Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.388
Најголемото задоволство е во простите нешта, на пример најзадоволувачки оброк ми е тазе печен/препечен домашен леб (дур е жежок), со апла кора, и многу сусам на него, и парче тврдо посолено сирење и чаша јогурт. :love:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.321
Поени од реакции
18.966
Колку многу се луѓето станати робови на парите, опуштете се бе дечки, краток е животот и за брзо ќе мине, има многу убави нешта надвор од она што ви го нуди системот.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.694
Поени од реакции
4.122
Каков каурлук ми е гурање кола на граница да не се троши бензин и ако фати на удолница касно му текнува на буткачот и со една нога скока внатре да дигне ручна. Нога ќе искрши ако треба. Да не спомињам дека се враќа после по левата папуча пошто истата му летнала од нога додека траела паниката.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
857
Поени од реакции
2.772
Македонците или мојов народ не признава низа на акции или акти на повторени добри дела . Со денови,недели,години мада и децении правиш добри дела од помагање без да платиш рака,даваш храна,позајмуваш пари,му носиш и купуваш работи,чистиш средуваш,се што може да направи како помош,нормално добро човече во својот нормален живот кон својот социјален круг и пријатели и фамилија оти нели "христијански" било .
При прво одбивање на Не, искрено кажеш не можам и у живот навистина евр евр или евр форевр,ти става рецка и крст на челото,ти не чиниш веќе за нив,луѓето кои си ги помагал.
Ти си будала или меднат или како можеш така .

Чоек,неблагодарност до толку е распространета помеѓу нашиве . Ние сме орда дефинитивно.

Неорганизирано племе кое само работи социјално за свои интереси да исполни.

Од настан е ова реакција.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.719
Поени од реакции
19.873
Драга,

Каква ноќ, борба до 4 саат сабајле, изгубивме 1 живот и спасивме 1..
Лелеци :(
Душава уште на крв ми мириса, 12 единици крв пуштивме.
Хенгоувер може вода да носи.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.130
Поени од реакции
84.818
First they came for the Albanian girls велејќи дека се грди, and I did not speak up пошто не сум Албанец.

Then they came for the Bulgarian girls велејќи декa се грди, and I did not speak up пошто не сум Бугар.

Then they came for the Macedonian girls велејќи дека се грди... but there was no one left to speak for them :(

1718569841582.png

Ова ли е тоа црно тиквешко за што пееше Владо бе?

1718569878984.png
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.535
Поени од реакции
7.895
Кајгана осеќам дека Луси ќе му земе 30% тип од фондот за здравство и плус 25% сурчарџ, плус 15% такс. :D
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.327
Поени од реакции
36.926
За денот на мајката/жената фрчат поклони, цвеќиња, родителите собираат по 1300 евра за да се купи стан на учителката, се пејат песнички во училиштата, летаат прилози на телевизија, протести во Жена парк, Гугл мења дизајн, обраќање на политичарите до сите жени.

Доаѓа денот на таткото се слушаат само штурците.

Среќен нека ви е денот на сите татковци на Кајгана со апсолутната легенда од татко и пример за секој маж.
DF1EF5E6-F00D-453B-ACF0-C617964A0CF6.jpeg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.394
Поени од реакции
35.943
Кајг,
во паркот на клупа седеа постар човек со бастум и до него неговиот син.
- Што е тоа? прашал стариот.
- Врапче! одговорил синот, гледајќи на саат да не закасни на работа.
...по извесно време таткото прашува:
- Што е тоа?
- Врапче! повторно одговори синот.
...таткото повторно прашува:
- Што е тоа?
- Врапче, бе тато, врапче, аман веќе! видно нервозен одговорил синот.

...по извесно време таткото видно заборавен, повторно прашал:
- Што е тоа?
- Врапче, бе тато, врапче, не ме нервирај, ајде станувај идеме дома!

...во тој момент стариот од внатрешниот џеб на сакото извадил една свиткана тетратка и му ја даде на синот во рака, отварајќи ја старата тетратка ги прочита првите реченици, напишани скоро пред пола век од татко му на исто место и на иста клупа,

giphy (3).gif

,, ...денес прв пат го шетав малиот мој во паркот и седнавме на клупа да се одмориме, а синот со прстот покажал кон тревата и праша:
- Тато, шо е тоа?
- Врапче! му одговорив, а тој повторно:
- Тато, шо е тоа!
-Врапче, сине!

...и така седејќи со малиот мој ме праша точно триесет пати што е тоа, а јас му одговорив со голема љубов дека е врапче, многу го сакам мојот син!
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.362
Поени од реакции
1.830
Draga kako sto staream sfakam zosto site se plasat od smrta
Za site grevovi sto gi napravile bilo kakvi
Koga ke dojde toj moment koga ke go spoznaes se ti pominuva niz glava dali si go ziveel zivotot koj sto treba dali si izneveruval dali si lazel dali si zaebal luge dali si ponizuval luge site grevovi ke te stignat zatoa site se plasime
Bogati siromasi site pravime greski
ZATOA BIDI KOLKU STO MOZES POCOVECEN I NE IM NASTETUVAJ NA DRUGITE....
iako toa denes e mnogu tesko
Ke pomine nekoja ke se kaes sum.mozel da bidam so nea ama ne veren ke sum bil pa posle ke se kaes so ne si iskoristil sansa
Nezz sto da kazam nekoj ednostavno nemaat problem so toa ama koa ke doe denot ke gi maci...
Inaku pocnav so nova rabota nova sredina druga drzava so jazikot se razbirame nekako I ok e sea za sea
Mi pomina euforijata za novi stvari I sea se mi e kako u mk
Pravo da ti kazam ke go ispostvam dogovor koj go potpisav I se nadevam deka za 2 godini ke se vratam vo mk
Doma si e doma mi.bese merak sansa da probam nadvor da vidam Dali ke uspeam
Vidov ne se kaam doznav deka sum I podobar rabotnik od tie tamu
Ke go ispostuvam dogovorot 2 godini ke vidime kako ke bide pa ke vidime
Bidi mi pozdravena I dobra nok
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.785
Поени од реакции
10.335
Има и една друга работа, иако е нашиот најдобар вокал на сите времиња сепак постои одредена тага во душата, кога го слушаш како пилето од внатре му пее - тебе пилето од внатре ти плачи.

Периодов спремам музика за во кола, за по пат за на одмор, стигнав до дискографијата на Тоше (всушност прва ја симнав) и сè уште не минува таа грутка во грло кога ги слушам неговите песни. Неизмерна тага по нешто од кое не се ни збогувавме како треба, не го ни ценевме како треба додека го имавме, ниту пак го чуваме од заборав како е ред - достоинствено.

Сакам да го слушам, но најверојатно избегавам од грутката во грло и тагата во душа.
Тага ме обви читајки ги коментарите, колку само на сите им фали, Балканот тагува и по толку години...

Имај мир, каде и да си.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.694
Поени од реакции
4.122
Оној момент кога 14 годишен полуматурант сабајлето после прославата во школски двор каде до вчера играл фудбал со лименка или сунѓер, ќе клекне во белите панталони од Зара а трубачи му ја свират Иди иди несанице...Он замижан, а сепак пред очи му проаѓаат сите тешки моменти од неговата 14 годишна животна кариера. Се осеќа колкав камен од плеќи му е симнат со завршувањето на 9толетката. Прекрасен и горд момент за родителот, може да биде сигурен дека го извел своето дете на прав пат да стане плакатолепач во партија или уште бетер, да упише курс на Брејнстер за куолити ашуренс. Со среќа полуматуранти, заслуживте прослава ко од сцена на Кустурица, за матура спремајте индиски слонови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom