Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Кајгана, прибери си го Дубле бубле....Дамби откако стана модератор многу се искурнази...ај кажи му да се прибере малку и да не забегува....а втора работа....

Дамби, не ти доликува, ти требаше да го одржуваш форумот на едно културно ниво, што бидна од тебе..срамотилаци..а не дека си смешен, напротив, хуморот ти е очаен..топук еден прост.:tapp:

Арно рекле, дај му власт да му чујеш глас.
Ке морам Ацид да го молам да ме стави модератор...е тогаш кога ке распалам, сите ќе ве средам..СУС....
:tapp::masa::свиркам::uzi:
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.606
Поени од реакции
6.027
Кајги преку гла од Руси кои чезнеат по тоа да живеат со мене во Германија. Сигурно очекуваат некаков профит. Побрзо со Албанци ќе живеам. И ова не е сарказам, ни заебанција. (пола албанско маало се облекува ко мене хахахаха, лајк.)

Добро, рускиве недопирливи створенија стварно мислат дека лик од 1.90 со грчки црна коса има било што блиско со нивниот азиски монголски архетип? Прво незнат ни земјата кај ми е на мапа, сигурно мислат дека сум Титоизиран бугар. Учењето никогаш не им беше јака страна. Магла мрсулковци. О Писменех цуфкари. Најголемата Влашка грешка која горе долу ја запечати нашата судбина, и таа на нашите Империи.
И Лав и Марија се првртуваат таму негде во Салоника. А вие се чудите зошто животите ви се ко во книгата Клетници и имате Банана држави. Ко че плукниш по тој шо те напрај човек.
Подалеку од мене, ама прозевливо. Немаат ништо што би го разбудило мојот интерес за нив. Само прозевање.
И гадење.
Автоматски споено мислење:

Па демек се премислила РПЦ, па сега ете и Црквата ни ја признале, ама прво со СПЦ се консултирале.
Лелеее пресреќни сме, ecstatic.
Клавам два прста в грло. И најголемите паѓаат - ова од искуство им кажувам. И тоа далеку поголеми и повредни од нив паднале.
Впрочем, им гарантирам. Како Мајка на 'ќерките'.
Поздравам ве фсички. ;)
Добра печатница на пасоши ви е форумов. приемот на лик ко мене е повеќе од предвидлив, досадно очекуван.
 
Последно уредено:

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
Не знам што ми текна во ниедно време да прегледувам ЦД-иња... Ги имам премногу дома, а не ги користам. Што од игри, програми, филмови, свадби, веселби, крштевки, Нова година 2003/4/5/6/7 итн. итн... Коктел миксови за 1 Мај.
Од различни списанија: "Џез колекција", "Класична музика колекција", "Архангел концерт 98-ма"...

Имам и такви кои се купувале за некој повод, најчесто роденден. Моите ми купија од Т.А.Т.У, од Аврил, Шакира... Татко ми од мене ги доби Бјело Дугме, Битлси и неговиот омилен, Џо Кокер.

Листам така, и ги наоѓам оние од еден другар што не живееше овде.

Секое доаѓање во Македонија, ми поклонуваше по неколку ЦД-а со рок песни. Ама не онакви да ги купи во продавница, туку ги правеше на компјутер, па купувал пластична опаковка, ги пишувал сите песни рачно на хартија, со некои интересни факти за нив, или бендот. И се тоа фино спакувано, ми го поклонуваше без некоја голема причина.
Ќе се видевме, ќе ми го подадеше ЦД-то и ќе ми речеше: "Слушни го, ептен е јако."

Wolfmother, Depeche Mode, Lynyrd Skynyrd, Dire Straits, The Animals, Satriani, Jimi Hendrix ги дознав од него.
Заедно со татко ми, на него му должам најмногу што ме вовлече во добрата музика.

Потоа, му починаа старите овде, неговите го продадоа имотот и веќе никогаш не дојде повторно во Македонија. Во меѓувреме изгубивме и контакт.

Којзнае каде е сега, што прави со животот, што слуша? Има ли уште некое "ЦД" за мене, како во старите добри денови.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Вчера го чепкав нешто мобилниот и налетав на опцијата -твојот потпис кога е заклучен телефонот(имаше и пример-на пр.андроидот на Миле) а ме тепаше досада нешто викам че да видам...
Пишав и ја ко прво за проба "На пример" па го заклучив да видам,па после пишав КАРИ МАТЕ КОКЕН па бришење па ТАПШИ ТАПШИ ТАНАНА па го избришав и на крај пишав АПЌИИХАААА и снемав инспирација и заебав...
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.640
Драа

Абе луди ли су еј, споредуеф град борец, град бог, град на виа игнацију и македонски јазик сс град змијарник, град што штипе на промају, ароганцију,скржавост.Кочо Рацин vs. Чили Вили hahaha.
Па и пастрмајлие ги споредуеф.Велешка е најубава, а штипска најмрсна и најгадна,смрди на овчи лој.За дијалекти да не збору...
Дека си бе типче... а облечен и фризура како шиптаp у почетак на двеиљадити...
Haha

Две године сам студираја у Штип.Дно.
Жими Гоце од Хамби сендвичару и седаманаес кул људи што идесфа по журке и искакачасфа у Џезо.Хаха океј и Жути дилеро од Кежовицу.
Абе сами си викасфа дека неваљаф,завист,ароганција,"што ме гледаш" трпачке,скржавост.Пази еј,фраерче нон стоп ми се гребеше 10,20, 50 денара, за кафе, тост, пиво.Седамнаес месеца сам му даваја без проблем,без кешбек,абе едн пут ми фалеше 5 денара за француски од Хамби, не ми даде еј, а имаше,еј пееет денара, едно лижафче еј.Кур да ми излиже.Од тк, мртаф беше за мене.
А пази ги и надимци по град,печурката,семката,слифката хаха абе како можете еј.
Тамо зимуска беше најладно,летоска највруќо, пржи,праф змијарник.За студенски забаве да не зборимо,крш музика,трпачке,нафурани цурице,изноени мишке.За викенди исто,али нешто глумиф хаус забаву,без играње,без осмех,сфе вештачки еј.
Па еве спореди и на форум, имаш еднога Стелт од Штип, хаха смешке а од Велес Агда,Дарлинг,Вита,Добрамузика.
Спореди ај!

Вива Лас Велес!
А ви од Штип, пратете си ги деца да ви живиф у Пехчево, да га напунимо град да живне малце, да постои и надвор од брзу географију.Не ви требаф бугарски пасоши за тамо.

:icon_mrgr:
 
Последно уредено:

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Топлаа...
(да се нашалиме малку но хард филингс,ми дојде инспирација,ќе пробам во Парва стил)

Замисли муш ти искочија да шета,да се размрда малко и комшие и околина га прашуеф кој од страну кој га стопира-Ебеш ли по нешто?А сфи знаеф дека сс године е у брак сс тебе...:свиркам:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Драга,

Ми стигна кремата, што е уствари 3 во 1, крема, има спф и плус заменува пудра. За некој ко мене што мрази повеќе чекори од минималното, ептен се израдував. Погодена и нијансата, одлично стои, мислам дека би плаќала и дупло поскапа цена и шипинг.

Ќе го сфатам ова ко добар знак и дека работите ќе почнат полека да се редат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Za velesanki kolku pesni imas napisano, Serbez Donka, Elena, Mareto na Cincievi, duri i onaa opadnatana Lenka... I opsto onaa Veleskite momi kako generalka.

Sho ima za stip vaka koj go voodusevile stipjankive da zeme za niv pesna da napise?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Таман ќе речев Штип го има Дончо Штипјанчето, кога ликот бил роден во Св. Николе. :D

Велес по значење за македонската историја и култура е при самиот врв од градовиве.

Куманово и Штип заедно немаат толку придонесено и џабе парва ми збори како Штип бил ваков-таков, демек Куманово е велеград.
У секој поглед Штип е посреден од Куманово кој е да отидеш еднаш и да не се вратиш веќе. А и двата немаат некоја туристичка понуда и се тапа.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.132
Разболела се Ленка Пингова.


После Скопје, најмногу луѓе знам од Штип. Цел живот ми е некако врзан со штипјани, без да бирам налетувам на нив. На факултет, штипјани, на одмор штипјани, абе шетам во сред Ница и ми се приближува штипјанец кој не слушнал дека збориме македонски. Едно Ново Село има поголемо значење за македонската историја од цела сељачка Струмица заедно сосе селата. И само позитивни искуства со нив. Помнам една штипска зима бела не викнаа на роденден и ние ненормални со цел памет отидовме се отрескавме во Џет(о) и Сквер(о) и на крај завршивме во дискотека Скрим да се доутепаме. Како преживеамве назад стока пијани за накај Скопје по магла со видливост од 30 сантима и снег на сите страни не знам, Господ не чувал. Грофо правеше најдобри пастрмајлии, швајцовани. Грееше Грофо, а добри беа и Штипска Куќа, Нецко, Верона... Катерање на Исаро и гледање низ таа пуста прерија на видикот во стерилен кањнон каде нема ни вегетација ни бутур.

Велес има друго значение. Велес ми е прибежиште и ладење мозок. Велес го има нацртано на зграда Кочо Рацин со Даунов Синдром како да е ментално ретардиран, секогаш се смеам на тој мурал. Велес ги има Бабунски Пешти, зен будизам и нирвана во лето кога во придружба на академик Тодоровски и добра екипа се распостелуваш на плажата и медитираш. Ептен хипи вајб, ептен чувство како во Плажата со Леонардо Ди Каприо. Посебно кога нема многу луѓе. Романтик на кафе на терасата и чилаутирање и замаен на брдото каде што од една страна се гледа езерото, од друга страна автопатот Е-75 и наплатната станица, а од трета планините во срцето на Македонија. И сето тоа на зајдисонце, по височки треви, скоро исто како сцената кога Расел Кроу се враќа дома во Гладијатор и со рака ги гали тревите. Се отрескавме гледајќи Евровизија во 4-та средно, што ќе правиме, ај во Велес, еден од нас имаше таза возачка. Се забораваш во сега непостоечкиот Дринкерс Парадајас па ќе завршиш во Велес во 1 сабајле оти ти текнало да бараш пастрмајлија, за на крај да завршиш со пица на парче оти само само таа бутка работела. И бегаш од Скопје за поголема приватност ради љубов за Велес да ти даде засолниште. И една легендарна збиранка на Кајгана таму која беше за паметење и турбо забавна баш затоа што беше тотално фијаско. Позеленување на Костурница во летна вечер и гледање во светлата на градот оптегнат на бетонскиот парапет што е лево и десно од скалите.

И најдобрата пастрмајлија. Со секое достојно поштовање за Грофо ама Пити Баже е вкусовен оргазам. Пити Баже треба да биде заштитено со УНЕСКО. Јас после Пити Баже во комбинација со Вранец сум како надрогиран на опијати, не можам да мрдам, не можам да мислам, чувство на блаженство ти ги блокира сите функции и се лансираш во некоја друга сфера на постоење.

Така да tough call...

Ама...

Несудената ми е од Штип. И најубавата песна на Дуле и Коки, а е најубава затоа што Венко Серафимов што го спомнав пред некој ден има замешано прсти, е за штипјанка. Направена во чалгиски, староградски стил, зачинета преубаво со мешавина од неколку архаизми, штипски дијалект и старски начини на разговор (да фанам пат, нејна мајка проговара, едно момче гурбетџија, едно момче еснафлија) оваа песна ти гали душа, те носталгира и те враќа во доба на младост-лудост, заљубеност и локал-патриотски копнеж за родниот град настанат од печалбарските т'ги за југот кога сакаш исто како Питер Џон Босе да си во твојот сакан Штип па макар и живеел во Пребек. И секогаш кога ќе ми текне или ќе ја слушнам таа песна ми текнува на неа, а секогаш кога ќе ми текне на неа ми текнува на таа песна.

Така што жал ми е Дарлинг, ама најубавата песна е сепак отпеана за штипјанка. Дуле и Коки и маестро Венко Серафимов во стариградското ремек-дело од песна со преубав спот и чезнеење за некое дамнешно време:

Помнам едно моме мало, помнам штипски зими бели, помнам едни усни врели,

Сегде стигнав сегде пројдов, под Исарот пак си дојдов, да фанам пат за Ново Село, да видам едно лице бело,

ЈАС ДА ВИДАМ ЕДНО ЛИЦЕ БЕЛО :love:

 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Crni Suso Susarovski...
Kaj da begas, kaj da se skries, site srceparajuci ljubotragicni referati bile za stipjanka...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Кога село и цицки натежнуваат над нечија објективност за тоа кое место има побогата и позначајна историја, култура и музика, тури му пепел на мислењето на тој некој.
Ново Село не е Штип.
Башино Село не е Велес.
Може да го викаат „штипско“ или „велешко“, ама луѓето таму зреат и се оформуваат во услови различни од градовите, со некое мало, маргинално влијание на тие градови. Нема ја некој од Лозово да го наречам велешанец и нема да дозволам Апостолски да биде нарекуван штипјанец. Не е фер! И пита без пастрма и јајце НЕ Е ПАСТРМАЈЛИЈА! АМАН! Исто како шо овој не е "пливачка", па у колку сака трки у женска конкуренција нека победува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom