Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.402
Поени од реакции
9.256
Лапнав 5ка на лото-2 500 денари.
Се појавија и другарите од основно. Да прашале како сум. И роднини што ме блокирале на фб. Класната ме побара за пријател, другарка што ме откачи кога се омажи пред 10 години ме вика на кафе. Комшиите збор што не сме размениле од кога сме вселени, наеднаш добар ден како си комши, со здравје да се трошат па и да частиш нешто хехеххе. Сандачето тука полно...

Немаш пара, немаш другара.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
1.448
Поени од реакции
1.849
Од „Браво!“ не се живее

Пофалбата е прилично голем поттикнувач на допаминот. Допаминот е невротрансмитер кој ја контролира реакцијата на мозокот на награда или уживање и е одговорен за мотивација и фокус. Во животот, стремиме кон постигнување на цели, не првенствено заради своја страст или желба за развој, ами поради потребата за потврда и пофалба од другите. За да се живее задоволно и значајно, треба да се постапува со искреност кон работата и активностите кои што не исполнуваат вистински. Не е во ред да го живееме животот заради пофалба од другите. Лично, 2024 ја бележам како презаситен од „Браво!“ изрази, уште сега. За мојот град, за граѓаните и ближните, имам направено како никогаш досега. И тоа ме исполнува, но кога ќе слушнам„Браво!“, сакам да знам дека тоа е од срце, не само површно изговорено, сакам да биде поврзано со искрени чувства, со взаемно продолжување на работите кон позитивно. За мене, пофалбата има вистинска вредност кога е поддржана со хуманост и желба за „раст“, а не кога е само краток рутински израз. Мојата среќа не зависи од количеството на пофалби што ги добивам, туку од сигурноста во моите постигнувања и душевен мир, знаејќи дека работам со цел за подобро утре. Па така, иако прифаќам и ценам пофалба, не ми треба, и не зависам од неа за да се чувствувам исполнет и успешен. Практикувам живот со смисла и значење, без фокус на потврда или пофалба од другите. Целта на писанието не е пофалба, далеку од тоа. Не знам дали е до мене, но во последно време, пофалбите се трансформираат во нешто што не го чувствувам повеќе како потврда за успех, ами како наметнато барање или одговорност, како пат низ кој морам да се движам без размислување. Осетливоста на ова не се мери во тоа колку пофалби добивам, туку во тоа како тоа ме приморува да се однесувам. Навистина, добрите дела стануваат рутина и постојано се очекуваат, па кога одбивам да ги извршам (не заради тоа што не можам, ами заради тоа што знам дека тој што побарал помош, со малку труд може сам да си ја заврши работата), чувствувам нервоза и пасивност кај ближниот. Интересно е како никој не забележува кога сум исцрпен или немотивиран. Луѓето се себични, очекуваат да се прилагодиш на нивните очекувања.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.600
Поени од реакции
6.016
Прашање до прилепчани, дали ко че зборувате со ќ, се осеќате тотално пижесто?

Ако видите пост начкрапан со ќ од моја страна да знајте дека е троловски, ич не го читајте.

Ако Хајде е Ливада на Германски, дали Хајди по дифол ти иди Ливадарка? Дали Швајцарката Јохана Шпири уште како деца ги начнува тие феномени, на македонските 30ет и нешто годишнинки денес?? Хм, фуд фор тхот. (food for thought, ne for thots да се разбериме ко луѓе).

Плус, ако купува чипки ебана е.

Скрос Лек мих ам Аш муабети, или по нашки Лижни ме...таму. Ајт.
 

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
60
Поени од реакции
125
Здраво драга Кајгана,

здраво на сите кои ќе го прочитате или не мојов коментар, здраво свету...

Здраво и на тебе убав, кој одамна ни името не ми го изговараш а секоја ноќ си ми присутен во соништата...

Ќе се дружиме почесто, се надевам ќе стигне до него се она што не успеав да му го кажам низ годините а ми тежи на душава.

Но, за тоа подоцна, денес е убав ден, љубовен, не сакам да ви мрачам :)

Се читаме!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.339
Драга,

Еден трговски центар во Скопје прво се поплави, после имаше десетици пати евакуирања за подметнати бомби, па се пукаше во него сред бел ден, па експлодира кола и пак ги евакуираа, после уште едно пукање кон Штекли...

...денес се запалила вентилацијата на објект внатре. Што е следно: терористички напад?

Една несреќа е случајност, две - малер, три - коинциденција. Ама после десет евакуирања, ова не знам како да го наречам. Исто како и народот кој како стока уште упорно го преполнува молот: мазохисти ли?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.420
Поени од реакции
9.095
Да ми е да знам како не им се смачи на истите 5 души секој втор ден нов профил да отвараат.
Шо им се врти во то глата бе чоек?

Ај онај Костичот или како го викаат ќе речиш зависник, постира рап песна, постира то патиките и така прај бзззз ко некоја мушичка и чкрап одма ќе го сечат.

Ама овие бе брат цел рој, муви, НАААА, ТОЛКАЈ.

Каков шметерлинг мори чупо, оди опрај се аман.
Ајде лет лет и на фемина.
Чао чус.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
262
Поени од реакции
804
Форумов го дознав од една колешка на работа што ја манијачев, неколку пати ја имав фатено во инкогнито на работа кај го скрола ама никако да дознам кој и е акаунтот, пуст се навлеков да читам глупости и сега ем навлечен ем со курот в рака.
Бивша колешке ако ме читаш и уште работиш диспеч за црногорци, најбоља си, твој верен екс колега, ќе знаеш кој :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom