Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Ф

Флеш

Гостин
Еди Марфи.кој талент беше.... Сеа пропаднат актер зачмаен по пари и женкар ......(n)

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.875
Поени од реакции
39.321
Колку мрзливи луѓе има значи, ти оправа пола саат колку форматот на испитот бил тапа, колку професорката била лоша, колку ова, колку она. А тоа не ги менува околностите у кои се наоѓа. Место да згрее столчето и да положи. Кога ќе му речеш оди фати учи одма го снемува од чат. Такви се мрзливите, ќе му речеш земи работи нешто одма те ставаат на игнор и продолжуваат да живеат у нивниот мрзлив свет каде што другите све им се криви за нивните неуспеси.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Кеј,

Никогаш нема да разберам како има луѓе што работат без желба.Имаме навала на нови луѓе на обука и човекот е толку бавен што спорината е брзина на светлината за него.Да не праиме муабет за незаинтересираност.Свесен сум дека ретки се луѓето што разбрале од еднаш , ама да те гледа како теле кога по петти пат му го повторуваш истото е во најмал случај неприфатливо.Станав класичен воркохолик и да може да работам 20 од 24 саата ќе го правам тоа.Плус заминаа луѓево од држава , а јас уште не се давам.Си најдов некоја комфорт зона после долго време и моментално во таква стагнација што тотално ми одговара.Единствено што мора да направам е да отидам да си земам книги нови чисто за разонода.Имајте убава вечер , поздрав.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.566
Поени од реакции
2.160
И тие некoлку пaркинг зoни штo беa бесплaтни вo Oхрид веќе не се. И незнaм штo ми сметa пoвеќе, тoa штo никoј не се буни или штo излегувa идиoтoв сoветник oд бoљи живoт и oбјaснувa кaкo дa плaќaме билo пoефтинo oд тoa дa не плaќaме.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Најфејк работи ми се:

1. Читање на книга во автобус, зошто љубовта према пишаниот збор е толку голема што просто не знаеш како ќе издржиш да седиш без книга во раце ЦЕЛИ 10-15 МИНУТИ !

2. Крстење во автобус кога се поминува покрај рандом црквичка (гарант има луѓе што се крстат и коа поминуваат покрај црквичните што се на раскрсницата кај Скопјанка...), посебно пред Соборна. Ги разбирам луѓето, замисли да поминат покрај црквичка, а да не се прекрстат... па како ли ќе можат да живеат со себе остатокот од животот...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Сесијава од факултет и прават корегирана верзија неколку пати, нешто како Проект, проект1, проект1конеценхехе, проектзавршенукурац22..страшни работи чоек.
Денеска делегацијава од муртино се мафтала кај овај ИКТ центаров шо ќе се копа во прилеп, нешо слично ко она од Resident Evil шо беше, па и градов умрен е до тој степен шо мора да се прајт нешо со зомбињава шо останавме тука.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.496
Поени од реакции
69.085
Со години се расположувам со песнава:

What really happened on that Thursday Here at Augusta High School That led to Chris Wood's Death Thbbbth - the fuck is that? SHIT! Shit flyin in my mouth The fuck - I can't see let's get the fuck out this country motherfucker I can't even see where Shit flyin in my mouth The fuck - I can't see let's get the fuck out this country motherfucker

После толку години, ми текна да се запрашам „What really happened on that Thursday Here at Augusta High School That led to Chris Wood's Death?“.

Се сетиле и некои пред мене.
http://www.kanyetothe.com/forum/index.php?topic=5214057.0

Apparently, "In Augusta (AR) Chris Wood was beaten to death when he tried to break up a fight during a track meet. Six black youths were arrested. Police said they attacked the victim like sharks in a feeding frenzy. The media treated the crime as no big deal." (Sourced from a deeply racist newsletter I found in archives while researching racial tensions in the South, and edited to remove some of the worst racial slurs.)

RIP Chris Wood.

п.с. Мала корекција за горниот пост. Се пишува коригира, а не корегира :icon_mrgr:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Еден од најпроблематичните поими во оваа држава кој што патем е во целост изваден од контекст, редефиниран, е терминот "снаоѓање"
Значи ако некој краде тој се снаоѓа, ако лаже исто се снаоѓа. За снаоѓање се толкува и ова денес, разните отстапки кои што оваа вукојебина ги прави триесет години. Мењај знаме, мењај устав, воведи рамковен, смени име, покради пола држава...се тоа се толкува како снаоѓање во дадените околности, во името на некакво имагинарно подобро утре ние мора да се "снаоѓаме" за наводно да сме опстанеле.

Снаоѓање во никој случај НЕ Е бирањето на полесниот пат, еве некое мое толкување. Снаоѓање е напорна работа, за човек со гордост да може да рече дека се снашол мора истиот да вложил 110% од своите можности, преку труд, вложено време за на крај да може да рече оти постигнал нешто, го направил својот живот подобар преку своите интелектуални капацитети и при тоа не направил никакви отстапки кои што би го загорзиле неговиот интегритет и достоинство.

Кај нас вадењето на бугарски пасош и членството во политичка партија се поима како снаоѓање. Тоа за мене е акт на очај, капитулација на индивидуата и општеството. Јас не ги обвинувам оние кои што вадат бугарски или се партиски определени, но истовремени ги ставам последни на листата на луѓе од кои што би слушал проповеди за тоа што е исправно а што не. Ако некој во залог дал дел од својот интегритет за условно кажано да се "снајде" во животот, за мене таа личност по автоматизам губи право да ми збори за патриотизам, чесност, достоинство или како последно, да биде нечиј идол во животот оти ете се "снашле"на некој таков неконвенционален начин.

Го менуваме индентитетот, губиме од сопствениот интегритет и зборуваме за некаков живот во кој што сме се снашле. И што е најштетно создаваме едно труло општество каде вистинските вредности сме ги закопале длабоко под нас и на површина цениме некои работи кои што преку некаков short cut треба да ни донесат подобра иднина.
За подобра иднина треба напор и пот, цврсти луѓе со карактер а не збирштина од мекотели кои што се лигават и продаваат ефтина демагогија цели триесет години.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Пред 5 години си поставував прашање како тоа родителиве успеале да ме воспитуваат, со сите тие морални нишани, етики, кур се треси во ладна вода. Па потоа се прашував дали јас ќе бидам некогаш добар родител како нив и дали на ист начин ќе успеам да го воспитам детето?
Пред некое време кога добро размислив и влегов подлабоко во светот на возрасните, сфатив дека нештото не е предност туку е дефект во ова наше посрано општество. Па така вчера додека пијав кафе в чаршија ми прелета мисла дека чим се вратам дома, ќе ја начнам темава и ќе развијам дискусија со домашните околу грешката која сега ја воочувам при воспитувањето. Требало да ме учат да бидам суптилен сељак, ако сакале да ми помогнат во животот, пошто во ова општество на дегенерици, таа морална матрица на воздржуваање, отстапки и почит, ти оди на штета.
И си тргнувам така од кафе, ко го гледам татко ми.
-Каде стари? - му велам.
-До банка. Барав исплата на толку и толку пари, ми исплатиле 3000 денари повеќе по грешка. Тек дома забележав, еве сега одам да ги вратам...

Толку беше. Дома го изгледавме фудбалот во тишина.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Мали совети до корисниците на социјалните мрежи:

1. Не мора една иста слика да ја ставиш на Фејсбук, на Инстаграм, како story на Инста и како My Day на Фејсбук. Еднаш те видовме, не мора четири пати.

2. Кога ставаш хаштаг #happybirthdaytome не сме сигурни дали тебе ти е роденден или на некојси Томе.
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Драга

И официјално по се изгледа my crush има дечко, работава е што не се чуствувам лошо зошто како идиот чекав она прва да стапи во врска за не дај Боже во иднина да не чуствувам виновен зошто не и дадов повеќе шанса или време можеби ке ме сакаше. Сега сум слободна птица :P
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Z U C C со опцијана memories шо ја воведе ме однесе во депресија, две слики ми ги врти цело време, па гладни деца од азија ме држат, па не знам негде на хималаите ме носи некој шерпа, страшни работи чоек...да не беа иконите од богородица шо ги споделува тетка ми секој ден одамна ќе го баталев фб.
И да погоре споменатото за снаоѓањето во животот, познавам луѓе честење по кафани, море музки ку*ци палци имаат праено за синот/ќерката кои ќе чистат хотел во Германија. Многу сме лузерски менталитет, али ајде можи по некои 100 години ќе се префлиме на чистење по бироа и можи тогаш како таква можност ќе седниме на компјутер и ќе се занимаваме со професии шо actually matter.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Јас баш размислував на таа тема последниве неколку денови.

Неможев да сватам како е можно некој што одвај завршил средно, не работел еден ден во животот да нема подршка од родителите а животот барем да му изгледа подобро од мојот да речиме.

Ненајдов објаснување, нормално.

Е сега морам да најдам, МИСЛАМ дека живееме во симулација и има некој баг, има некоја грешка.
Е сите што се снашле ја имаат пронајдено.

Сериозен сум, неможе човек што работи 13 саата, не троши, не излегува да неможе да собере пари да заврши факултет.

Пред некој ден бев близу да ја најдам грешката но заборавив што беше, можеби ми ја избришале меморијата тие што се главни на стимулацијата.

Алуминиумска фолија шо пари е ?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мала зграда сме, неколку станови.
Зградава е веќе у своја петта деценија, ама луѓево се млади, работоспособни.
Снег ќе падне. Ќе напраам некоја патека, десетина метри. За мене си ја праам. Да е за комшииве, а ја да не искачам, би истурил вода за да кршат глави, раце....ја мафтам со тоа лопатата, а тие: "де бе комши, да причекаше, јас ќе фатев" (жими к***в).
Светло пред ниеден стан (си стаам сијалица само у моево лустерче пред врата)....и тоа доста им е, им врши работа.
Мало дворче пред зграда - некое зеленило шо дава отпор и расте од инает, јужна страна и го фаќа сонце. Искачам пар пути у годината да ишишам зелена ограда (пошо доаѓа у фаза крокодили да се збираат) и собирам лисја на есен. Дур го праам тоа, проаѓаат и одат на џогинг, билдинг, шопинг енд факинг, кој к***ц..."де бе комшо, баш за утре планирав" (жими к***в планираше).
Кречење на влез, па шо знам, минимум пред 25 години и тоа од зорт некој, пожар имаше...
Куќен совет - шта је то?
Не сум чоек што се фали....и моево е ништо посебно од некое совесно комшиско однесување, стихијно ми доаѓа. Срам ми е да влегуем у влез со кеси и лименки у трева фрлени.
Што се тиче зафатеност и фамозното скопско "немање време"...па отприлика можам сосе гов*а да ги купам со месечни приходи, вода у очи немаат, ама испод части им е на тоа копуците.
И после ќе се трескам со име, јазик, држава....абе црнци да ве полудат, ти е**м тоа "народот"...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom