Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.062
Занает е плочкарство,гипс-картонџија,молер и сл. А обичен малтерџија градежник ти е задна дупка на кавалот.Ќе се убиеш од работа за мали пари,на дожд,ветер сонце.Ако е толку добар тој занает сите ќе сакаат да го работат,а не да бегаат од него.
Никој не почнал како мајстор, сите почнале со најниските работи, дури и во канцелариската работа никој не ти дава шефовско место (исклучок се врските во бирократијата). И патем занает се кради не се учи.
 
C

cige

Гостин
Преку 50 милиони евра изнесува вкупната инвестиција од која дел е на локални доставувачи кои ја изградија фабриката. Моментно вработува околу 4.000 лица, а се очекува таа бројка да оди до 4.500 и повеќе. Тоа претставува голем чекор за намалување на невработеноста и за отворање нови работни места - рече Пешевски.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
bravo !
site ke se vrabotat,i ke nema nevraboteni vo mkd i site ke imaat pari i ke bidat srekni i veseli :D[DOUBLEPOST=1397588952][/DOUBLEPOST]bravo !
site ke se vrabotat,i ke nema nevraboteni vo mkd i site ke imaat pari i ke bidat srekni i veseli :D
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
301
Поени од реакции
101
Никој не почнал како мајстор, сите почнале со најниските работи, дури и во канцелариската работа никој не ти дава шефовско место (исклучок се врските во бирократијата). И патем занает се кради не се учи.
Значи работата е да се изграде квалитетно (направи квалитетно) а не некој ми дошол појма нема кај се наоѓа и одма го ставаат на добра позиција. Ај некој мајстор нека не а направе куќата како што треба и за 1 месец од кога ќе се вселат да падне или пак некоа зграда може ли некој инжинер одма да го стават да гради згради како во дубаи што ги градат од највисоките повисоки. Тука е проблемот со нашава ни државичка да се сменат работите ќе цутаме и со 300 евра плата а не како сега што се праве за конфекциите 100 евра минималец за овие па и најтешка индустрија да е минималец 8800 денари :) Никој не би работел у рудник за 300 денари дневница кога секој ден треба да трошиш за јадење повеќе од тоа како што се цениве од ден за ден поскапи.

bravo !
site ke se vrabotat,i ke nema nevraboteni vo mkd i site ke imaat pari i ke bidat srekni i veseli :D[DOUBLEPOST=1397588952][/DOUBLEPOST]bravo !
site ke se vrabotat,i ke nema nevraboteni vo mkd i site ke imaat pari i ke bidat srekni i veseli :D
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.062
Значи работата е да се изграде квалитетно (направи квалитетно) а не некој ми дошол појма нема кај се наоѓа и одма го ставаат на добра позиција. Ај некој мајстор нека не а направе куќата како што треба и за 1 месец од кога ќе се вселат да падне или пак некоа зграда може ли некој инжинер одма да го стават да гради згради како во дубаи што ги градат од највисоките повисоки.
Како ти да ги даваш парите од џеб, па даваш оценка за тоа дали за квалитетно треба да се плати ???
Прва работа кога ќе излезеш од дрекслмајер е што знаеш дека треба да работиш квалитетно, ама тоа што ти го даваат во дрексмајер и да бараш фирма слична на нејзе (некаде далеку во друга земја)
Прва работа кога ќе излезеш од некоја тајфа градежници е што можеш да си направиш твоја тајфа или можеш да се вклопиш со било кои други градежници кои седат до најблискиот ќош.
Дрекслмајер ти е специјализирана работа, ова градежник ти е општа занаетчиска
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
904
Дали си џокер на тест станица сигурно не си на линија па што зимаш 14,500 или пак си во процедура за да станиш џокер ? Да и јас така рачунав негден околу 300 инсталации да се произведуваат во смена без натегања околу 30 инсталации од линија на смена ама друго се праве на прва втора линија. Над 50 инсталации се праве на прва линија во моја смена рекорд им е 54 . Мене ми е пресметано да има 10 или 11 линии а и така е замислено да не се форсира на квантитет туку на квалитет од кој би испаднале од 25 до 30 инсталации за коли :) а не да се враќаат шлепери со роба од Романија за да се преправа во Македонија затоа што на некој му е битен квантитетот а не квалитетот :)
Многу прашина се кренало брејј, од лепач на плакати до дете со прстот во уста што останало ме направија. Иначе не сум ниту џокер ниту сум па во процедура...На моиве години моментално немам друг избор, секако таа плата за гледање семејство е далеку од доволна..Во фирмата кој го бива има простор за напредување. А за баграва тука топла вода околу занает шо ми продава, сум ја поминал и таа школа, уште од втора година средно работев градежно, од кога завршив средно се занимавав со фасади гипс, молерај. Сум осетил многу добро како се пече занает јас, и како со пот се заработуваат пари. Само шо е тука е, останете ми живи и здрави, на кој како му чини.
 
П

Пепси_

Гостин
Домино ефект.

Сериозно, голем дел од народот не стапува во брак поради невработеност.
da samo ima drug problem,namesto da investirat vo samite sebe kako licnosti da se razvivat pola plata im ode na droga i pijancenje za vikend. :icon_mrgr:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
21.995
Поени од реакции
32.715
На моиве години моментално немам друг избор. o_O

Немало избор? :rolleyes:

На твои години децата фатија магла од државава и напишав се што имаат успеано, а ти уште се лажеш во вакви фирми каде даваат пари за лежење. Ќе напреднеш до 18.000 мислиш ли дека ќе дојдеш до 30.000 ден аха
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
21.995
Поени од реакции
32.715
Сега барем лесно се оди на работа во Америка и Германија, ама секој нема газе да излезе од државата научени се мама да ги храни, а не сами да си прават. ;)
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.038
Поени од реакции
13.810
Toj што е научен на мама и на тато, нема потреба сабајле во 4 саат да станува за на работа. :)

Не знаеш какви се не случаеви има во државата..
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
5.975
Поени од реакции
4.151
абе дете кај е тоа ЛЕСНО надвор си бил ти да кажиш........сите што добиваат дозвола за престој со рок мора на црно да работат(прашање е дали ќе бидат исплатени и дали ќе најдат работа која им одговара) и мора да се вратат навреме да не добијат забрана после........

ај достате со детски муабети СЕ знаете во два поста да средите и свои и туѓи животи,во пракса никаде ве нема
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.383
Сега барем лесно се оди на работа во Америка и Германија, ама секој нема газе да излезе од државата научени се мама да ги храни, а не сами да си прават. ;)
Не е толку лесно да се излезе надвор. Додека си студент, да, може да се излезе - но откако ќе завршиш со факултетот не можеш. А, тука некаде, после завршувањето на факултетот е моментот кога максимално ја "вкусуваш" реалноста во Македонија и сакаш да си одиш. Но, тука можностите ти се најблиски до 0.
 
На врв Bottom