto od gurbetchii nema da priznaat ama brzo sfatile, ne techeshe med i mleko ni pa me chekaa so shiroko otvoreni race da mi dadat rabota pari stipendija i medalja brakjava ovde. Ama sega sme OK, si ja terame nekako.

Muabetot mi e - ako ne ja biva, dali ima shansi nekad da ja bide i dali ti imash plan da bidesh del od toa? I ako begash u tugjina, dali znaesh kolku glupo chuvstvo e da plakjash danok za tugji bezdomnici i vojni? Dali znaesh koja patetika e da kopash vo restoran ili fabrika, da kukash po stari kraj i pcuesh deka odma bi se vratil ako bilo malce podobro, a so nishto ne si probal da go napravish podobro? Iskreno ne me zanima - sekoj so svojot ksmet, jebiga negde treba da se zivee i kad-tad da se umre. Bujrum, ima mesto tuka za sekogo. Kad-tad kje se snajdesh.

Mene me zanima shto e so onie shto se ushte se tamu, a mrchat deka ne chini. Shto pravat ovie lugje? Od novive imigranti slusham prikazni deka ne smee da se mrchi protiv vlada vo javnost; deka narodov nema pari za kafe sekoj den ko porano, i deka ne se iskachalo ko porano, osobeno ne ovie od moja generacija. Aj penzionerite (negde okolu 500000 iljadi navodno) shto nemaat kaj da idat da gi trgneme. Shto pravat lugjevo shto ne im chini za da im bide poarno? Nejkam da spominjam pozicija opozicija - i ovde gi ima dve tajfi ama pak nekako tera drzavava (ne deka i ovde ide na arno ama toa e navistina nebitno).

Gi znam site dobri izgovori i odgovori - deka ne znam kolku e gadno stanato, deka ovie se segde vlezeni, deka drugive ich ne gi biva, deka bracata albanci sve prezemale (i oni si imaat ista maka), deka ne znam kolku e teshko poshto ne sum tamu...i mozebi seto toa e ziva vistina, ama da videv barem eden da proba neshto da napravi, da izleze od matricata, nemashe da go napisham ova. Jas vekje odamna ne se gledam kako del od taa drzava, ama za razlika od devees posto imigranti si priznavam deka me boli. Osobeno koga kje vidam lugje na 50 i kusur da pocnuvaat sve od novo, ili deca shto ostavile cela familija rachunajki deka ovde sve kje im procuti. Unapred da vi kazam, so srekja neka vi e...osobeno ako planot vi e nishto da ne praite. Samo ve molam, ako ne idete na glasanje, ne se fakjate za rabota, togash ne kukajte na fejsbuk. Badijala e, i stvarno e patetichno.


Goran

-

Коментарот под текстот најдобро отсликува што сакам да кажам:

"Дечко, ти си јако неинформиран.
-Викаш, си фатил Америка за да ти биде поубаво.
Па после на нас ни солиш памет зашто се иселуваме од државата дека нели "imame mnogu opcii"...
- Патетика било да плаќаш туѓ данок и да копаш по ресторани. Дојди си бе брат, заедно ке ја смениме државата.

Мене ми изгледа јако лицемерно што ТИ, кој си киднал у прва прилика, сега сакаш друг да ти ја смени државата кон подобро. Сол на рана е што во последно време, еден куп гастарбајтери солат памет како треба да се води државата."
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Да ви каже бацко ви нешто околу фирмата, мрчатори имало секогаш и ке има. Околу саботите, фирмата има побарувачка од Мерцедес да произведува 600 инсталации дневно, е сега шо е финтата околу тоа. Таа бројка на инсталациии е жива смеа ако ние имаме обучен кадар, но како шо може да видите, секој прв пат се запознава со таа работа, и си треба обука, и потребно време работникот да стекне брзина и рутина. Сменски треба да се произведуваат по 200 инсталации, а со необучен и несериозен кадар, кој пола дошле колку дома да не седат, други дошле стаж да им тече и ред други работи, тоа е малце потешко, сепак се напредува. Кога јас влегов во фирмата приоритет беа 80 коли во смена да се произведат и да се прегледаат, а сега по 170-180 коли се прават од шала...На кој му се работи нека работи, на кој не фирмата има преку 20 врати за влез/излез. Јас како 19 годишник сега за сега со плата од 14.500 сум задоволен, и да, сигурно е по добро да прегледувам инсталации, него ли на 50 степени лепак за фасади да мешам, и пак да не знам дали плата ќе земам.
Мене на 19-20 год ми беа доволни 10.000 ден онака да си ги трошам за глупости и за факултет, ама ти кога ќе имаш деца и сам ќе плаќаш сметки ќе те прашам како ќе живееш со тие пари. Си викав еј дома кој ти ги дава овие пари, подобро да работам отколку да се шетам низ град. Е сега кога ќе ми текне дека со тие пари денес може само да се обесам.
И не ги сфаќам луѓето што работат за овие пари, а имаат голем избор на работа во странство.

Колку за споредба еден колега од факултет на 19 години замина во Америка и не се врати. Навреме се освести дека државата е отидена во неповрат и дека приватните фирми ги искористуваат работниците. Другите што учеа го правеа будала не го бивало за факултет, не знаел англиски јазик и други глупости. Му кроеа планови дека нема да го заврши факултетот ако остане таму, и дека со тоа не знаење ќе се изгуби на аеродромот. :facepalm: :tapp:

Почна со возење на камион, е сега он таму за 4 години ја прошета цела Америка и си купил негов камион и bmw b7 што тука можеше само да ги гледа на гугл. Ќе се врати за една година и ќе види дека неговите колеги од факултет се оние истите од пред 5 години без денар во новчаник и диплома што фаќа прашина.

Ти ако планираш да останеш во ова Дрекслемајер нема да мрднеш од 18.000 и колку порано ја смениш оваа работа толку подобро. Братучет ми со правење фасади зема 50.000 ден плата, си купи 2 коли, ја прошета цела европа и има куќа на 3 ката. Уште е жив не е починат од работата на 50 степени.
Знаеш ли колку е глупаво да работиш во затворен простор 8 часа дневно со 500 работници, па и ако нема клима полошо е. Подобро би работел на топло време ама надвор на воздух и ќе одморам кога сакам а не некој во фирмата да ми кажува кога е време за пауза и да барам дозвола да зборувам на телефон. ;)
 
Последно уредено:
2

~2A

Гостин
Не знам за вас скопјаните каков е стандардот кај вас, ама во Прилеп со 18 илјади денари можеш да живееш средно мизерно. Малце преиспитајте си ги потребите и ќе дојдите до една задоволителна средина. ;)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Јас како 19 годишник сега за сега со плата од 14.500 сум задоволен, и да, сигурно е по добро да прегледувам инсталации, него ли на 50 степени лепак за фасади да мешам, и пак да не знам дали плата ќе земам.
Разликата е баце, тоа што го работиш во Дрекслермајер може да го работиш само таму, градежништво ти е занает, утре ако ти се пружа можност можеш да фатиш друга држава и имаш занает со кој можеш да работиш и тоа добро да ти се плати. Е сега било 50 степени ??
Секој занает е тежок и постои старо правило дека занаетот се пече 8 години додека станеш мајстор (0-4 чирак, 4-8 калфа на 8 полагаш мајсторски испит).
Ама сите ве мрзи да научите занает, полесно ви е некој друг (инженерот да ја среди работата) и вие како роботи да склопувате.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Разликата е баце, тоа што го работиш во Дрекслермајер може да го работиш само таму, градежништво ти е занает, утре ако ти се пружа можност можеш да фатиш друга држава и имаш занает со кој можеш да работиш и тоа добро да ти се плати. Е сега било 50 степени ??
Секој занает е тежок и постои старо правило дека занаетот се пече 8 години додека станеш мајстор (0-4 чирак, 4-8 калфа на 8 полагаш мајсторски испит).
Ама сите ве мрзи да научите занает, полесно ви е некој друг (инженерот да ја среди работата) и вие како роботи да склопувате.
Занает е плочкарство,гипс-картонџија,молер и сл. А обичен малтерџија градежник ти е задна дупка на кавалот.Ќе се убиеш од работа за мали пари,на дожд,ветер сонце.Ако е толку добар тој занает сите ќе сакаат да го работат,а не да бегаат од него.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Не знам зашо од секое вработување очекувате плата од 500-600евра
Еве зошто!
Зошто не е в ред да гледаш некого в очи, да го праиш будала и да му викаш дека е за негово добро.

Синдикална кошница достигнува 30.000 денари
Текст: Макфакс
Македонија | 24 февруари 2011


Едно просечно четиричлено семејство за најосновните минимални потреби за живот, во кои покрај храната и пијалоците, се вклучени и останатите основни елементи, месечно треба да издвојува по 30.000 денари (околу 500 евра).



До ваков податок дојде Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), кој денеска ја претстави Синдикалната минимална кошничка, чиј износ мерен врз основа на цените на најосновните продукти во Македонија во декември 2010 година, изнесува 29.199 денари.

Претседателот на ССМ Живко Митревски истакна дека доколку се направи споредбена анализа со просечната нето исплатена плата од 20.633 денари, ќе се констатира дека просечната плата покрива околу 70 отсто од синдикалната кошничка.

„Ако направиме дополнителна анализа ќе видиме дека само 9,1 отсто од вработените имаат плата од 21.000 до 30.000 денари, а само 2,3 отсто имаат плата над 30.000 денари“, изјави Митревски.

Тој информираше дека типот на домаќинство кое што е земено како основа за изработка на оваа кошница е едно четиричлено семејство, со еден вработен, кое живее во сопствен дом од 50 квадрати и кое не поседува автомобил.


„Синдикалната кошница според нас треба да содржи седум елементи. Покрај исхраната и пијалоците, таа треба да ги содржи и трошоците за домување, хигиена, превоз, облека и обувки, култура и одржување на здравје“, рече Митровски.

Тој посочи дека првата група на елементи, храната и пијалоците, комплетно е превземена од Државниот завод за статистика, при што таа се води како минимална, а не како просечна вредност.

Во останатите шест елементи вметнати се најнеопходни трошоци по минимални утврдени количини и по минимални тековни цени, додека други трошоци за рекреација и образование не се предвидени, појасни Митровски.

Според минималната кошница на ССМ, за храна и пијалоци се издвојуваат 12.342 денари (што е 42,27 отсто од структурата на кошницата), за домување 9.016 денари (30,88 отсто), за хигиена 2.096 денари (7,18 ), за превоз 2.326 денари (7,97), за облека 1.808 (6,19), за култура 1.070 (3,66) и за одржување на здравје 540 денари (1,85 отсто).
Гледаме дека сметки за струја, вода, телефон, интернет, парно греење не се пресметани!


Професорот на економскиот факултет Драган Тевдовски ја поздрави идејата за пресметување на синдикална кошничка, додавајќи дека таа ќе претставува мерило за стандардот на живот.

„Досега стандардот на граѓаните се мереше само преку трошоците за исхрана и пијалоци, апсолутно дека мора во една потрошувачка кошница да се вклучат и сите други потреби, кои ќе ги отсликуваат реалните потреби на македонските домаќинства“, рече Тевдовски.

Тој истакна дека потрошувачката кошница за исхрана и пијалоци на Државниот завод за статистика не е репрезентативна и не ги отсликува реалните потреби.

„Треба да се има и в предвид дека синдикалната кошница ги пресметува минималните потреби за живот на едно четиричлено семејство. Тука не станува збор за нешто просечно, ниту пак за нешто луксузно“, рече Тевдовски.

Претставникот на Државниот завод за статистика Васе Нонев укажа дека податоците што ги пресметува оваа институција погрешно се толкуваат и тие не треба да се земаат како некаков животен стандард за просечно четиричлено домаќинство.

„Државниот завод за статистика ја објавува својата потрошувачка кошница со цел да покаже како влијанието на цените во текот на еден месец влијае на буџетот на едно просечно четиричлено семејство“, рече Нонев.
Тој информираше дека содржината на просечната потрошувачка кошничка за храна и пијалоци е избрана врз база на истражување, што ги спроведува ДЗС во 5.400 семејства.
„Таа ја преставува фактичката состојба за тоа како просечното македонското домаќинство ги троши своите средства“, рече Нонев.

Во дебатата учествуваа и претставници на останатите синдикати, на организацијата на работодавачи и здружението на правници, кои го поздравија воведувањето на синдикалната кошница и оценија дека таа може да претставува своевидна основа за утврдување на минимална плата во Македонија.




Инаку, текстов е од 2011 година.
Btw таму примаат и со основно или средно,значи луѓе што не можат(не сакаат) ниту па очекуваат да напредуваат у кариера така да не знам шо запнавте со кариери и подобро позиции.исто као кај шивачките,20-30години работат у конфекција и ред други професии каде постојано си на една иста позиција.
А колку луѓе по конфекции, ете млади (и постари секако) жени работат поради ебаното ‘немање избор‘?Завршиле факултети, економија, право или пак медицина!, а работат во конфекција чисто онака да не ги трошат дома уште после факултетот.Ако добијат редовна плата....
Мислиш тие нејќат да напреднат во кариера на подобра позиција?Или уште подобро кажано во фирма по нивната струка???
А тек новите дипломирани по милионите нови отворени такозвани факултети...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
не е виза за добар живот оваа плата,арно ама луѓето се истепаа да аплицираат за работа во овие компании.....едни се нашите желби,друга е реалноста....луѓето не пукаат од задоволство што се нафаќаат за таа плата.....никој овде конкретно не понуди излез :(
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Дозвола за мочање ;)
Инаку има и од тука што заминаа америка и имаат свои компании со камиони има и деца што почнуваат да возат камион во САД и полека полека ќе се пробијат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom