Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.606
Поени од реакции
6.027
Чуден, а? ДваесетИкецот како век кајги. Шо би рекла биџонс, сето се деморализира, се разобличи. ЦЦЦ. Време во кое Франција се залага за голема блгерија. Like, WHAT THE ACTUAL FUCK, ни било ни че биди, или барем така си мислефме. Да ми платеше некој, немаше да му верувам. Време во кое Германија и Австрија се повеќе на страната од Македонија, отколку на бугарија - исто доста извитоперен историски невозможен став. И капак на се, Русија е новата Фашистичка Германија, убива стотици Православни Христијани на ден. Сето си еба пиперо. Само посматрам со dumbstruck face, збунето, благо подзинат мешам со очите лево десно, пробувајќи да разберам кој јади и кој пија.

За да го зачинам постот со уште повеќе премногупаметнаАглупава мисла, турам песнуле од француски weirdoфци. Луји се преврти во кофчегот од Пурпурен Мермер, пошто на англиски пеат. Гарант за Европска Ариана пеат. khm.

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Драга,

На денешен ден (или по некои записи на вчерашен) 1856г е роден најголемиот ум од постоењето на човечкиот род.
Не би сакал ни да замислам до каде ќе беше човечкиот прогрес без неговото постоење.
1657457101811.png

 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Драга,

Философија значи љубов кон мудроста, значи Фило - љубов, Софија - мудрост. Значи Софија, а не Зофија. Јас таа Зофија не знам која ви е.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831
Кајг,
јас не познавам грчки збор па било и од античко време, „φίλος“ а да значи буквално „љубов“, првенствено значење на зборот „φίλος“ е „пријател“ , па би го превела „мудроста на пријателот“, а тој „пријател“ всушност е второто „јас“.

етмиолошки φιλείν (αγαπώ agapo- љубов, да се сака), е сложен и доаѓа од старогрчкиот „filein“ φιλείν (да се сака), другар, пријател, воведен од математичарот Питагора кој од пријателството направил филозофска и морална доктрина, како противник на физичката љубов за која сметал дека е не е добра за човекот, зашто го оптоварува и му го скратува животот, така да тука дискутабилно е изразот„љубов“ и цела таа негова фило_ софија! :sneaky:
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.342
Поени од реакции
6.273
Можам да ги замислам миленко и мирка надувани како го праат муабетов за филозофија.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.640
1947 годину,Розвел,Ново Мексико, падна летеќи диск, а унутра мртфи ектсратерестриалс.
Не смо сами.

Таламаска на времето кд праеше добар транс:roker:

 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Слуши саа ти драга,

Еден уд најјк'те Струмичане беше Гоцката Арнаудовио, он ка ќе се насмееше коњите прашта фаќаа. Јас т'ква музика не слуш'м жими се најмило ама човеко беше ного јак. Се разбира, и он бил благо озрачен.

 
Ф

Флеш

Гостин
Зашо секад мора нарачка да ми усерат ? Им викаш,сакам посолен да е и кечап/мајонез ...

Љуто бапнале и сенф. Јебем ти глупи сендвичари.

Без печурки молам ...

Печурки здравоо


:facepalm:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.298
Како може Трифун Костовски бе кајги да изгуби милиони во градски аптеки, милиони во кермес, милиони во порцеланка и пак да има милиони во еуростандард и да ги загуби и пак да е пун ко брод, а вели жртва бил.

Од кај ги бере милиониве бе?

Слабо логикава, слабо :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom