Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Од рубриката „Не сум знаел, не сум бил информисан“

Сигурно сите ја знаете I Took a Pill in Ibiza т.е. ремиксот на песната. Јас што не слушам клубска музика ја знам од што со години се врти на радио. Денес пак ја слушнав и ме заинтересира текстот. Епа открив дека оригиналот е многу, многу поразличен. Песната е бавна и акустична. Поради насловот мислев дека текстот ги глорифицира журките на Ибица и користењето наркотици, кога тоа било сосема погрешно. Доста длабок текст за post-fame депресијата. Читнав и за позадината на текстот и за настанот што го инспирирал. Знаејќи од денешна перспектива што му се случи на Авичи, ова уште повеќе добива на тежина.


Што е поентата на постов? Дека ми е многу интересно кога ќе откријам нешто вакво што не сум го знаел толку време. А и да ја постирам оваа верзија на песната, која за мене е далеку подобра од ремиксот и заслужува поголемо внимание.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.658
Поени од реакции
6.112
Кеј,

од сите моќни луѓе што сум ги запознал изминатава година, добар дел од нив имаат оставено непријатели зад себе. Имаат и тон пријатели, дел од нив и на негативното обрнуваат внимание. Кога ќе сретнат лик ко мене сепак го сакаат во своја дружина затоа што промената им годи и вака или онака се во потрага по пријатели.
Note to self: да бидам ко другиот дел, повеќе време да поминувам со оние кои ме сакаат. Затоа што без разлика со колку кредибилитет пробуваш да го земиш критицизмот на невредните, тој секогаш ќе остани несолвентен и неликвиден.
Хаштаг?
: Калифорникација во срцето на Европа.
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.587
Поени од реакции
20.408
Драа

Ја мислу дека устфари бело на времето га измислиле за да младожења снашка и сфатови не умреф на сред македонску сфадбу.У колко почиња дешафка, сабајле у 10? Па кум да дојде, па пиење,па по снашку, гурање на врата,кајгана, девер и сандале,па шамар,цреша се од корен корнеше,па пиење, играње како на сајбер хипи журку на Гоа у седмдести,само што овам е вртење у круг како усерени, па онам па овам, цркфа,општина,па пресоблачање,сликање,штикле до колена, изноени одела,стари жути мишке,четр'сто госта,па Селин Дион сентиш, торта, иди мочај,пи како дупнат,прасе,виски,бидермаер...
Замисли га сфе тој без бело? Без венчаницу де :icon_mrgr:
И овија од Кубу,Боливију,Колумбију чекајте малце другари...
Оп белооо.

Среќа одамна не сам бија на овакф сфадбен голи оток,а и моја сфадба не беше такфа.
Па ја затој не праву бело, направено е, одамна, за Македонску Крваву Сфадбу.
Крф и жуљеви по ноге и руке од играње и гурање на врата.
Цфета прва е пробала бело у сфет а муж ву бија тежак стрејт и гу напишаја песну кога тргнаф Цфето во туѓина.
Оп бугарски пасошиииии...
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
-Со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, на 1 мај 2022 година, во градските и приградските храмови на Македонската Православна Црква, веднаш по светата Литургија ќе биде отслужен Молебен за мир во Украина и воопшто во светот. Го повикуваме верниот народ да се придружи на оваа заедничка молитва за мир, благосостојба и хармонија-се наведува во соопштението на МПЦ.


ја сижу и смотрју в чужое небо из чужого окна
И не вижу ни одној знакомој звезды.
ја ходил по всем дорогам и туда, и сјуда,
Обернулсја — и не смог разглјадеть следы.

Но если есть в кармане пачка сигарет,
Значит все не так уж плохо на сегоднјашниј день.
И билет на самолет с серебристым крылом,
Что, взлетаја, оставлјает земле лишь тень.


Спијте мирно браќа со пачка сигарет.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.287
Поени од реакции
18.113
Овај гугл е педер (како карактерна особина што би рекол Заев), таман го дојадов ланскиот одма ме таргетира со вакви текстови на хоме скрин...

Иначе кој е најубав купечки ајвар? Мамас? Ќе фати криза ќе мора да се купи.

 
Ф

Флеш

Гостин
Иам исповед драа кајгано

Дубоко у себе ги мрзев One Direction,со мисла,а еве ги, уше една педерска бој бенд група, да ископираат БекстритБојз мора сеа ... Ама,ама .... Harry Styles го обожавам .... Прекрасен музичар за кој немав идеја дека ќе испадне убав примерок на талент на пејач и творец. Опседнат сум со последнава негова песна ,чиста убава музика .

Длабоко мое покајание,потценив . Навистина воодушевен сум.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.269
Поени од реакции
5.376
Преплавени ми се социјалните мрежи од некојси глупости таму, убаво е што се потсетив за тоа каков поданички менталитет владее меѓу Македонците.

Не мили мои Македонци чиститките и посакувањето среќен празник кон одредена религиозна заедница нема да го смени нивниот однос према нас...но ако, за стока како нас малку е.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Цели 15 минути на Сител вести кур потекоа за рамазан бајрам,не дека глеам вести него случајно ме затекна.После некои копиљаци од различни религии што ги негувале меѓурелигиските односи и граделе мостови,се дружеле,уште 15 минути кур пукнаа поново.Може Драги не гледа проблем син му на Идриз да и го закачи на ќерка му Елена,али ако син му Игор покуша да и го закачи на Флорета,ќерка му на Дритон ке ги има у црна хроника,па соседите ке даваат изјава како убиството на Игор ги изненадило бидејки никогаш немале проблем со Албанците.После ке апелираат политички партии по телевизии да се смират меѓуетничките тензии,и така нон стоп ке си тера соживотот.У меѓувреме децата на родниниве им отидовме на кафе пуштиле некоја албанска музика,биле у Албанија на одмор и таму на плажа ја слушнале и многу им се допаднала музикта,а у два наврати девојчето ја опемена мајка и кога се жалеше дека цигани и ги украле палмите од двор,дека биле Роми тие а не цигани.Епа другови,наздравје бричење.
п.с. Еден Италијанец колега,татко на 3 деца,два саати ме убедуваше дека на денешно време е подобро да имаш куче,мачка или зајак отколку деца,да не испадне на крај у право дека е човекот
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom