Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.211
Поени од реакции
56.907
Пумпашите у Макпетрол пред 2 30 години носеа такви патики, и секако голманите у ракомет.

Мада коа ќе размислиме подобро, боље Самба да носат сите него оние едни огромни патики од Баленсијага, ко да носиш канта за сирење на нога.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.076
Поени од реакции
963
Драга
Полека полека се врти тркалото.
Кој бил низ странството знае колку е тешко да те прифатат ,дека си граганин од трет ред ,се чувствуваш ко измеќар ,најниско платен ,испонижен...
Е сега ,доага редот да видиме како е македончето од друга страна , јас мислам ,не мислам сигурен сум ние сме многу лоши ,ќе им извадеме маслото и за без пари на оние од Непал,Бангладеш... 2149963922.jpg
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
809
Поени од реакции
2.501
Непалците и Филипинците се едни од најдобрите работници кои сум ги видел во животот со свои очи.
Толкава жилавост не сум видел.
Ги има многу по бродовиве во Грција каде работат зад очи од механика,физичка работа до чистење и поправка/HVAC .
Се сеќавам се укрцававме од брод у 10:30 до 18:30 дремат на сонце покриени со крпа на глава и работат турбо вадење,ставање роба,работи,луѓе,без прекин,прашуваш правите прекин,брејк,нема застанување до 18 вика и после имаме вечера и толку .
Плати им се по 880е комплет чиста.Ама брате како кое ќе рмбаат и не се жалат. Но,многу се горди,ако не покажеш почит,ти ставаат црта .
Филоксенос спомна како ќе ние,Македонците ќе ги третираме ? Лошо брате.

Читај само колку вести има во Македонија.
Избегани Непалци, исчезнати Непалци,се појавил на автопатот за работа,по 4 саата го нема.
Ние сме мизерија. Гркот го чека како господин и се држи до договор,а ние сме превртливи,расипани до коска.
Македонецот по природа е многу расипан.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
553
Поени од реакции
2.452
Чуди се после зошто нема македонци у северна и све се иссели. Рмбање од јутра до сутра за мизерна плата, па уште тапшај го по рамо и викај му браво, така треба, работник за пример си филипинче.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.076
Поени од реакции
963
Дк
Знам ,Честити Царе.
Јас работев низ Грција ,гркот цени работник , плаќа и се грижи колку толку те гледа ко човек ,остај тоа политика шо викат , и најаден си и напиен и платен и награден ,да не ти текни да си дојдеш.
Овде ,од времето е нешто клето ,македончето не сака да плати ,па само бегаат од овде ,нема крај. Туку ајде оваа е друга тема.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.122
Поени од реакции
9.978
Што се нема да прочита човек. Филипинците биле најработници, абе иди бегај. Најшкарт народ и за работа и за колегијалност и меѓусебни односи. Ги има насекаде зашто прифаќаат работа за најниски примања, а не дека ги бива.

Кој работел со нив знае. Тешко превртливи се и не можеш да им веруваш ништо, те чекаат да згрешиш нешто за да те комсисаат кај шефот, тешки трачари и газољупци се, забушаваат на невидено и треба да им нацрташ нешто за да го направат.

Пример: ако им кажеш донеси ми овошје за појадок ќе ти донесат едно јаболко пошто не им чука во главата дека овошје е збирна именка и бараш повеќе работи и дека едно јаболко нема да те најаде.

Уште и ако ги имаш повеќемина у фирма ќе се држат меѓусебе ко шпоните и ќе си зборат и оговараат на нивниот посран јазик иако у фирма официјален и единствен дозволен јазик е англиски.

А не дај боже надреден да ти е од Филипините…

Досега сум работел со еден куп Филипинци и само на една можам да и се поклонам и рака да и бацам. Светска жена што знае како да се понаша со секој и секаде, све остало беше тешка боранија.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.504
Поени од реакции
7.832
Не може да праќаш национална репрезентација во фудбал со толку малку финансиски средства така што тренерот мора да коси кравата од дедо му кога го испраќале војска.

Ах бе шкотланѓани бе, до толку ли ниво допревте? :eek:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.644
Поени од реакции
4.015
У клас кај малиов има Калин, Дарин, Јасмин, Марин и Мартин. Му реков ако сака да ги вика дома на плејка секој од нив на врата мора да каже “името”+ at your service.


 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
188
Драга кајгана,
Ги читам препукувањата заради нашава мила земја - Македонија.
Те грчка, те бугарска, те оваква, те онаква.
Па кајгано моја, не се знае дали бугарија или Македонија е посиромашна земја.
Место да се сплотиме, и градиме болници, патишта, проекти, ние очи вадиме.
Оди кај нив, освен софија, другите градови во 58-ма им застанале.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.568
Поени од реакции
20.318
Драа

Една од најјаки забаве на планету ни.
Јуниверзал диско ат д форест.До ск у наш живот.
Мастер Гоа Гил.Хепи сајбер хипи њу јиар.
Негде около почетак на седумдести.
Сигурно една од најзабавни забаве до ск.
Он е бија диџеј.Преко триесе саата.
Можда најбољи до ск,на сфет.
Кој знае за њега,много повише знае.

А дали си чула за дешафку у Стразбур, 1518 годину.Тој ти е една од најинтересни чудни "докажани" догаѓаи у живот на планету.
За кои се знае дека се десиле,а нема цфрст доказ.Има ама сфе су обични људи.
Значи десило се.
Људи играле неколко недеље,сфе почнало од едну младу црну девојку,која прва почнала да игра и по њима сфи на панаѓур,у Стразбур,Византиски да ми еде кур.
Hhhh

Около 400 људи се прикључиле,траааанс.
Играф на суво,a умираф од замор,дехидрацију,срцеф удар...
Много људи умреле играјки.Најголемo денс шоу у историју на историју Ни.
И даље не се знае што е причина за лудо играње.А десило се.Викаф.

Што мислиш што е финта Драа?
Ја мислу ергот.
Ергот,касно е више за пишување.Изгуглајте си што е.
Hhhh
 

Kajgana Shop

На врв Bottom