Драга Кајгана

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Значи за прв пат во живот бев присутен на албанска свадба и без трошка грижа на совест можам да кажам дека тоа е најубавата а воедно и најчудната свадба на која сум бил воопшто. Абе Линч да дојдеше да снима ќе собереше материјал за филм (бар од моја гледна точка т.е каква јас претстава сум имал за луѓево). Ко прво не беше традиционална свадба. Си викам ОК младоженецот диџеј ама ипак ваљда ќе се држат до нешто нивно - мандолини, тарабуки, дајриња, ој шота шота и тако даље. Дефинитивно Албанките се многу убави жени, ама без никаков сарказам го кажувам ова. Секоја чест, од манири до покрети у играње и движење. Се осеќав ко да сум на бал (дефинитивно блиску беше чувството со тоа кога ја видов првпат сценава :) ), какви директни погледи праќаат на човек незгодно да му падне :oops: (си викам може и затоа мораат да одат забулени по улица :icon_lol:, се шалам no offense :) ). Она што ми остави најголем впечаток е бендот од Приштина, девојче што пееше не знам од кај те ископаа ама дефинитивно би платил да ве слушам на анплагд концерт. Значи бендот се состоеше од гитара (девојката и пееше и свиреше), хармоника и конги. Замислете си сосема темна сала, светлото речиси сосема пригушено, можеби некое минимално портокалово светло кое што личи повеќе на падната ѕвезда, и свеќи насекаде. Почнува бендот да свири некоја меланхолична мелодија, што ти јас знам амбиентална гитарска музика, хармониката ја прати гитарата а во позадина се слушаат тивки и тапи удари на конги. Врска неам на што јазик пееше ама најблиску до мелодиите би ми било ова или ова, најверојатно и street spirit и доста ствари од Radiohead свиреа. Ја пијам ракија и се ежам а очите ми се полнат со солзи, се осети една траорна атмосфера ко на погреб, не на свадба. Боженствена атмосфера. И наеднаш прекинува се и доаѓаат матичари, ај у курац ко да те разбудил некој од најубав сон. Си почињаат нивни народни/староградски, имаат многу убава музика која бендов одлично ја пренесе и наеднаш почнуваат


тука нормално сите стануваат и се фаќаат на оро, мене ме фаќа смеа и му викам на шанкерот да не ми рендал печурки у ракијата, не ми се веруваше што се дешава. :) За да накај 11 дојде диџеј и да пушта сет од саат време дип вокал хаус. Одлична свадба, барем од музички аспект, се осеќав ко да сум бил на некој евент или концерт. (y)
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Драга,

денеска слушнав една шпекулација дека еден од озлогласените тајкуни во државата боледувал од тешка неизлечлива болест на цревата, крв серел секој ден на неговата златна шолја.

Малку им е драга, цревата нека си ги исерат и џигерот нека го повратат и пак да не умрат, живи да се мачат како народот што го запустеа од 91 наваму и уште крвта му ја пијат. Мрши погани во тешки маки да умирате, децата исто како вас крв да серат и никогаш мир да не најдат !

Anyway не сум воопшто нервозен, баш ми е мило. (y) Преубав е денот денес, сончев ќе излезам малце да шетнам. :)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Тоа што некој е емотивен, не значи дека е сочувствителен, а сочувствителноста е многу подобра особина од емотивноста. Сочувствителниот човек секогаш пази на тоа како неговото однесување и зборување ќе влијае на луѓето наоколу, има способност да се грижи и да ги заштитува другите луѓе. Сум запознала луѓе кои тврделе дека се емоционални битија, а всушност биле и емотивни, но и себични. Емотивноста без сочувствителност е само ранливост. Било која високо-почитувана карактеристика (пр. интелигенција) без сочувствителност, не вреди. За жал, ептен ретко се среќаваат сочувствителни луѓе, без разлика колку емотивно делуваат. Од 10 луѓе кои ќе плачат премногу за смртта на Тоше (мислејќи на смртта како појава и на љубовта кон него), дали два-тројца ќе покажат сочувствителност и внимателност во односот кон луѓето на секојдневна база. На англиски е consideration, нешто како имање во предвид како другиот се чувствува/размислува и што му треба.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
експертите од социјалните мрежи мислат дека Дашјан од ФК Вардар е рамковен и ги ругаат комитите зашто пееле против Шкендија а не мислеле на него :facepalm:
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Драга...

... колку е уствари шокантно и сексистичко коа ќе сфатиш дека у Disney's Пепелашка, Принцот организира бал за да си избере жена :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Идам да се шишам у маалска берберница и најбед е да ги погодиш бербериве да имаат пуштено на ТВ вести или пак турска серија. Маме ми ебаа.

Имаше прилог за тоа као некој ебач од Романија ебел 40 жени и имало апел сите да идат да се прегледаат пошо дечково бил болен од сида и коментарите урнебес.

1: Ебеееел ебееееел ама види шо им напраил гадот.
2: Ауууу кај го нашле тие беееее
3: Ги ебал убавоо...

После сите тројца се согласуваат дека порано бољи им биле вестите а сега ептен го тупеле.

Почнува турска серија и што да ти кажам....

1:Па ова у петокот беше бе
2:Еве ја оваа чекај сеа да видиме дали ќе му каже за детето
3: Кажи му мори,греота е детето...
1:Значи само турски серии даваат да ги ебам
2:Турци ама...чекај бе не му кажа оваа за детето сега писмо ќе му праќа изгледа оваа братучетка и!
3:Еве сега ќе му каже чекај чекај...

Трет муабет за слави...
1:Абе ти славата у аманет шо ти ја остаија не ја славиш...
2:Абе не сум моќен бе, не стига...
3:Абе дај ми мене 2,000 и ќе видиш слава како ќе ти направам...
1:Какви бе 2.000 шо ќе напраиш со тие пари...
2: Ќе им стаи бомбони и сок па курац ќе му дојдат и следната година
3:Абе слушај ме сега што ти зборам....

Муабет број 4 поплави у Бугарија
1:Абе кај нас 5 минути да врне одма ќе не поплави...
2:Ако се спушти од горе од Раштак кај ќе бегаме бе...
3:Ја у Џидимирци ќе бегам...
1:Ја у Свети Николе али ќе видиме
2:Кај ќе бегате бе гледаш и коли носи вода и сВе


Ќе те отрујат со муабетиве додека те шишаат:icon_lol:

Ај
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
После 3 сменети авто школи, 6 различни автомобили и месец дена пауза конечно положив за возачка. Од прва. Господ здравје да им даде на тие од комисија.:D
 
Последно уредено:

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Драга знаеш што мислам

Мислам дека секој што успеал или мисли дека успеал во зивотот
треба да се врака од време на време на местата кога му било најтешко и на тие места коа бил на дното чисто онака да не се крева многу у облаци дека успеал и да се присети на тие времинја и да знае дека мозе повторно да се најде на тие места доколку леа многуу високо

ајјјј
you get the point
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Епа сега вака...го имав еден од подобрите викенди во последниве пола година, откако сум во досадното за живеење Крушево...да, ДОСАДНОТО.

Значи се почна во Четвртокот кога еден од твоите модератори овде (Реја) дојде кај мене. Бевме во еден хотел, пиевме по едно жестоко, а пред нас беше еден прекрасен поглед на досадното Крушево.

Наредниот ден беше тој кога за прв пат во мојот живот јас требаше да одржам говор пред моите родители, пријатели, роднини...не беше нималку лесно. Иако бранењето на Дипломска е чиста формалност сепак многу е полесно да седиш на клупите и да слушаш отколку да си станат и да презентираш, искрено нозе ми се пресекоа. Сепак се помина прекрасно освен едно прашање за кое бев прашан, и буквално абер немав. :D Како и да е, оттаму бевме на формална прослава во пицерија во БитоЉ, па назад Крушево на по "некоја" прво во кафана, па пицерија, кафич и на крај дискотека. Инаку Пеџа ја плати првата тура во кафич и кога го прашав "колку ти зедоа", ми се крена косата. :D Го избричија и тоа на голо.

Дојде Саботата и денот за кој пишував пред 2 дена. Едноставно на секој му посакувам да има онаква прослава на дипломска како мојата. Песни, пиенка, дружба, па на крај дискотека за да вечерта се вратиме дрва пијани.

Вчера бевме цел ден Прилеп и запознав неколку кајганџии, одлични момци. Игравме фудбал не дадов гол, ама и да дадев во едно бев сигурен дека нема да прославувам како Рики (со "пиштолчињата" на Суарез :D). Само што се вративме вечерта од Прилеп по брза постапка излеговме Крушево, но тоа уште еднаш ја покажа неговата лоша страна- жив човек немаше на улица. Мојата неофицијална теорија е дека во Крушево еве во ова време можеш насреде плоштад да излезеш и да имаш секс, а да не бидеш забележан од никој :D. Само не во овој период пошто е кочан ладно и сигурен сум дека машкото нема да го достигне потребното ниво, а женското ќе си оди дома разочарана. :D

Се задлабочив малку, ама малку. :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Драга Кајгана,
Денес се празнува Света препободна Параскева - Петковден!
Честито слава на сите оние кои го прославуваат овој ден!
За многу години!

:)
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Draga so kazni na sekoj cekor i kampanja za zdrava ishrana na vladata ke cveta drzavata samo ne mi e jasno kkoa ke popie nekoj kazna 500evra so koja ebana zdrava hrana ke go rani semejstvoto narednite 3 meseci ali se e vo interes na narodot...... Aj....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: osa
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Памтам Рики кога пиша тука дека му починало мачето, истиот ден пред врата кај мене дојде едно прегладнето исушенко џивџанче. Над глава му бдеев со недели додека да ми застане на четири нозе и да се оправи, толку го гледав, го пазев, за денеска да ми го згазат. Мислам дека онака, парче од душава ми се откина. Нека му е мирно душичето напатено. Си го сакав, мое си беше, јас си го гледав.. :place:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom