Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
DK denes prasav mnogu prasanja,i zamisli 90% bea kako udreni so mokra corapa. Valjda sto vrnese izlea :eek:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Мемоарите на еден принуден македонски ТВ гледач,
Chapter: Ривалитет

Вчера решив да глумам prosecni вработен во државна администрација. На мајка ми и требаше помош околу документи, па решив моето знаење стекнато во образовните клупи бар некако да го искористам. Брзо заврши тоа, заминав да ги поднесам во нашите уредно средени шалтери и си дојдов дома точно на време. Кога влегов во дневна, немаше никој, мајка ми сеуште невратена од работа, татко ми надвор. Телевизорот беше бил заборавен на Канал5 јер татко ми гледал Баба Рада. Во тој момент одеше „ОТВОРЕНО СТУДИО ЗА ЗВЕЗДЕ ГРАНДА“. Топ си реков, и попладнево ќе го поминам ко административец.

Во отвореното студио, кое by the way е затворено, ни ѕирка ни проѕирка, на водителот Ване му гостуваа неколку момци, дел од некој гудачки (плех де, плех) оркестар. Добри дечки, да ги сретнеш на улица и да ти засвират ќе ти се олесни џебот бар за сто денари сигурно. Но тие настрана.

На генијалниот водител, ваљда од мојот драгопочитуван аватар, единствениот Саша Поповиќ му било наложено да се убие од фалење на неговата продукција, телевизија и такмичење. Пошто нели, јебеш известување на Куртон5, овај Канал5 ако тоа не е нарачано... Ко што слушавме во оваквото.

Па така шупакот од водител, радосно и со насмевка го прими повикот од првиот верен гледач. Тој го поздрави гледачот, а гледачот ја поздрави емисијата како што е редот. То ест гледачката, да бидеме полово рамноправни, да не ме нападне некоја феминистка.

Пушти прилог од извесната Милица Тодоровиќ која сега е актуелна со некаков хит за „Три чаши“, во кој споменатата во 2005 година настапува на Звезде Гранда, т.е. најдоброто такво такмичење на просториве. Потоа пушти секвенци од спотот за споменатиот хит погоре, кој датира од минатата година. Прашањето кон гледачот, беше претешко! Дали кај Милица, се забележувало промена, во физичкиот изглед? Пази, дали се забележувало промена во физичкиот изглед на девојка од нејзините 15 до нејзините 25 години? Пошто нели, 10 години во кои човековото тело најмногу расте и доживува физички промени е тешко да се увиди потоа? :eek:

Гледачката, најпрво му одговори дипломатски. Дека секако имало промена. Но потоа следуваше за мене еден мал plot twist. На прашањето дали пејачката е разубавена и прекрасна, гледачката одговори: Не, воопшто не е убава. Водителот сакајќи да го релативизира одговорот, ги потпраша момците од оркестарот. И кај нив реакциите беа рамнодушни, рекоа: Ништо посебно. Патос!

Водителот побрза да се заблагодари на верната гледачка пред да му се деси уште нешто непланирано, односно да добие одговор каков што не очекува. Па така ја повика режијата да го вклучи вториот гледач. Повторно гледачка, на општо задоволство во студиото.

Сега ценетиот шутрак од водител, ја запраша: Зошто е ова натпреварување над сите други во Балканот, и нели се согласува дека останатите такви пеачки наптреварувања се копија на ова и класи подолу.

Повторно следеше шок! И оваа гледачка му го спушти. Му рече: Како не, и другите се добри, вие го фалите ова затоа што го емитувате кај вас на ТВ.

Неколку промили во мене почуствуваа радост и на ум ми дојде: Ќути, имало некои што им се спротиставуваат директно во очи, барем и за вакви луди баналности.

Е сеа за жал и таквите се само неколку промили, не се ни процент, во споредба со вкупната раја во државава.

Но да се навратам на насловот на моево писание. На истава телевизија оди една стандардно глупа турска серија, со девојче кое има тешко детство, судбина и тн. Претходно, на истата телевизија одеше серија со 99% истата приказна и истата актерка во главната улога на мајка!

Тоа запали кај запустениов ни раја, па сега и братската телевизија на споменатава, онаа од Кратово, промовира серија во која приказната ќе се врти околу random младо дете.

Реципроцитет бе Драга! Кој не запира тука, туку се цепи и во другите омилени емисии на рајата. Токму на такмичењето кое го пренесуваат сителовите тв приемници се појави Трајче. Добро дете, скромно, му посакувам се најдбро во животото и во кариерата ако ја има. Тој им ја подигра значајно гледаноста на Сител, па Канал5 како што е редот, преку гореспоменатиот водител и емисија упатија порака дека они се правите промотори на млади таленти и покана да секој малолетник кој има талент се пријави кај нив!

Тука повторно делче од мене се израдува и си рече: Ќути си пак, барем има некаков ривалитет меѓу овие две телевизии. Истиот нерв се понадева и дека можеби ривалитет кај нив ќе се воведе и во вестите и видот на сериите, па ќе емитуваат и спротивни ставови во информативната програма и добри серии место срањето.

Затоа што сега, ривалитетот меѓу нив е кој повеќе ќе излиже кај нарачателите и кој повеќе ќе го замајува мозокот на народот, во тоа се такмичат телевизиите.
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.247
Поени од реакции
4.455
Tурски (ромски) серии во автобус :icon_lol:
Баш си мислев дека ќе го преспијам патот до дома, кога еве ги две залетани трчаат по автобус и седнаа пред мене. Почнаа на ромски, не ги разбирав и таман да заспијам и ѕвони телефон на едната, на мајката и почнува:

-Kaко можеше ороспачата ќерка ми Имра да се омажи со тој што до вчера ми беше маж. Прво идеше со Сали, па се омажи со Ружди и сеа на крај со маж ми???? :cuc::cuc::cuc:

Се газам од смеење, дури и другата ќерка на оваа со детето се смееше, настапува момент на тишина и наеднаш настапува самокритичноста:
-Па каква фамилија сме ние, на што личиме :LOL:

Од другите вести, најдов 3 цимерки. :vozbud::vozbud::vozbud:
Пишав барам цимери, ми стига порака а може цимерки? :цицки::цицки::цицки:

Сеа следува најтешкиот дел за убава пролет и лето, да не се загледа у мене најотепаната, најзабеганата, најиритантната, како што обично бидува. :popce:
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Драга она кога ти вика другарка ти, абе те свиѓа колешка и и викам убава ли е?Ми вика фина е бе и одма знаeш дека ќе биде ко нинџа желка у фацата:cautious:
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.476
Поени од реакции
68.905
Драга кајгано,
кажи му на Ел Нињо да не кења многу за Тукче иначе ќе ја правиме голема работата :ајнапиво:

Матичен лекар ако знае нешто друго да ти каже освен црвено ти е грлото и да ти препише амоксиклав, глава сечам.
Којзнае што ќе испадне на крај :popce:
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Пази случка што ми се деси вечерва.Си идам накај дома и гледам еден ајван,зел и вика на некое девојче,ја тегне за коса таа вика,вришти ли вришти,класичен сељак.И иако у принцип не сум човек што се меша,застанав и ајде му викам дечко срамота бе оставија на мира.И кога види сопрајс,ми се врти таа и ми вика што се мешаш бе:tapp:,а имаше и други луѓе,ми идеше да пропаднам у земја од срам,или требаше да ја дотепам.Ама ја сум крив иди си по патот бе вол,па ако сака нека се утепаат.У главном дојде време на човек да му е страв да помогнеш,ете лани тој на кеј што лежеше и што ги избоде децата.Па после народов не бил хуман,па не е бе,од кај да знае на која будала ќе налета.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.678
draga kaygana

ne znam dali oti treba da ucam oklahoma - sas e prejaka za sledenje, ali...

e.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Драга, едно чудо глупости сум пишувала во основно на писмените по македонски. Па Македонија оаза на мирот, па синовите македонски херои спремни животот да го дадат за слободата на татковината, па непокор и пожртвуваност. Па кај е тој народ денес? Го сотреа ли пирејот конечно? Дека од 99% од луѓето околу мене слушам "немој не реагирај, нема ништо да постигнеш, ама зашто се расправаш, ќе си направиш проблеми, ќути си, најпаметно е". За таквите "наведната глава сабја не ја сече" треба да има посебен круг во пеколот, ама оној последниот за да не можат да си речат "Ќути има и полошо".
Гарант и партизаните биле од друг народ или измислица. Дека овој народ се состои од пасивни бескичмењаци чија најголема храброст е трескање на маса у кафана. Ебате мекотелите ебате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom