Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Riken

Stuck in reverse.
Член од
9 декември 2008
Мислења
8.284
Поени од реакции
13.321
Кајги...

Денес на 60 годишна возраст светот го напушти еден од најдобрите фудбалери кои трчале по зелениот тепих Диего Армандо Марадона.
Старите можеби се сеќаваат подобро а ние ќе го памтиме по неговите голови по индивидуални пробиви и секако "божјата рака" од тв шпиците и распуштениот начин на живот.
До толку бил популарен што му понудиле американско државјанство а поранешниот државен секретар на Америка- Хенри Кисинџер лично му се јавил на Марадона и му ветил дека ќе го избави од даночни обврски.
Но Диего одбил.
"Бараа од мене да станам Американец.
Ми понудија астрономски пари но државјанството, можноста да се биде Аргентинец нема цена!" пишува во неговата афтобиографија.

И гледаш вести ликови ко Заев-тумор!
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.244
Поени од реакции
3.900
ДК

Не ја сваќам потребата менување на историја од пред 50 години. Дискутабилно е што се десило пред 500 години или пред 1000 години ама од пред 50 години сеуште има живи сведоци.

Бугарската влада била фашистичка, Германската била нацистичка. Денес македонците се пријатели и со германците и со бугарите што е позитивна работа.

Од историјата треба да учиме, а не да се правиме дека грешките не постојат.

Во модерно време владите на буквално сите поголеми држави прават еден куп злодела па никому ништо. Америка во арапскиов свет, Русија во Грузија и Азербејџан/Ерменија, Франција во африка, Кина дома пуздер прави и на сите земји околу неа.

Овие злодела се во голем дел резултат на малцинство во владите на овие земји, а останатиот дел од земјата буквално не се замара ако не ги засега директно нив.

Во идеален свет овие земји и нивното раководство би учеле од историјата ама полесно е да се правиш совршен отколку да учиш од грешките.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.426
Поени од реакции
10.578

Почивај во мир Диего, иако не растевме со твојата игра, во маало кога дриблавме го спомнувавме твоето име. Остануваш легенда и симбол на обичниот сиромашен фудбалски симпатизер насекаде низ светот.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.588
Поени од реакции
12.711
Метју Ди Кеј...
Господ нека е на помош, не можев да одолеам на едно парче капричиоза, јбг преку курот од похованици а немаше веретаријанска пица.....
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.871
Поени од реакции
1.559
Кајги,нашиов Министер за Здравство ѓоа го најде лекот за Ковид,па сега доискривува веќе искривени историски дрини. :pos:
Нечии дедовци и прадедовци се превртуваат во нивните гробови.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.871
Поени од реакции
1.559
Кајги,и луѓе болни од друго имаат право на живот.Со тоа што им е оневозможено да појдат на прегледи,им се гази по правото на живот.
Ковид е опака зараза,ама не е единствена болест.
Си нашле дотичните политичари време за искривување на историјата,ама не и за луѓето чии животи може да се загрозат поради немање пристап до доктор,до специјалист.Се загрозуваат и животите на медицинските лица.И тие се луѓе со семејства,бре.
Нема ни логика луѓе што не се инфектолози да ги ставаш да лечат болни од Ковид.Друго учеле.Ова им наштетува и на болните од вирусот и на болните од друго.


P.S.
Дофрлања не сакам.Жал ми е за болните од вирусот,ама жал ми е и за болните од друго.И на нив треба да се мисли.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2019
Мислења
1.872
Поени од реакции
3.573
Важно соопштение: Сите што ќе учествувате на протестите, не си ги заборавајте маските и гледајте да не ве сликаат без нив, не, не ради коронава, туку добив инфо дека има шпиони од Бугарските амбасади... Ќе ви ги зимале пасошите и тие на вашите роднини назад по брза постапка... Останете анонимни исто како на форумов додека протестирате...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.603
Поени од реакции
6.406
ДК
на денешен ден почина Горан Стефановски, голем човек од големо семејство.
Без трошка малодушност, генијален и едноставен.
И од таму некаде, поздрав:

-Да знаев какви ќе излезете, ќе ве издркав во чаша. Ебави младоста. Сè ќе запустите. Не признавате ни ѓавол ни бог. Немате ред ни во главите ни во телата… („Диво месо“)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.894
Поени од реакции
17.183
Драга, Легендата вели дека ќе има ден да прочитам пост на PIRATIC а да не умрам во себе. Човекот е тотален канцер.
 
На врв Bottom