Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
30 ноември 2014
Мислења
120
Поени од реакции
59
Кајги јас сум и смотан и баксуз.

Ми се случи филмско запознавање со девојче. Поточно се удривме на пролаз. Слабичко беше ама уште ме боли рамово. :D Шала на страна, се удривме и на девојчето при толку многу а4 листови што ги носеше, новчаникот и падна. Како жентлмен, и го дадов новчаникот и 10 секунди се загледавме. Се гледаше дека ни е судено, па ајде ќе се меркаме. Се извинив (а не бев крив јас) и ја поканив на кафе. Знаев дека ќе одбие ама јас да си прашам, може стварно ќе ни тргне. Одби и замина бргу. Не се ни запознавме.
После 2/3 недели, го среќавам девојчето како се шета со моја другарка надвор. Почнав муабетче со другаркава, па лека полека пак со девојчето. Пак се извинив (покажав слабост) и почнав да ја шмекам, и теравме нормален муабет. Девојчето се вика Ангелина се запознавме. Почнав да се потам, не знаев веќе што да зборам , како да мрднам. (случај на заљубеност).
После недела дена, другаркава и зборела како сум бил добар, вреден, културен. Па се согласи девојчево да искочиме.
Едвај се договоривме (зафатеност), и ајде ќе одиме во сабота во 10ч (сабајле). Окк, Почнав да не спијам со ноќи само сабота се врти.
Каде е лошото?
Најдоброто другарче купи нова кола, во петокот му ја дадоа, и вечерта ајде ќе части.
Каде ќе части? Дома.. Тоа значи пиење до бесвест.
Отидов кај другарчето во петок и си отидов тек во сабота vо 6;30 дома.
Како сум дошол дома не знам, ама знам дека станав од спиење тек во 14.00ч
Другаркава ми вртела, пораки пишувала.:
Цитирам: Кај си бе? Ангела те чека? Ја заебаваш нешто?
Кога ми текна што глупост сум направил, во земја продавнав.
Со душа ја чекав таа мочана сабота, а едно мочано виски/вино што и да беше ме поеба. (Јас сум крив, а барам кривец.)
Дојде понеделник, ја сретнав Ангела, ама она не ме познаваше. Почнав да се извинувам, ама џабе, ме откачи, ми рече не сум маж, доста се извинуваш.

Ангела, ангелу мој, не беше намерно верувај. Како капка солза си убава.
Ете каги што смотан и баксуз човек сум јас.
Здравје некогаш на внуците ќе им ја раскажувам оваа приказна.
Уште поубаво ќе биде чувството ако баба им биде Ангела, па да го потврди тоа.
Заљубен сум кАЈги. И изгубен.
 
L

Löwe

Гостин
Вчера случајно двајца Индијци запознав, ме прашуваа нешто за низ градов (Скопје) кај да најдат што да најдат, и почнавме муабет од каде сте што сте, ми кажаа дека се од Индија и се на турнир во Шах дојдени во Скопје. Ги прашав каде сте сместени ми рекоја во апартман близу Александар Палас (ваљда на airbnb или слично го имаат најдено). И ги прашувам колку плаќате и ми вика 800 ЕВРА ЗА 10 ДЕНА.
Што народ сме бе, а начекај одма бричиго. Нив изглеа не им е проблем доста заработуваат со шахот изглеа пошто само со тоа се бавеле ми рече а и не одреагира ништо демек скапо дека им е. Али тоа е Македончето начекај и стрижи. Па во Александар Палас да се сместеле за 800 евра за 10 дена претседателскиот апартман ќе го имале и 3 пати јадење.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Драга Кајгана,
Го прочитав постов на @moto-- и некако како да се вратив на Кајгана форумот околу 2012, 2013 година. Памтам уклучуваш Драга Кајгана и пост под пост читаш нечии животни доживувања. Тоа беше уживање, владееше позитива и другарување. Фали таа Кајгана:love:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.103
Поени од реакции
16.001
Предрасуди. Ги имам и јас, секако - кон многу работи. Ги имав и кон еден нов колега, кој го сретнував најмногу еднаш дневно и целата комуникација се сведуваше на едно формално безживотно "здраво". Ради реда и професионален однос. И така три месеци. А луѓето збореа сешто за него, и навистина, беше чуден и не многу комуникативен, речиси безизразен и беземоционален. Скоро незабележливо поминуваше покрај луѓето.

Ете баш тој колега ми е инспирација за постов. Пред три месеци доживував страшна егзистенцијална, психичка криза. Чинам тие денови дека немав на повидок никаков излез ниту надеж. Ниту моето најсакано не можеше да ме направи среќен, колку мизерен сум бил тогаш. Почнав повторно со стари пороци да се дружам и да барам некоја смисла. Безнадежно.

Ми стигна порака утрото на месенџер. Колегата, за кого имено станува збор, ми пишал дали сум на работа. Му одговорив дека сум втора смена, во главата вртејќи сценарија зошто сега типов ме прашува било какво прашање. Вели ти носам една книга, ќе ја оставам кај тебе на работа - на некој од колегите. Ах, што ти требаше ова си мислам, работам со луѓе кои ќе се мајтапат со таква работа каква што е читањето книга, ха. Ок, велам, фала ти многу.

Нема да ја споменувам книгата, од лични причини. Почнав да ја читам и постојано ме копкаше од каде сега, зошто, како, таа мрежа од прашања ми се плетеше во глава. Види го ти него, па од кај би можел да знае. Семејство, роднини, пријатели, колеги, другари, никој ниту збор ми кажа, ниту еднаш ме праша било кој - како сум и зошто сум, а овој, овој ме познава како да сме сијамски близнаци. И ми подарува, добро - позајмува книга, која најмногу ми е потребна во тие моменти. Ја прочитав во две три партии. Го прашувам од каде знаеше, наместо одговор добив насмевка и после неа, едно задоцнето - "се сами си правиме". Тогаш го сфатив површно, сега знам што сакаше да каже. Се размуабетивме деновите кои дојдоа потоа и се запознавме подобро. Небитно. Ликот е jebeni зен чудак.

Сакам да кажам, тој еден мал навидум небитен настан, грешка или игра на случајноста - покренати од личност која скоро и да не ја перцепирав во моето секојдневие, иницираше во мене радикално позитивен процес кој чувствувам дека е единствен и во еден правец. Враќање назад нема. После неа, дојде втора, па трета книга, па една лекција, па друга. Како повикани. Како ебениот Универзум да решил да ја превземе играта во свои раце, пошто му скурчило више од мојата мрзливост и патетичност - цел еден живот, и да ме среди еднаш засекогаш.

Бидете будни и не дозволувајте луѓето тукутака да минуваат низ вашите животи. Секој еден од нив е потенцијален учител и промена која ја посакувате.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.993
Се будaм нoќескa кaј 3 сaaт преплaшен, живa вoдa нaпрaвен.Се зaмив и се преoблекoв,пaк легнaв и oкo не склoпив више,тaкa дo 7 лежев.Никaд нити сум прaшaл зa сoн штo кaкo нити к.р ме бoлелo. Oдaм кaј мaјкa неш дa и пoмoгнaм кoгa ете јa влaгa бaбa ми.Штo ми текнa aј сoнoв дa и гo кaжaм викa aууу oвa штетa некoјa.У центaр пoсле некoлку сaaти 5000 динaри ми пaднaле oд џеб.Се врaќaм дo гтц пo истиoт пaт ни трaгa ни глaс oд пaрите.Влaгaм нервoзен у кoлa тргaм нaкaј дoмa кoгa рече лупa тресе кoлaвa едвaј дo мaјстoр стигнaв,a кo зa бељa нa тaткo ми кoлaтa.Викa мaјстoрoт мaшaлa бaткa 15.000 динaри ке те кoштa oвoј циркуз.Укупнo без текoвни трoшкoви 20.000 ми излезе денoв.Абе не рекле џaбе не прaшувaј и не верувaј у глупoсти зa дa не те зaдесaт.Штo ми текнa прв пут у живoт тaквo нештo дa прaшaм
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Доаѓа периодот на менување на саатот или во превод периодот кога се потекува со "ми се поремети биоритамот" глупостите. Уживај, еден саат ти се крати и одма паѓање у несвест, ау, бау, во лифт ќе се случи да седиш заглавен еден саат па никому ништо. Што да кажат за биоритамот овие со по 18 часа дежурства, ноќни смени, работно време синхронизирано со американското итн.

Биоритамот им се пореметил бе, легнете си еднаш и пред 12, не е срамота, ништо нема да се поремети. :pos:
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.194
Драга Кеј

Зошто ја имам таа судбина, да ги слушам сите како ми се жалат, од љубовни проблеми па до фамилијарни и финансиски состојби?
А, јас, морам на форум да се "олеснам", ебати животот.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Ола жолта,

Што има , како е ? И јас да ти кажам право.Многу поштувам хулахопки со точки.Отидов три пати на пливање сабајлечки и не можам четврти пат никако да станам.Поздрав до пеџа и фросе , задниот пат со нив повеќе време издржав да одам.Имај убава вечер и ти.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.244
Поени од реакции
4.448
Амбасадорот на ЕУ Жбогар и министерот Тевдовски еден позади друг на Водно-Матка трката.
Ме изненадува шо уште нема наслов чадорот го вивна сдс на врвот, а министерот ја возвраќа услугата и ги носи на врв Водно
 
S

silmarillion

Гостин
Врвот на македонштината:

Гасиш светло за Earth Hour, го фрлаш ѓубрето од тераса

Постираш дека ќе го гасиш ФБ профилот ради тоа што ти краделе лични податоци (кој кур си бе ти небитен македонецу тебе да ти краде некој нешто), иде пред Бисер се потпишува со матичен број адреса име презиме против мигранти.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Кајгано,сакам љубов и мир во светов,ама тоа некако тешко оди.
Што е со луѓево,бе ? :cenzura: :place: :( :confused: :eek: :tapp::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom