До креационистите

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Радост верување во господ не мже да е , туку ако правилно се практикува со сигурност е добар начин за да се обезбедат добир морални вредности на една особа, АМА не е и единствен начин да истата личност ги почитува и практикува истите морални вредности. Вербата кон господ не го прави некого автоматски добар исто како што не верувањето во господ не го преви некој автоматски лош.
И ти не си во никаква можност да знаеш дали твојата љубов кон некој како вермик е почиста од љубовта на некој кон друг како неверник. Или за да ти биде пологично односно ако гледаме преку призмата низ која ти ги гледаш работите, само господ е тој што може да суди дали нечија љубов е почиста или понечиста а не ти.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Poveke bi kazal: "Zosto samite se ubivame?"
I,kazi mi,zosto roditelot go kara deteto?
Море , како може цунамито или болеста или земјотресот да бидат дело на човекот ??????

Родителот го кара , не му пушта e.coli или вулкани ..плус тоа глупа споредба ...
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Море , како може цунамито или болеста или земјотресот да бидат дело на човекот ??????

Родителот го кара , не му пушта e.coli или вулкани ..плус тоа глупа споредба ...
Ama,cekaj malce.trgni vaka:Koj e kriv najprvo za ubistvata?Narkomanijata?Prostitucija?Trgovija so luge?-----Lugeto,taka?E,sega,stignav do cunamito i zemjotresite....Ova pogore napisano mislis deka nema posledici?Pa ima,ete gi.
Zosto glupa komparacija?Nema nisto glupavo,bas naprotiv,preku prostite raboti najmn. se doaga do sustinata na slozenoto.Greskite na deteto,neka bidat site ubistva,narkomanija,itn....a karanjeto na roditelot neka bide cunamito i zemjotresot.Pa sega vidi,kako stojat rabotite.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
10.Можете ли да докажете дека животот не е творба на случајност.
Toa da se obratis do cicko Roger Penrose, izvonreden matematicar, blizok sorabotnik i prijatel na cicko Hawking.
Batkata napravil nekoi matematicki presmetki okolu prasanjeto kolku e vozmozno da eden univerzum, kako nasiot koj ni ovozmozuva uslovi za zivot, da bide samosozdaden kako plod na slucajnot zaedno so site fizicki promenlivi. Rezultatot e : 1^10^123, toa e probalitetot za takvo nesto, za takvata slucajnost t.e. nevozmozna e takva slucajnost. Pa zatoa i samiot toj vika: " Ovoj broj, uste ednas ni ja pokazuva preciznosta i tocnosta na Sozdavatelot, znaci, edna moznost na 1^10^123. Ova e navistina eden nevoobicaen broj........"
Na tebe preostanuva dali negovite presmetki i negovoto mislenje ke go smetas za relevantno i verodostojno.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Нема пост , а да не видам Бог го сака човекот ,no matter what ...

Е сега , по 1000000 пат , па ќе прашам , ако толку не сака , зашо не убива ?????

Поплави,болести,пожари,земјотреси итн...ако е Творец на се на Земјата , значи е творец и на овие работи , а сите до една увиваат луѓе .. ЗАШО ??

И ако прочитам уште еден глуп коментар ко оној на Мики-кецот, дека прилината се неверниците во тие земји или дека се последица на првобитниот грев, дефинитивно ќе заклучам дека разговарам со глупи и ретардирани луѓе ..значи,јасно и гласно , КОЈА Е ПРИЧИНАТА ???
TheBestTipster ne ja znam absolutnata vistina za toa, pricinite najverojatno se prirodni katastrofi ( znaci klimatski i drugi pricini ), covecka nebreznost i t.n. E sega za eden vernik koj sto veruva vo Gospod i vo " negovata " beskonecna mok ( na pr. jas ) logicno e ponekogas da prifati deka seto toa e mozno i da e pricineto od Gospod, za Nego poznata pricina, bidejki vo samata definicija za Gospod koja sto nie ja prifakame se tvrdi deka toj ima beskonecna mok, znaci moze se da napravi. No nikogas ama bas nikogas, ne tvrdam, barem jas, deka sekogas tie katastrofi se kazna za nevernicite od strana na Gospod, bidejki za toa ama bas nikogas ne mozam da bidam siguren.
E sega drugoto prasanje: dali Toj navistina ne saka, i zosto ako ne saka ne "ubiva".
Gospod ja sozdal prirodata i ne sozdal nas vo nea, ni dal um i ni dal "priracnik" kako treba da se odnesuvame za da ziveeme najdobro sto mozeme. Se drugo e nasa slobodna volja, nie si birame kako ke si ziveeme. Dali ke se pukame vo vena, dali ke ja dupime sekoja vtora bez da bideme sigurni dali taa e zdrava, dali bezpotrebno ke vleguvame vo razni rizici koi bi ni go dovele vo prasanje zivotot i etc...... a isto taka postoi eden postulat koj sto e megu poglavnite vo sekoja monoteisticka religija, koj sto treba da se prifati od strana na eden vernik, a toa e deka postoi zadgroben zivot koj sto za razlika od ovoj e beskonecen. Pa radi taa pricina e celosno isto dali nekoj ke umre na 20 ili 80 godini, zosto sekoj broj vo odnos so beskonecnosta dava rezultat 0 ( bar taka tvrdi matematikata ), no sekako toa ne znaci deka nie treba da go obezvrednime ovoj zivot, tuku bas sprotivno, cim ni e daden , treba da go ziveeme najdobro sto mozeme. Znaci sepak Gospod ne ne mrazi.....
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Напишано од TheBestTipster
Нема пост , а да не видам Бог го сака човекот ,no matter what ...

Е сега , по 1000000 пат , па ќе прашам , ако толку не сака , зашо не убива ?????
Телесниот живот на секој од нас е предодреден да зацрши еден убав ден. Така да, ако крајот на животот сакаш да го наречеш убиство, тогаш казната и егзекувијата ти се загарантирани. Секому без исклучок.

Она што не сакаш да го разбереш, е дека, според верувањето на било која религија, животот не е ограничен на материјалното. Бог е дух, и исто така и човекот. Духовниот живот не завршува со телесната смрт, туку, објаснето со материјалистички поими, е е нергија која само го менува обликот во кој постои. Тоа значи дека, од гледна точка на духовното (што во суштина е религијата) смртта не е никаква казна ниту убиство - само премин во поинаква форма.

Вистинската казна или награда следуваат како последица на кармата што секој сам си ја гради, односно почитувањето или непочитувањето на духовните закони. Тие закони се запишани во светите книги на било која религија, и тоа е она што е битно за религијата.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Телесниот живот на секој од нас е предодреден да зацрши еден убав ден. Така да, ако крајот на животот сакаш да го наречеш убиство, тогаш казната и егзекувијата ти се загарантирани. Секому без исклучок.

Она што не сакаш да го разбереш, е дека, според верувањето на било која религија, животот не е ограничен на материјалното. Бог е дух, и исто така и човекот. Духовниот живот не завршува со телесната смрт, туку, објаснето со материјалистички поими, е е нергија која само го менува обликот во кој постои. Тоа значи дека, од гледна точка на духовното (што во суштина е религијата) смртта не е никаква казна ниту убиство - само премин во поинаква форма.

Вистинската казна или награда следуваат како последица на кармата што секој сам си ја гради, односно почитувањето или непочитувањето на духовните закони. Тие закони се запишани во светите книги на било која религија, и тоа е она што е битно за религијата.
Ne mozam da si go zamislam zivotot kako duh. Podobro mi e taka. Se plasam da se vidam samo kako duh. Zivotot kako duh, ne e zivot toa e nesto nezamislivo.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А креаторот е креација на?
Ако животот е толку сложен што нема шанси да е случајност тогаш сигурно креаторот е уште по сложен. Така што и он мора да има креатор, а тој е?
За останатите работи ноу комент, ко од ем експрес да се излезени.

Аман веќе...

Креаторот не е сложен, согласно Светите Оци. Велат дека Бог е дух, совршено ЕДНОСТАВЕН и НЕДЕЛИВ поради својата ЕДНОСТАВНОСТ (значи, НЕМОЖЕ да се дели пошто НЕ Е ТЕЛЕСЕН, не е структуиран од поситни делови кои се деливи едни од дрги). Но, Креаторот е НЕОГРАНИЧЕН по своите особини а сложеноста од Вселената (во распон од неутрино ио кварк до галактички јата) е последица од Неговата НЕОГРАНИЧЕНА способност за креација, која во христијанството се нарекува СЛАВА БОЖЈА.
Бог е прапричина за постоењето на се видливо ио невидливо, причина/каузалитет за сите нешта со природатата. Бог нема свој претходник, свој создавач оти постои ОДСЕКОГАШ и е БЕСПОЧЕТЕН. За Бога, не важат физичките закони од овој свет, од проста причина што Он ги создаде законите на не тие Него.
Принципот на каузалност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец; Он е куазата на Вселената.
Принципот на термодинамичка веројатност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец, таа е последица од падот од Адам и Ева.
Принципот на статистичка веројатност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец, таа веројатност е човечки производ од квантната механика и чисто „набадање„.
Принципот на статистичка веројатност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец, статистиката е човека будалашитна, забиберена со подоста квази-математички шпекулации и еуфемизми.

Не, моите аргументи не се извадени од м-експрес, биди сигурен.
Но, мене една работа никако да ми стане јасна: ако на оние кои неверуваат не им се доволни ниту верските ниту научните ставови кон нивните прашања на форумов, добро бе. ШТО е тоа кое занив би било задоволителен одговор!!!!??? Затоа до Воне напиушав пост (кој е избришан) и му напишав: нека си ги напише одоговрите на своите прашања онака како нему му ОДГОВАРА. НАдвор од религиозните и научните одговори, може да се чини само една работа: тоа се шпекулациите и „набадањата„.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Епа радостѕ и јас имам другар и тоа не еден туку многу кои си веруваат во господ и си идат редовно во црква, ама тоа што јас не верувам во господ не ме спречува да си го чувствувам мојот најдобар другар подалечен од ти твојот најдобар другар. Јас сум ти пример за тоа како не е клучна вербата во господ и приопадноста кон некоја религија, за да се има почитување и љубов кон другите.
Во поглед на тие работи нема разлика дали си верник или си атеист, туку каков карактер имаш и како те научил животот односно досегашното искуство во контакти со општеството.
А која е вистината, дали воопшто постои господ, и ако воопшто постои дали тој е таков како што е опишан во некоја од религиите, тоа на жалост додека сме живи најверојатно нема ни да го дознаеме, односно правата вистина најверојатно никогаш нема да ја дознаеме додека сме живи.
Со болтуваново, далеку си од востината.
Бог постои, исто како што и јас постојам. Дека Бог не е апстракција и недефинирфана сила, јасно е од една работа: Он ни се објави преку Писмото а за да биде уште поубедлив, Он, Бог, лично и персонално, пред 2000 г. слезе од Небесата, прими човечки лик (тело) стана сличен со нас (освен сличноста во гревот) и сите, буквално сите не повика на покајание и заради сите, буквално заради сите нас, беше распнат на крстот и со тоа ги прими сите човекови гревови на свој грб.
Што е тоа кое Бог би требало допрва да го стори, за да ти и сличните, поверувате во Неговото постоење?
Очигледно е дека нема потреба од лутања, нема потреба од бесконечен живот на Земјава за да го откриеме Божјтото постоење: Он самиот ни се јави!!! Подобро од тоа-здравје!!!
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Аман веќе...

Креаторот не е сложен, согласно Светите Оци. Велат дека Бог е дух, совршено ЕДНОСТАВЕН и НЕДЕЛИВ поради својата ЕДНОСТАВНОСТ (значи, НЕМОЖЕ да се дели пошто НЕ Е ТЕЛЕСЕН, не е структуиран од поситни делови кои се деливи едни од дрги). Но, Креаторот е НЕОГРАНИЧЕН по своите особини а сложеноста од Вселената (во распон од неутрино ио кварк до галактички јата) е последица од Неговата НЕОГРАНИЧЕНА способност за креација, која во христијанството се нарекува СЛАВА БОЖЈА.
Бог е прапричина за постоењето на се видливо ио невидливо, причина/каузалитет за сите нешта со природатата. Бог нема свој претходник, свој создавач оти постои ОДСЕКОГАШ и е БЕСПОЧЕТЕН. За Бога, не важат физичките закони од овој свет, од проста причина што Он ги создаде законите на не тие Него.
Принципот на каузалност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец; Он е куазата на Вселената.
Принципот на термодинамичка веројатност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец, таа е последица од падот од Адам и Ева.
Принципот на статистичка веројатност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец, таа веројатност е човечки производ од квантната механика и чисто „набадање„.
Принципот на статистичка веројатност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец, статистиката е човека будалашитна, забиберена со подоста квази-математички шпекулации и еуфемизми.

Не, моите аргументи не се извадени од м-експрес, биди сигурен.
Но, мене една работа никако да ми стане јасна: ако на оние кои неверуваат не им се доволни ниту верските ниту научните ставови кон нивните прашања на форумов, добро бе. ШТО е тоа кое занив би било задоволителен одговор!!!!??? Затоа до Воне напиушав пост (кој е избришан) и му напишав: нека си ги напише одоговрите на своите прашања онака како нему му ОДГОВАРА. НАдвор од религиозните и научните одговори, може да се чини само една работа: тоа се шпекулациите и „набадањата„.
Ej brat toa sto go kaza e isto kako Matrix teorijata. Ne znam sto da ti kazam no ideata za Matrix e zemena od religijata i Gospod e sozdatel na ovoj svet odnosno na Matricata. Na nekoj nacin taka e. Spored teorijata sto ja procitav na Nebo666 sto bese postirana oddamna Gospod go zamislil svetot i toj e mnogu inteligenten tvorec i nie ziveeme vo negovite misli. Sega ako nie sozdademe nekoj moken PC vo koj ke stavime luge tie ke ziveat vo PC-to bez nivno znaenje. Isto kako sto nie ne znaeme deka ziveeme vo mislite na Gospod.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ej brat toa sto go kaza e isto kako Matrix teorijata. Ne znam sto da ti kazam no ideata za Matrix e zemena od religijata i Gospod e sozdatel na ovoj svet odnosno na Matricata. Na nekoj nacin taka e. Spored teorijata sto ja procitav na Nebo666 sto bese postirana oddamna Gospod go zamislil svetot i toj e mnogu inteligenten tvorec i nie ziveeme vo negovite misli. Sega ako nie sozdademe nekoj moken PC vo koj ke stavime luge tie ke ziveat vo PC-to bez nivno znaenje. Isto kako sto nie ne znaeme deka ziveeme vo mislite na Gospod.
Хммммм...а како беше онаа анегдота, со тезата дека светот е илузија, кога професорот удира со нога во масата, па кога го здоболела ногата од ударот, рекол„...еве, вака јас ја побивам таа теза...„ (дека светот бил илузија..).
Ти текнува? Каков ПЦ, каков...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Мики на се труди, дискусијата помеѓу мене и тебе во врска со постоењето односно непостоењето на господ е завршена, нема потреба да трошиме простор на серверите за дискусии кои нема да дадат никаков напредок.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Хммммм...а како беше онаа анегдота, со тезата дека светот е илузија, кога професорот удира со нога во масата, па кога го здоболела ногата од ударот, рекол„...еве, вака јас ја побивам таа теза...„ (дека светот бил илузија..).
Ти текнува? Каков ПЦ, каков...
Ej ne ja znam. Kazi mi ja pa ke pravime muabet. Pozdrav
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај на кратко...
Извесна особа, идеалист, му се обраќа на извесен професор, со тезата дека светов во кој живееме е само илузија, нематеријална категорија, Прифесорот пак, за да ја побие таа теза (дека светов не е материјален) удира со нога во клупата, од ударот здобива болка и вели: „...вака јас ја побивам таа теза..„. Значи , ако светов е само илузија, тогаш таа илузија не би предизвикала болка во ногата од професорот. т.е. болката, предизвикана од ударот на ногата во материјален предмет а не во илузија, е доказ дека светов е материјален...ето...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom