Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Кајгано, дали знаеш ти дека штом Тоти рекламира кешбек, нема шанси да е пирамидална шема? На пример јас не сакав да се вклучам ама штом видов Тоти дека рекламирал, утре прво нешто што ќе направам ќе биде тоа. Дури не знам ни око како ќе склопам вечер.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Генерално, имам многу нешта да кажам на тема религија. И тоа не многу позитивни. Но, кога ги читам атеистичките ставови на Мирко Попов и добар дел од интелектуалната либерална проминенција, веднаш се претворам во христијански фундаменталист, подготвен да го промени името во Мартин Лутер.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
DPq6zHBXUAUNVMu.jpg

Кога ќе те прашаат што работиш, а не се разбираат што е тоа и ти поставуваат сосема други прашања.

Што работиш?
- QA engineer
А?
- На компјутери

И следува замарање по фб, скајп, вибер:
- Имам коНпјутер и не ми работи. Што мислиш по твое што може да му е?
Да бе ја имам многу голема моќ и преку жица можам да видам што му е.

- Знаеш ли да хакнеш профил на фб?
- Може ли ти таму од твојот коНпјутер да провериш колку поени имам од телфонот и што можам да земам со нив? Ај види дали има за една торба за на пазар?
- Ај провери колку долг имам за телевизија.

Ако кажеш дека не знаеш само за да ги откачиш и немаш ни корисничко име ни лозинка, ни мејл од нивни акаунти, тогаш: Ти нели иМформатика имаш завршено? Џабе имаш диплома кога за ништо не те бива.

иМформатика и се подразбира дека мора се да знаеш, сите нивни информации да ти се достапни и плус да си овластен сервисер. :toe:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.077
Поени од реакции
15.893
Деновиве добив многу критики за мојава брада, како не ми стоела убаво, ми обелеле влакната, сум изгледал постаро, да сум се избричел за да изгледам помладо. За што помладо, и зошто? Небитно.

Стојам пред огледало и се гледам, се двоумам што да правам, дали да ја избричам цела и да им угодам на луѓето. Ма кој ги ебе, не се бричам, вака си се свиѓам, се умислувам дека ми дава некој карактер. Глупости, знам. Ај ќе одам да ја средам само, ме мрзи денес сам да го правам тоа. Не идам кај мојот бербер, зашто секогаш ми ја утнува и ме праи да изгледам како Талибанец.

Ми светна, ќе одам кај Мендо стариот. Кај Мендо е една од, а можеби и најстара берберница во Стара Чаршија, се наоѓа веднаш после ќебапчилница Тетекс, старата, не оваа фаст фуд што е.

Берберницата како да заглавила во пеесетите години на минатиот век и баш ми праи мерак тој нејзин амбиент кој и дава посебна убавина. Бели плочки какви што веќе не произведува никој у свет, пожолтени исечоци од некои стари весници, слики од газдата - од свадби, од сунети, од некои дечиња мали, слика од Тито - најголема од сите и ставена да виси централно према влезот, преполни шкафчиња со се и сешто, запалено ќумбе среде дуќан.

Влегувам во берберница, се поздравувам, имаше гужва и барав со очите место каде да седнам за да почекам. Младо дете ме пресретнува со поглед и весела насмевка и ми вели да повелам, да седнам. Долета до мене и се фати за јакната да ми ја соблече, а баш го мразам тоа но го оставив зашто таков е редот, нели?

Седнувам и почна муабет, првин за што сум - шишање или бричење, како сте, како поминавте за празниците. Обично не сакам да правам муабет и зјапам у огледало, но детево беше ептен настојчиво и фино. Искрено, се приметуваше дека не ја глуми таа љубезност и отвореност. Разврзавме муабет. Млад дечко, 22 години, дипломирал не знам ти таму каква микробиологија во Грција, годинава запишал тука факултет - турски јазик и книжевност. Го прашувам колку време работи тука, вели работи кога може, учи занает и воедно му било и хоби. Го гледам и се чудам, врзан у пранги на предрасуди на умот. Планирал да поднесе документи за да се вработи според образование. Му велам искрено од срце, Бог нека ти помогне да успееш. Не му почнав политика муабети, тие празни клишеа знаете, едноставно уживав во разговорот и не сакав да го уништам со глупости. Танцувал, латино, му било пасија, сакал да оди на некој натпревар, но не можел да најде партнерка. Малиот работи совршено, прецизно, нежно. Ми кажа некоја турска поговорка за луѓето што носат сто лица на себе, му спомнав дека има една слична јапонска и пред да продолжам ја кажа он, со лицето за пред светот, второто пред пријателите и семејството, и третото кое на никој не го покажуваме. Дур ми збори го мислам што прави тука, заглавил во берберница. Весело, ведро, позитивно, полно со надеж, чиста душа. Сфаќам дека јас сум уствари заглавениот.

Ме заврши, ме напудри, ме премачка со крема, ме измасира, ми го искрцка вратот. Колку должам? Вели 80, му велам не треба, почасти се, си мислам да имам миљон би ти дал. Се поздравив, ме поздравија, ми посакаа среќни празници, им посакав среќна нова година.

Вистинскиот дух на Чаршија, кој никогаш не сум го осетил, џабе што живеам тука. Можеби малку се сеќавам од мал, некои слики и чувства од таа живост и убавина која веќе скоро ја нема.

Одете некогаш ако ве носи патот, нема да зажалите.

Еве го мајстор Мендо, нека е жив и здрав:





Позитива на денот.



Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Драга Кајгана,
Често го слушаме зборот мир, мислиме дека го имаме, ама ретко кој навистина го има. Често уживајќи во материјалното и посегнувајќи по истото мислиме дека сме моќни, престижни и среќни, но при првиот душевен удар осеќаме една празнина, една трулост во средоградието, болка/тензија во главата. Дали знаеш зошто е тоа така? Затоа што среќата, моќта, исполнетоста и мирот не се во материјалните работи, туку во нас. Зар не си осетила колку е убаво кога не ти е гајле за тоа колку имаш, за тоа како ќе биде, а сепак си среќна? Тоа чувство на скромност, чистота и невиност колку е добро. Зар вреди за некој прљав статус помеѓу луѓето да ја прљаш својата душа? Секако дека не. Еве конечно дојде времето/денот кога ќе направам промена во својот живот, кога ќе ги променам погледите кон животот и светот.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Драга,


Денов баш вака. Надвор смрди корни, а конечно имам време после буквално години да се посветам на филмови/серии и се она што сум пропуштил. За излегвање сега со кран да дојди некој да ме крени од кревет, не вервам дека ќе можи.

Другото статус кво, шо да ти кажвам. Чоек без работа. Можностите за работа шо ги нуди градот исто шо да ти кажвам. Стварно пример не можам да си објаснам како уште во 2018-та година луѓето работат работа по 12 сати денот, некогаш и поќе и ќе земат на крај на месец 10 илјади денари пример, па уште осигурани на пола работно време или пак воопшто и не се осигурани. Шо да ти кажвам...
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Posle 10 dena skitanje nis balkanot se vrativ doma, do sega sekoe idenje negde sve nesto sum gubel. Ovja put od tolku menuvanje hotel za cudo nisto ne sum zagubil. Majka mi sto puta me prasa ednostavno ne moze da poverua :D

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.568
Поени од реакции
81.076
Проклети заби, аир да не видите... па и јас глуп се спремам да одам на забар на 30.12, кога пола доктори се на одмор, а другата половина одбиваат да ти отворат заб дека и тие ќе одат на зимување.

Од синоќа не сум спиен, сабајлево конечно ми ставија лек на забот...али Господ во бели гаќи го видов, ебем ти и живец, и смрден лек, и антибиотик и се да ти ебем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom