Драга Кајгана

Статус
Затворена за нови мислења.

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Да се надоврзам на Билбо. Добро е што членот погоре присуствувал на концерт на изведувач кој не го знаел и се осмелил да го спознај, и што е уште подобро, му оставил впечаток и продолжил со проучувањето и после концертот, шо значи му следува време во иднина исполнето со убави звуци и доживувања. Вакво нешто е вистинска реткост во Македонијава и е за поздравување.

Лошо е тоа што на концертот присуствуваа во глобала луѓе над 40-ката, а и постари, чат пат по некој млад да речеме статистички по еден на 50 присутни. Што значи старциве горе долу си го задржале, и го стекнале тој видикот за културна вредност, и го негуваат. И сега зошто е лошо? Лошо е шо ваквото присуство го поставив како претпоставка пред почетокот на изведбата, затоа што во Прилепов(зборувам конкретно оти то најблиско и најпознато ми е) имаме безкичмена младина која ја боли таквото за се' што се случува околу неа, го тера шаблонски животот од петок за петок, те исти свирки(читај певаљки во исти кафичи), те исти глупи интереси, те иста безидејност, нешто ново се учи само кога мора, а ни тогаш, ако постои можност да се избегне нештото со задоволство, ако не, тогаш станува збор за лошо поминато време. Ми се СКУРЧИ од сите глупи, мизерни, лажни вредности кои не опкружуваат, ми се СКУРЧИ од културава, уметноста, филмовите кои ни се пласираат и ни се прикажуваат како да тие се вистинските, ми се СКУРЧИ од отсуство на самокритичноста и критичноста, ми се СКУРЧИ од пасивноста, ми се СКУРЧИ од прифаќањето на глупи работи од глупи луѓе, креирањето на идоли кои им ебаваат матер на културното однесување. Јас не сум компетентен за зборувам дотолку за културата и ваквата појава која зема се поголем и поголем замав...........но има ли крај мамата? До кај одиме со инфантилноста, дебилизмот, хипокризијата?

И во Прилеп немало салам концерт во последно време. Немало ништо. Па од тука и мојата проценка дека нештото беше концертише можеби е и погрешна. Можеби и станува збор за едно просечно издание на Рундек кое го долови социјалниот аспект на една сиромашна естетика која е застапена подолго време......Рундек е сосема ок и генијален, Хаустор беа одлични.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.117
Поени од реакции
13.681
Бонџорно кара ;)

Би сакала да ги разберам луѓето што чекаат на ред за да застанат на ескалатор за надоле..па и уште стојат не се мрдаат!!!

А до нив скалите...празни!
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Кајги,
Вака го замислувам валвото во Њемачка...

Oстани ми со здравје кајги, ја морам да го посетам факсот :( Виш ми лак!
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ди Кеј,

Хаос :) Вчера, за време на трката се случи нешто што многу јако. Нешто што ми даде сила, нитро. Ме натера да се смеам во тешки моменти. Си трчам јас а десно од мене трча еден американец, темнокож, да не кажам црнец. Така, добри 500тини метри трчаме исто темпо и кога од десно слушам „АЈДЕ ЦРНИИИИИ“. Се вртам и гледам мало циганче. И сеа, си го враќам филмот...мало циганче на црнец му вика „АЈДЕЕ ЦРНИИИИИ“.

Ди Кеј, мислам дека за момент солзи ми дојдоа на очи. После тоа добри 20м размислував дали може да се окарактеризира како расизам или пошто црн му вика на црн „АЈДЕ ЦРНИИ“, исто ти е како у САД кога си се ословуваат со „нига“.

Како и да е, смешен момент од вчерашната авантура, барем за мене.

сФе најдобро!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Е, глеј какво е добро времево денес...... Зошто не беше вчера вака? Ме уби сонцево, а капи, чадори и такви аксесоари избегавам да носам и сега си ја плаќам цената, главата ми пука и очите ми се полузамижани.

И во уште една прилика да не заборавам да кажам дека сме стока народ. Вчера на маратонот, кој е патем еднаш годишно и со охридскиот се најголеми спортски настани кај нас (али за народов небитно тоа, побитно е Цеца да гостува), не можеше да се трча од чичиња со точаци заринкани во топлата, клошари кои со коли правеа шорткати, пешаци кои поминуваат пешачки и се лупаат во тебе :pos: (не знам ни дали беше машко ни женско, извини за лактот ако читаш) и да не заборавиме, клошар претставник на народот, кој откако завршив со маратонот и идев накај Кале, ме праша кога ќе ги пуштеле улиците, многу траело, требал да излага со колата :facepalm: :facepalm: :facepalm:

Не оти сме ние народ да му дадеш некоја светска манифестација, се кладам утре да има Олимписки Игри кај нас, ќе се бунат сите зошто гужва имало и тоа сред лето.

Ете така и да се надоврзам на Пеџа, вчера кога видов транспарент, "Кој последен магарац" и "Собата те мрзи да си ја исчистиш а да трчаш не те мрзи", рикнав од смеење :pos: секоја чест за креативноста :) И фала за луѓето што беа излезени надвор и даваа поддршка.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.366
Поени од реакции
4.893
Јас не знаев дека Боб Марли има настапувано на Евровизија.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Драга...

... еден концерт на Цеца колку убаво би ми дошол периодов околу колоквиумите и испитите...
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Немам коментар.
Мора да се означуваш на ФБ секаде кај што си одел за да видат останатите пријатели дека си шетан.
А затоа што глупачата од моја познајничка се означува секаде кај што оди сака да видат останатите каков живот живеела затоа што ние сме гревчиња и и завидуваме на секој чекор што го прави. Мрсла една.
Оди зготви ручек на маж ти ма. Доста се лигавеше, и наместо едно дете да и склепа маж и таа кучиња купува. Разгаленост.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.134
Поени од реакции
16.010
Драга,

Кој ги измислил тие балетанките, арно да не види во животот.
Денес првпат ги ставив, а не ми се нови, од лани ми се. Единствен пар што го имам, што покажува колку уствари сум им фан.
И се налепив фластери по прсти и си тргнувам цела задоволна од дома. Стигнав до факултет, завршив таму работи, уште одам некако нормално. Влези во една продавница, влези во друга, пробај еден-два-три фустани (за апсолвентска се спремам во 5 до 12 иначе!) и кога ме стегнаа прстите, одам, али стапалата ме убиваат. Ауууу, ми се мрдна и еден од фластерите, Господ го видов во тој момент мислам.
Јас не знам дали толку ми се мутави балетанките, или стапалата ми се пренежни, али си фатив бус и решив подоцна да си го продолжам патешествието по фустан.
Дотолку бев изнервирана и во болка, што тоа глупите балетанки ги фрлив во контејнер на 100 метра од дома, и си продолжив боса до дома.
А не! Маме да им титнам, лом ми се малите прсти!
Уште еднаш не ставам балетанка на мене. :cautious:
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.274
Поени од реакции
5.400
Кој баксуз сум ејјј утре правам годишен тест по етика математика ми дава една многу убава оценка(2) а утре ми е роденден :place::place::place::place:уште 20 дена само уште 20 дена
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~2A
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom