Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Имам една колешка има дојка кило и двеста (двете 2.4кг) и ја замишљам пред мене како трча на трака во слоумошн стил која ми вади реакција од типот АУФФФ!!
Штета мажена е...некој ќе мисли сега "овој полека го испушта воланот од раце" а ја само го исповедам гревот и си правам рефреш на душата...:свиркам: :coffee:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.633
Драа

Син ми обожава цицке, ск на одмор не ке можу да га отргну од сфакакфи цицке по плажу, ке га влечу за ноге док од ги укопаја две зубпчиња у пупке.Омилена пупка му е зрно калибар девет милиметра.Нејќе мноо големи ареоли, вика како печат од селску задругу биле.
Његово мото е:
Кажи ги на тфои цицке да не гледаф у мои очи.
А мое е:
Жену дупе краси, а торту ораси.
 
Последно уредено:

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Ме прашуваат блискиве и околина-Добро бе си начукал толку години во газот,има ли некој напредок кај тебе?
Ја (онака дрско,сељачки согласно со ајкјуто кое го поседувам)
-Има како нема,од фејсбук статуси прејдов на Кајгана форум да се "ставам" во клинч со интелектуалци секојдневно!!!
.
.
-Заќутаа (со подотворена уста и недефиниран поглед):coffee:
 
Ф

Флеш

Гостин
Сдс реши ја ,значи сфе коа че помислиш ....

Да имаше некој модел каде Вмро е само економија,а овие,Сдс, еве ви политика . Македонија че биде Јапонија
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Денес пресметав дека ми требаат уште точно 220 000 евра за остатокот од животот го проживеам како сакам. Најголем проблем е што ми требаат сите наеднаш.
 
J

joli1

Гостин
Од дете работам, но сега прв пат у животов ми каснеше плата.

Јас разбирам дека газдата има инвестирано, јас разбирам дека газдата го сноси ризикот, ја разбирам дека газдата има далеку посериозни обврски од нас работниците, јас разбирам дека газдата (ваљда) има пројдено голем број непроспиени ноќи поради НЕГОВИОТ бизнис, но за мене НЕ ПОСТОИ ИЗГОВОР за неисплаќање на плата на работници - поготово кога постои можност за истото, но и да не постои можност за истото. Сепак, се работи за РАБОТНИЦИ, а не за ВОЛОНТЕРИ.

Не може газдата да очекува од работникот да ги исполнува неговите обврски - ако он не ги исполнува неговите обврски спрема работниците.

Она што го приметив е дека ако покажеш толеранција и разбирање, за возврат ќе добиеш одовлекување на исплаќањето на плата и играње мајтап со тебе, а чим му се ,,заканиш" со давање отказ поради што би сносел финансиска штета, тогаш у истиот ден или пак утредента се добива плата. Интересно.

Мило ми е што мојата генерација, како и тие нешто помлади и постари за разлика од некои други генерации не се плашат да му покажат заби на работодавецот, одбиваат да работаат доколку не се навремено платени (нешто што у секоја друга држава е нормалност) и тражат без срам покачување на плати и придонеси.

Во капиталистичко време мораш да се цениш самиот себеси како работник.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.251
DK .weve gone full Australia, ya wankas...
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Еден апел и краток манифест до некои кои пишуваат а позади нив стои некаква "централа" уствари типови на луѓе кои мораат да ја оправдаат платата и да купат млеко на дЕците...

-Беди човечки,додека вие постепено биднувате sверови во човечки облик ја постепено се оформувам да бидам бичот Божји преку кој ќе твори самиот Господ Бог и каде духовното богатство ќе доминира над вашето материјално кое ќе ве надживее и ќе ви стои како купче гоВна на главата и ќе ви прави тежина за вјек и вјекова и кога ќе подигнете глава ќе "докачите" од смрдежот преку носот кој ќе "труе до петите-a.k.a Дрисла air " и ниеден парфем од познатите марки не ќе може да го покрие тоа... :coffee:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Читам низ интернет, масовни убиства, загинати деца... Капак на сѐ, фејсбук пријател кој не го знам лично, а се радувавме заедно затоа што и јас и жена му бевме бремени истовремено и имаме дечиња скоро на иста возраст, човекот сега мине низ пекол затоа што детенцето му има рак лоциран кај едното око и ќе мора окцето да му го вадат. Детенце од неполни две години. Мајката прашува како да му го објасни ова на двегодишно дете?
Се распаѓам одвнатре, не сакам ни да помислам како им е на тие родители... Колку и да мислиш дека сакаш некој, не знаеш што е вистинска, чиста и бесусловна љубов, сѐ додека не ја почувствуваш кон сопственото дете.

Тие што имате челад, гушкајте си ги и бидете благодарни за секој момент поминат со нив и што се живи и здрави.
Ти ебам животот суров!
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
После доста напорен и тензичен работен ден, има ли нешто подобро од по две кригли грч ладно пиво, надвор на тераса во мир.
Имајте пријатна вечер, добри луѓе каде и да сте. :ајнапиво:
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Вечерва отварам црвено вино во чест на Македноската Православна Црква - Охридска Архиепископија.
Бели Орли во небото над нашите Манастири. Тиркизни Пауни над нашите керамички покриви. Со златни канџи. Ова се за нас вести поважни и од ЕУ. Сиот наш идентитет и сите наши убавини како народ лежат во Средниот Век. Нашиот Век.
Мајка ми беше типична Македонска Христијанка. Знашеше да чита и Библија, интересна ми беше нејзината посветеност кон Креаторот на Универзумот. Често како дете, роднините од страна на татко ми знаеа да ми кажат дека ќе сум бил уште поубав ако сум ги имал неговите зелени очи (каков лапсус од изјава, бош). Мајка ми кога бевме сами ќе ме кренеше во раце, па скроз над неа во високото и ќе кажеше - Исус и Марија биле Евреи. Нашиот бог имал кафени очи. Твоите се перфектни. Подобра мајка неможев да посакам. Мој Македонски Ангел, со темносини крила. Фала и за се на што ме научи.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom