Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.661
Поени од реакции
6.116
На работа ни иди еден клиент Хрват, од генерацијата што ја растури Југославија. Тоа се тие стари прдешки. Ми кажува колку тој тоа се остварил тука цел живот, фирми, профити, вртоглави суми, тврд кур.
Еден германски колега до мене, крева веѓа.
Хрватот почнува стара песна за тоа како тоа ние сме биле практично ист народ. Браќа чунки. Осеќам гадна Хипокризија. Мислата: којзнае колкав поддржувач на Јанша бил во 90ти, ми се мота низ глава. Молчам. Откако заврши со приказната (за тоа колку убава Македонка имале во маалото - продавачка во супермаркет), му вратив, такви ни се на глас жените, убави. На темата Југославија, тоа е за новите генерации непознат концепт. Јас сум роден 90ти во Македонија. Се идентификувам само со нејзе. Во секое лошо и добро. Убаво е да се биде Македонец, му вратив.
Ме погледна изненадено, на лево круг и гитла.

Се качува платинум босанката, светната во лицето, хеј јел си упознао ови Хрват. ХААААА.
Убаво се насмеавме.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.840
Поени од реакции
23.429
Замисли си седиш и пиеш пиво во градски парк во Скопје лабаво 1 саат сабајле вторник према среда и од нигде никаде покрај тебе проаѓа:
-црнец
-со суканици
-на електричен тротинет
-облечен во црно одело и кафеави кондури
-со футрола за гитара на грб и блутут звучник ама не од малите туку од овие:



Што ќе си помислиш прво?

Дека си во скриена камера или во некој филм од Буњуел и Линч. На прашањето што прави тука добиваш одговор дека си свири на гитара приклучена на звучник. Во среда во 1 сабајле, сам во парк. Црнец со суканици во црно одело и кафеави кондури на електричен тротинет. Сериозно да немав сведоци некогаш за ваквите работи немаше да му замерам на некого ако ми кажеше дека измислувам глупости. За ова, за прободената Англичанка од дечко и во Сандерленд и нејзиниот макам дијалект, за другата што лежела во затвор за шверц на оружје што мислела дека се рачни часовници, за берберот/амазија Мароканец што и е привремен в.д. дечко, за нацистот со тетоважите што избегнал ќотек од Златна Зора, за човек кој сериозно смета дека Сталин бил најдобар политичар за општеството. За Суданецот од Картум комшија на Омар ал-Башир. За моментот дека во Велес во базенот не сакаа да не пуштат по шорцеви строго по спидо купаќи, ако сме немале ќе ни рентале користени. Чистокрвен надреализам и често кога ќе ми текне на Манифестот на Бретон му ја сфаќам поентата. Како ќе го полниш животот со незаборавности иначе

Иначе од Џорџија типот. Фин дечко. Му замерив малку што не ја знаеше култната Georgia on my mind, ама му била на листата да ја научи.

Не го гледав кога дојде во Скопје 96-та. Се одржал под најстроги протоколи и спротивно на се што подразбира македонска организација се било на време и најригорозно со милион врзани анегдоти и приказни околу тој концерт. Можеби и најбитниот концерт на Скопје Џез Фестивал. Еден од малкуте за кои се каам дека сум ги испуштил и за да не се каам многу од тогаш не испуштив скоро ништо.

Првокласна носталгија. Не изненадува воопшто и следниов податок:

In 1979, the State of Georgia designated Ray Charles's version the official state song.

 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.404
Поени од реакции
7.670
Драга Кајгана,

Штом искачам у парк, значи млад сум. А за тоа колку луд провод имавме, ќе оставам да пише @Sussaro
И кога некој на неговите луди приказни ќе напише "Yeah, right" јас само би дополнил "It's funny, cause it's true" ;)

Edit: У исто време сме пишувале :)
За моја радост ја свиреше Сјут ен тај од Џастин Тимберлејк, песна што ме потсетува на Алур оф д Сиис.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Гледам ѕверој што вијат,
стари камбани бијат, не те даваме, Македонијо!
Дури ѕвезди се палат, храбри синој се раѓат,
ти ќе постоиш, Македонијо!

 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Драга,

Мојов има нова колешка. Ги слушам деновиве, овој и објаснува што како, а пак таа се има некоја пофалба за неговите објаснувачки способности, работа, мозок.
chelsea-peretti-gina-linetti.gif


Окej бич, престани. :D

Еднаш неделно дали се понашам скроз фино кон човекот, па не планирам да ја покачувам таа цифра и да си ги жртвувам сите зафрканции, брнови и саркастични коментари што ги добива од моја страна, заради твоето улизување. Мрш.
 
Член од
17 јануари 2020
Мислења
61
Поени од реакции
125
Драга,

Мојов има нова колешка. Ги слушам деновиве, овој и објаснува што како, а пак таа се има некоја пофалба за неговите објаснувачки способности, работа, мозок.
Прегледај го приврзокот 335497


Окej бич, престани. :D

Еднаш неделно дали се понашам скроз фино кон човекот, па не планирам да ја покачувам таа цифра и да си ги жртвувам сите зафрканции, брнови и саркастични коментари што ги добива од моја страна, заради твоето улизување. Мрш.
Ja ti preporachuem da se opraish i da si gi zhrtvuvash brnovite posho i sama si svesna deka bez onoj tvojot si samo najobichen mediokritet i kje treba da se vratis u toa vucibatinata od kaj shto si i da rabotish u market za minimalec. :D
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.661
Поени од реакции
6.116
Дур сме кај клиентите. Помина и еден Македонец. Ми чита auf meine Namenschild (картичката со презимето на неа) и одма следува од кај потекнуваш. Македонија. Блесна во лицето. Sind sie schon lange Zeit hier (долго време сте овде, му велам?). 70 години ми врати. Едвај знаеше Македонски. Ептен фит човек, голем, строен, за годините супер задржан. Заврши со работата, на излегување иди да ме поздрави - поздрав Александар Мкедонски. Душа од човек. :love:



Дур сме кај Ротшилдови, сум во кажал дека презимето им се преведува како Црвено-штитци (од германски Рот - Црвено, Шилд - Штит). Австриска фамилија. Во времето кога Англиска Викторија ги поканила да се преселат на островот (а тука лежи и зачетокот на двете европски војни) им понудила да си го сменат презимето во Редшилд (пак Црвеноштитци, ама на англиски). Се разбира, одбиле.
Нареден пат по некој збор и за други омилени форумски фамилии како Рокфелер и Хилтон. Денес сите префрлени во Северна Америка (тек тук ни идат во Швајц, сепак е оригиналната домовина која ги изгради, и потсеќа на градината на Еден). Поздрав се гушкаме.

Дур сме кај Градината на Еден. Последниот албум на Лана ме тера да се чувсвувам како секој ден да шетам низ неа.
"Сини Огради" (по неа е насловен и албумот), апсолутен фаворит.

 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.256
Поени од реакции
9.213
prva aplikacija za nova rabota, posle 4 godini.
dosta vreme go mislev ova, ama sega konecno go isterav.
ne da e dosta, duri i mnogu mu e na ova mesto.
ajde kajgana magijooo, sekako sega e transfer period :cool:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.461
Поени од реакции
36.023
Кајг,

овие политички хоштаплери, за да ни набутаа поскапена струја, тие си ја крадат на евтин начин од природата, па на раб се да предизвикаат еколошка катастрофа, цела вода ја исцрпија од акумулацијата кај Мавровско, па и Дојранско Езеро, каде ќе ви иде душата кога ќе ги пресушите, по толку топење снег и целомесечни врнежи да нема вода, што оправдување ќе најдат, аааа?
 
Последно уредено:

Heyy

hru
Член од
12 март 2022
Мислења
37
Поени од реакции
79
Драга Кајгана
Едноставно некои луѓе се до толку глупи што на живци ти одат веќе.
Игнорирај,добро.Сфаќај,добро.Ама да те искористува,е па бато тука нема ама вака ама така.
Кај мене нема оправдувања и извини.Еднаш си направил грешка,толку ти е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom