Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од Acid, 2 март 2015.

 1. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.239
  Допаѓања:
  12.402
  e D>>>... ova vreme go cekav, DOJDE ZIVOT,
  zavrnaa dozdovi i rano pocna da izlagaat, stanav vo pet i pola veke vo sest bev na teren.
  I samo sto se vrativ od ZIVOTOT mokar do kolena i ramenja ama so polna torba.
  Ne e mala rabota koga gi meram celi 19 kila a koga ke gi posipam so voda pred prodavanje opa 20 kila.
  Ajde ne dremi tuka izleguvaj vo ZIVOTOT kratko trae ova.
  Edno kilo polzavi 30 denari i ladno pivce ke se napies, dve kila polzavi i op eden tost a so tri kila polzavi imas i cela kutija cigari.
  Eee...ZIVOT li e ova ili panagur
   
  На Koljoooo и batitit им се допаѓа ова.
 2. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.688
  Допаѓања:
  5.994
  Како мал на екскурзија во Виена наставничката ми рече ако доцниш,ке те оставиме тука.До ден денес ми е жал што не задоцнив.
   
  Последно уредено: 14 април 2019 во 11:48
  На JagodicaBobica, SaltNPepa, AceCaleb и уште 34 други им се допаѓа ова.
 3. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.994
  Допаѓања:
  7.199
  .[​IMG]

  Sent from my SM-A505F using Tapatalk
   
  На Darklady, JagodicaBobica, AceCaleb и уште 14 други им се допаѓа ова.
 4. whatto

  whatto

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  2.372
  Допаѓања:
  9.861
  Чим папата има фот фетиш сигурно прави и римџоб.Само да не заборават да ги заварат шахтите и у петровец пошо има јаки снајперисти кај мене у мало.
   
  Darklady, AceCaleb, Krstev и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  3.702
  Кајг,
  да се потсетиме на добрите манири во некое времето наречени бонтон однесување, :)

  - Кога сте излезени, никогаш не го ставајте телефонот на маса. Со тоа покажувате дека овој уред игра важна улога во вашиот живот, дека ви е здодевно и дека едвај чекате да го земете телефонот и да проверите што се случува на социјалните мрежи.

  - Маж никогаш не ја носи чантата на жената. Сепак може да го однесе нејзиното палто до местото каде што се оставаат палтата.

  - Вашите чевли секогаш треба да бидат чисти.

  - Ако некој ве навреди не треба да вратите на истиот начин. Само насмевнете се и заминете си.

  - Мажот секогаш треба да оди од левата страна на жената. Војниците се исклучок од ова правило, затоа што секогаш треба да се подготвени за поздрав.

  - Возачите треба да запаметат дека прскањето на пешачиците е немормално однесување.

  - Во кино или театар, треба да се движите кон вашето седиште свртени со лицето кон оние кои што седат. Мажот оди прв до седиштето.

  - Маж никогаш не треба да ја допре жената без нејзина дозвола.

  - Ако некој ве повикува непристојно, како на пример: „Еј ти!“, не треба да се свртите.
   
  На Darklady, JagodicaBobica, Io Sono Interista и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  3.023
  Допаѓања:
  3.373
  ДК

  Една работа што ми се свиѓа кај Американците е идеалот за слобода.(Без разлика колку се пресликува во реалноста)

  Конкретно кај нас имаше пример со оџава како и да се вика што јадел бурек македонскиот народ бил ваков/таков. Нормално дека такво нешто не треба да дојде од човек од таква позиција и треба да биде осуден и од албанците и од македонците, но не да биде заќутен т.е да биде казнет.

  Јас лично мислам дека говор на омраза е цената што е потребно да се плати за слобода на говор т.е се додека некој не повика директно на насилство нека збори што сака.

  Проблемот со регулирање на говорот на омраза е што со тек на време ќе го регулираат баш оние што не сакаш да го регулираат.(На пример религиозни фанатици, диктатори итн)

  Во дотичниот случај се што ќе се коси со иделогијата на тие што се на власт ќе биде говор на омраза. Што било реалност пред неколку века кога црквата била на власт и сите неистомисленици били спалувани за богохулење, а претпоставувам слични случаеви имало и со било кој диктатор/монарх кој бил на власт т.е Хитлер, Сталин и Мао во најновата историја.
   
  На KyleXY, Krstev, teneke и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.244
  Допаѓања:
  156.948
  Живеење сама левел да не беа рецептине на Шумеча на ФБ и Инстаграм ќе умрев за јадење
   
  На Natural-girl, Џоли_06, Ailurophile и уште 20 други им се допаѓа ова.
 8. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.990
  Допаѓања:
  42.201
  Од моментите во кои сфаќаш дека времето брзо летнало, ќе ја издвојам песнава:


  Мали Џогани до полуматурант ќе дотурка уште малку, а како вчера ми се чини дека излезе песнава :pos:
  Мали Џогани всушност се вика АДРИАНО Џогани, крстен по некогаш познатиот фудбалер Адриано. Посебна сторија е каква промена претрпе фудбалерот во овие години :icon_mrgr:
  https://www.fourfourtwo.com/feature...brazils-party-boy-who-could-have-been-a-great
   
  На zee German, Corvus, Џоли_06 и уште 12 други им се допаѓа ова.
 9. devilko

  devilko ♆ wicked one ♆

  Член од:
  28 август 2014
  Мислења:
  908
  Допаѓања:
  2.660
  Она новион тренд на носење подвратени фармерки над глужд ме потсеќа на Досе од Ленче Кумановче. Дедо ми секогаш се газеше од смеење кога ќе го видеше у тие панталончињата над глуждови.
  Ете сега дочекавме околу нас многу Досиња.
   
  На MSE, мекојае, Sasa Ilic и уште 7 други им се допаѓа ова.
 10. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  18.268
  Допаѓања:
  41.729
  [​IMG]

  Давеж... бетер од Јеховини Сведоци:jajce:
   
 11. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  27.811
  Допаѓања:
  59.297
  Јасно ми е дека Скопјево е хендикепирано со паркинзи, односно преоптоварено со возила и затоа има фрки со паркирањето, ама како ме напизди едно копиле таксиста пред некој ден абе ми идеше да го убијам на лице место. И тоа пази, не бев јас учесник во ништо, него само нем гледач на еден дегенски настан. Имено, во Карпош бесплатен е паркингот нели, небитно секако за ситуацијава, и во една од уличките десно од Рузвелтова си имаше паркирано еден автомобил, троа поубав беше иако не приметив скроз што марка беше, паркиран до една жива ограда, место каде може да собере 4 до 5 автомобили еден позади друг во зависност од големината секако. Карши тој импровизиран паркинг има два контејнери, а измеѓу паркингот и контејнерите има место да помине кола и пол, скоро две коли. И сеа имаш ситуација каде човекот уредно си паркирал, ја прилепил колата до живата ограда за да не пречи на тие што возат по улицата, и имаш таксиста што иде од спроти и на таква мала уличка вози со 50-60 и одеднаш му го собра ретровизорот, ама така го поткачи што му го разеба и детството и гробот и фамилијата и све живо одеднаш. Нормално се разлетаа 500 000 делови, а таксистот застана, отиде таа главната пластика му ја поднамести и си замина мртов ладен, онака кур го болеше што некој ради неговиот дегенизам ќе треба да плаќа пари и да си го ебе раатот.

  Ептен ми е криво што не му запишав регистрација и да му ја оставев на човеков под бришачи па после нека го бараше да му ја надомести штетата, ама реално и јас се изненадив од ситуацијата, си одам онака завеан и замислен, што се вика не знам кај терам и одеднаш гледам и слушам брагауууу летаат делови и парчиња од нигде никаде. Ај ќе сфатев да се разминуваа двете коли, се дешава лошо да процениш јебига, ама човече колава паркирана, па вози малце полево крв ти ебам ја на тебе неписмена. Од такт ме вадат вакви ситуации жими се, јас да го направев ова или ќе го чекав човекот да дојде и да му ја надоместам штетата или број ќе му оставев да ме побара отпосле за да се договориме за поправка. И не, не се курчам него стварно сум таков, највеќе мразам неправди во животот. Еднаш трчав по еден муштерија да му вратам 100 денари оти грешно му имав вратено, ќе ме изгазеа коли на улица, се чудеше како е можно да не си ги земам. Му викам абе друже, што ќе ми сменат 100 денари во животот, а и колку и да беа, НЕ СЕ МОИ.

  Тоа е, се нервирал јас или не, нешто што е всадено во сржта многу тешко се менува, јебига.
   
  На AceCaleb, zee German, GreenRoot и уште 23 други им се допаѓа ова.
 12. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.738
  Допаѓања:
  2.797
  Драга во врска со дупкиве, тие црните, многу е актуелно деновиве оти најпосле сликавме една, а Ајнштајн на времето кога му се појавил овај бизарен феномен како нус производ во Теоријата на релативитетот мислел дека згрешил нешто и дека нема шанси да постои такво нешто.

  Дури и Ајнштајн не си верувал сам на себе си на науката што ја створил, но затоа народов наш самоуверено расправа за национални и религиски прашања за кои никој никогаш ниту ги повикал ниту ги прашал.

  Инаку додека народов наш се прпелка во калта, створена од квази стручњаци кои сеуште тврдат дека теоријата на Ајнштајн не е потврдена, науката веќе ги потврди другите два бизарни производи од Теоријата на релативитетот, како забрзаното ширење на вселената и гравитациските бранови. Остануваат уште две работи кои истата теорија ги предвидува, но се далеку од научна потврда, а тоа се Црвоточина (wormhole) и временска машина.
   
  На AceCaleb, Almeida, Scirea и уште 8 други им се допаѓа ова.
 13. DenaM

  DenaM

  Член од:
  понеделник
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  6
  zdravo draga kajgana jas se vrativ posle dolgo vreme se nadevam deka ke imame ubava komunikacija I druzba :)
  pozzz I I love u all :vozbud:
   
  На Colt Willcox, DracevoTheCity, Scirea и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.738
  Допаѓања:
  2.797
  Драга ова фејсбуков ќе го уништи народот

  Ај можам да разберам што го ставаат зеленчукот во вода со сода (да му излезат демек отровите), ама да ставаш ти коприви во сода за после да ги замрзнуваш е врв :pos:

  Мислам кој прска коприви со пестициди, кога од копривите се прави природен пестицид :)
   
  На Colt Willcox му/ѝ се допаѓа ова.
 15. бутЕ

  бутЕ старлета

  Член од:
  29 март 2011
  Мислења:
  1.956
  Допаѓања:
  3.381
  Драга од вестите денес издвојуваме:
  Во првите 3 месеци од годинава од сите државни и приватни здравствени установи отказ дале 3440 вработени, од кои 760 доктори специјалисти. Но за тоа подоцна сега имаме една многу поважна вест а таа е дека стево ја нарече гордана стара, а таа му возврати хехе стара кока добра јуха. Штотуку добивме едно многу шокантно видео а тоа е покажувањето на брадавицата која Карлеуша ја има на срамното место. Во вестите од светот на истокот све по старо на западот ништо ново. Спорт кој прати знае. Метео до 7 сатот е светло после тоа се темни. Благодариме на вниманието.
   
  На kano, AceCaleb, Stefan-kobe и уште 15 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: