Драга Кајгана (виртуелен дневник)

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Новото "нормално".....06.04.2021....полициски час од 20 часот.

Досегашниот полициски час од 22 часот практично....не го чуствував. Тоа време сум дома, се туширам и веќе за мене и онака денот завршил.....си легнувам.
По кафичи и ресторани.....и онака не одам откако започна пандемијата.....што лично мене, воопшто не ми значи дали истите работат или не.
Од друга страна....жал ми е за луѓето кои работат во овие објекти.....жал ми е за нив....бидејќи им се ниша столчето, тоест ризикот да изгубат работа..
Во однос на исхрана, гурман сум....но фала богу постои диливери, така функционирам цела година.....секако, кога сакам да јадам нешто купечко..

Се потсеќам на рестрикциите од ланската година.....кога отварав врата од тераса и ја слушав тишината.....бидејќи една половина од станот ми гледа на булевар, каде секогаш е галама од возила. Искрено.....не ми е пријатна таа необична тишина.
Сега е 19,10 часот......за неполн час.....повторно ќе започне онаа штама....мртва, необична тишина.

Ајде на тоа ќе се навикнеме....но постои друга работа.....што лично ме ограничува во слободата на движење.

Откако сме затворени за патување во странство.....батерии полнам обично шетнувајќи до Дојран или Охрид.....на еден ден. Претежно Дојран......сабајле одам, вечер сум во Скопје.
Сега и тука ми се пореметува планот.....наместо да истерам цел ден во Дојран.....ќе треба да палам кола уште во 18 часот.....и трк накај Скопје, за да стигнам "на време". Наместо да се шетам таму.....до 20-21 часот....па тогаш да си тргнам накај Скопје.
Да сме живи и здрави! За жал....сега за сега....ова е новото нормално, мораме да го прифатиме такво какво што е.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
ДК
Дојдов од работа и и влегов на ракијата ко циганче у контејнер.. се дамлосав. - а ј*бени прв ден од карантинов е после 20h...АУч.


I was lost in the pages of a book full of death
Reading how we'll die alone
And if we're good we'll lay to rest,
Anywhere we want to go.

Бралево Крис Корнел дефинитивно беше нељудина.. RIP бад.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Што време дојде, се радувам што ме боли рамото зошто ми текна дека се треснав во гранка на Водно - Матка треилс а не дека е симптом на корона *facepalm*
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Ми се јавува во ниедно време кога најголем дел од луѓето спијат и ми вели: Еј да не те разбудив случајно? Може спиеш веќе? Не бе таман работа јас преку ноќ кори за пита развлекувам и чекам ти да се јавиш. Нормално дека спијам. Ваквите треба да ги вработат да им се јавуваат на оние кои нарачале будење во одредено време. Идеална работа за нив е.
 
H

Hyperion VI

Гостин
На моменти се потсеќам на масовните собири пред пандемијата:транс,хаус,техно,метал и др.

Сепак заклучив дека најомилен собир ми беше мисата на Папата Фрањо на плоштад.
(не кажувам каква акредитација имав,ама битно слободно си шеткав низ сите зони).
Господ да ги поживее и него и прелатот,отец Фернандо,како и сите верници.
Amen
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
Драга, дури не почнат да продаваат Славица Фармаси-Синофарм, Гордана Тијанде-Спутиник, Маца Орифлејм-Модерна, Паца Авон-Фајзер, слабо ќе оди вакцинацијата кај нас.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.020
Драга,
the world is a joke but somehow I am not laughing.
Понекогаш се чудам како и каде го изгубивме курсот како општество и како народ. Мислам дека нашите предци од WW2 ќе се срамеа од нас и она што сме денес и буквално ќе не издркаа во чаша да знаеа на какви се теории и глупости ќе се ложиме. Ковање теории на заговор за Евреи и ултра национализам. Ајде за бугарофилите не ме чуди отсекогаш влечеле накај фашизам и во 3 животи да ги разбудиш пак ќе се прават жртва и ќе обвинуват тајни општества за сопствените неуспеси. Ама што побогу се случи со нас како Македонци?
Со право велат херојот во една ера, станува супер антагонист/негативец во друга.
За Србија и геноцидите што ги приреди во 90ти (тогаш и официјално премина во фашизам) и последиците што ги тргаме оттогаш па наваму, еве 30 години, не би ни коментирал. Албанцине се приказна за себе, исто не вреди коментирање.

На многу од QAnon и Cultural Marxism воинине што киснат по екстремно конзервативните теми во одделон Философија, Корчагин би им плукнал в лице.

 
Член од
29 март 2021
Мислења
301
Поени од реакции
864
Најголемата промена која му се случува на човекот како поминуваат годините се соновите. Не сон на јаве, сфатен како надеж за иднината, туку онаа збрка на слики и настани кои неповикани ни доаѓаат секоја ноќ на спиење. Се сеќавам кога пред многу години требаше да заминам Англија на факултет, често сонував еден ист град. Ги знаев улиците, луѓето во него. Беше некоја чудна комбинација на Белград и некој англиски приморски град. Кога ќе се разбудев од тој сон се чуствував како да сум на кокаин, полн со енергија.

Сега треба да заминам Америка. Најчесто сонувам ќенефи, напуштени згради, дистописки градби. Барем еднаш неделно сонувам апокалиптичен сон каде што земјата е или уништена или на праг на тотално уништување, пратено со чувство на поптполна безнадежност. Кога сонувам дека сум Америка, постојано каснам некаде, ми фалат пари или документи, и Америка во моите соништа изгледа полошо отколку на јаве. Ноќеска на сон ме исфрлија од автобус затоа што немав пари да си платам карта. Најчесто се будам како претепан, без грам енергија.

I could kill for a good night sleep.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
ДК
времево надвор во комбинација со мојата психофизичка состојба се на завидно ниво...
Во моментов идеална комбинација ми се: неплатен одмор + Star Trek реприза од прва сезона...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom