Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Драга,

Ми излезе видеово на инста и ми текна на Хоуп со шпанскиот од А до Ш што го разбирала.


Де Наде преведи ми ја песната. :icon_lol:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.045
Поени од реакции
8.527
Со задоволство ќе преведам.

Во светот постои едно катче,
во него членува едно врапче.

Само си летка од член на член,
за да си замара со глупости си бара плен.

Кавги си бара и се нешто пецка, ама
редок случај е некој да му мавне рецка.

Дали е досада или премногу слободно време, дали врапчето можеби носи големо тешко бреме?!

Врапче младо мило,
немој, прекини ќе останеш без крило.

Рејтинг со глупости не си креваш, џабе кога она битното, фраерлукот, шармот го немаш.

Само многу глупо и ептен досадно делуваш,
во последно почна и ептен да претеруваш..

Ова е мојата последна рецка за тебе,
можеш сега да си плачеш низ сите теми ко бебе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.361

Кајг
без чувство за ритам во било која деценија ќе си останеш само во публика, ама денес не би рекла, а што е најлошо некои мислат дека денсаат ептен, а тоа ниту слух за музика, ниту ритам за движење! :facepalm:
 
M

MortSinder

Гостин

When you walk through a storm, hold your head up high
And don't be afraid of the dark
At the end of the storm, there's a golden sky
And the sweet, silver song of a lark

Walk on through the wind
Walk on through the rain
Though your dreams be tossed and blown

Walk on, walk on
With hope in your hearts
And you'll never walk alone
You'll never walk alone
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.386
Дк

Се што се случува во Македонија и во светов само ми ги афирмира веќе постоечките ставови дека големите државни апарати се најголемото зло на денешницава и миниархијата е најмалку штетна форма на владеење.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.795
Во неделата накај 10 му ја дувнав за Грција. Малку септемвриско "бањање" на Ситонија.
Неделата променливо облачно, додека на прогноза сонце. Ајде да се "истуширам" во море, после возење. Грч ладно! Со години наназад не памтам вака ладно море во септември.
Која нагла промена, во јули и август беше невообичаено топло морето, но ова пак е исто невообичаено ладно море за септември. За октомври океј, тогаш е вака ладна водата.
Ништо батали бањање, ајде до Сарти. Празно, малку руси и чат пат некои чеси.

Понеделник сонце, докај 30 степени. Супер за сончање и дишење чист морски воздух. Во вода влези, 5 минути смрзни се и пред да почнеш да се тресеш бегај надвор. Камен.
Попладнето почна да корне ветер, ајде ќе фатам да шетам на западна обала, со надеж дека таму не дува. Преку Сикија, Каламици до Торони, Порто Куфо, Неос Мармарас. Сегде бричи ветер. Така добар ветар што дигаше песок од плажа.
Паркирав во Мармарас, веќе пред стемнување. Ајде до едно убаво ресторанче што си го знам таму, убава храна, многу пријатен амбиент.
После вечера, палам кола, прку Никити, Вурвуру си се прибирам кај мене.

Кај мене во камп, туристи веќе нема. Само ние што си имаме свое таму и толку.
Ни дојдоа на гости едни пријатели од кампот, ајде по уште едно гезме, да свртиме една скара. Јас им правам наша добра скара, гостите (Грци) уживаат да го јадат тоа што кај нив го нема. Ја обожаваат нашата скара.
Со јакни, дуксери отседовме докај 12 и после секој во својот кревет. Богами прејаден бев, дупло ми се фати вечерта.

Вчера исто време, сонце пука, ветер корне, за во вода речиси и да не е, диши чист воздух, влези неколку пати во море на по 5-10 минути колку да се рече, нема лезет. Вечерта касно, ајде накај Скопје.

Ова ми беше прво искачање од Македонија во септември, со новиве правила. На наша граница на излез (Богородица), нашиов земал ни проверува вакцинални сертификати. Спор како полжав.
10 минути чекав да ги провери сертификативе. Ајде што која глупост, на излез од вукојебинава ни бараат сертификати, па и не ги бива, неписмени, на човек се задржуваат најмалку по 5 мин, додека на кола 10-15 мин (зависи колку луѓе се во кола).
На Евзони Грците тоа го прават за 1-2 минути и вози надоле.

Вчера доцна вечерта, на влез во Македонија како и по обичај паднат систем. Пасошка контрола само на увид (скенер јок, не работи), вакцинални сертификати ми вели не ми работи читачот не ми ги давај, ВОЗИ!

Пуууу јеботе, која вукојебина. Тоа само кај нас редовно го има. Не ми се десило на други премини по државиве да сретнам такво просто кажано совршенство, ПАДНАТ СИСТЕМ на ГП. Па добро, разбирливо, дно држава си е дно држава. Дупка.
Возам од Евзони до Скопје, на 5 места џандари по автопат. На три места со радар, убаво ги осветлив со долги светла, ги гледам стојат како идиоти покрај радарот и мерат.
Возам по знаци, ми е гајле. Него чудно, не ме сопреа ниту да ме поздрават, онака како што знаат да замараат, да читне возачка и сообраќајна. Така се погодило овој пат, фала богу не ми губеа време џандарите па стасав за саат и петнаесет минути од граница до Скопје.

Сега веќе во канцеларија, утринско кафе испиено. Време е да се работи.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.450
Поени од реакции
80.335
Вчера прв пат сум се радувал на сообраќајниот метеж во Скопјево, имено на враќање од работа викам такси, доаѓа таксистот, седнувам кога забележувам главата доле му паѓа:nesumjas:. Буквално два пати ми заспа на семафори, првиот пат кај градска болница, вториот пат кај семафорите кај Мавровка. Неможеш да излезеш среде гужва и на сред улица, глупо е. Му правам некој шубе муабет (колку да го разбудам), тој демек ме слуша, ми мрмља со устата...Врти накај Бит Пазар и гледам неможе на права лента да вози, ми прави осмици башка беше залепен позади до двокатен автобус...му велам остави ме тука кај поликлиникава, пет минути му требаше да види колку му должам Давам пари, искачам и на излагање ми вика "извини дечко види колкава е гужвава..." да јас ради гужвата ти излегов од таксиво ебате пијаницата, и одма фаќам друго такси од дививе што стојат пред болницата...

Среќа имаше гужва вчера, па не ми заспа на волан возејќи 200 км на час. Нема врска, ова такси компанииве ако знаат какви пијаници запослуваат јас еве кај сум :popce:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.019
Поени од реакции
10.219
Секогаш ќе си го имате мозокот со себе барем до времето кога трансплантацијата на мозок ќе може да ви даде нечиј туѓ мозок.

Дап :sleep:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom