До креационистите

Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Ај на кратко...
Извесна особа, идеалист, му се обраќа на извесен професор, со тезата дека светов во кој живееме е само илузија, нематеријална категорија, Прифесорот пак, за да ја побие таа теза (дека светов не е материјален) удира со нога во клупата, од ударот здобива болка и вели: „...вака јас ја побивам таа теза..„. Значи , ако светов е само илузија, тогаш таа илузија не би предизвикала болка во ногата од професорот. т.е. болката, предизвикана од ударот на ногата во материјален предмет а не во илузија, е доказ дека светов е материјален...ето...
Hehe. Dobra e fintava. Gledaj sega ke ti kazam vaka. Si go gledal Matrix filmot. Nema vrska i da ne si go gledal ke ti objasnam. Ovie Masinite zamislile da napravat svet ist kako nasiot (Virtuelna Realnost Matrix) za da mozat da gi drzat lugeto pod kontrola. Toa i go napravile. I gledaj sega ako nasiot mozok so pomos na Aparatura bide priklucen vo Matricata seto toa ke mu izgleda realno i mozokot ke go prenese toa na teloto kako da e realno bidejki site drazbi vo nasiot mozok pristignuvaat preku el. signali, no i mozokot prenesuva do teloto preku takvi signali. Epa mozokot ke prenese do teloto deka negovoto telo vo Matricata e udreno od nesto i teloto ke ja primi taa drazba so toa sto ke mu pomodri nogata ako se udril vo nogata.
P.S. Kako sto kazav ne sum nevernik no veruvam vo Gospod na ovoj nacin sto go obrazlozis vo postov.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Hehe. Dobra e fintava. Gledaj sega ke ti kazam vaka. Si go gledal Matrix filmot. Nema vrska i da ne si go gledal ke ti objasnam. Ovie Masinite zamislile da napravat svet ist kako nasiot (Virtuelna Realnost Matrix) za da mozat da gi drzat lugeto pod kontrola. Toa i go napravile. I gledaj sega ako nasiot mozok so pomos na Aparatura bide priklucen vo Matricata seto toa ke mu izgleda realno i mozokot ke go prenese toa na teloto kako da e realno bidejki site drazbi vo nasiot mozok pristignuvaat preku el. signali, no i mozokot prenesuva do teloto preku takvi signali. Epa mozokot ke prenese do teloto deka negovoto telo vo Matricata e udreno od nesto i teloto ke ja primi taa drazba so toa sto ke mu pomodri nogata ako se udril vo nogata.
P.S. Kako sto kazav ne sum nevernik no veruvam vo Gospod na ovoj nacin sto go obrazlozis vo postov.
Извинете за оф топик ов...ама:
Мора да бидеш верник?
Јас ќе бидам само ако Господ дојде пред мене, ми објасни се` што ме интересира, ми даде одговор на сите прашања, ми ги докаже одговорите, и ми докаже дека треба да верувам....
Се додека не го направи тоа, ќе бидема „неверник“...
Вината што сум неверник не е моја, Господ е виновен..да го направеше тоа, ќе бев верник..ама не сакал да бидам верник, не го направил тоа..и така..вината не е моја...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Агора,
во филмот „Бекство од Алкатраз„, Клинт Иствуд, кој глуми затвореник, седи на скалите со еден друг затвореник и, гледајќи кон другите затвореници, кои имаа слободни активности во дворот од затворот, му вели:„...сите кои овде ги гледаш, сите се невини....„.
Ти текнува?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Агора,
во филмот „Бекство од Алкатраз„, Клинт Иствуд, кој глуми затвореник, седи на скалите со еден друг затвореник и, гледајќи кон другите затвореници, кои имаа слободни активности во дворот од затворот, му вели:„...сите кои овде ги гледаш, сите се невини....„.
Ти текнува?
Незнам за нив...ама..каде е мојата вина тука?

Јас сакам да верувам во господ, и доколку и тој го сака тоа, ќе верувам. Ќе верувам само во него, но, не и во луѓето кои се претставуваат дека се гласници на господ, кои кажуваат дека господ преку нив комуницира со мене и слично...јас несакам да верувам во луѓето, сакам да верувам во господ...но, изгледа тој не сака..
Каде е мојата вина тука?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
За да се биде верник, потребни се и некои предуслови, оти неоди се туку-така во верата. Тие услови се, на пример:

- откажувањето од вер(б)ата во себе
- трагање по Божјите вистини
- стекнувањето способност за согледување на својата грешност и грешки
- отворање на умот за Божјите вистини
- препуштање на самиот себе на Божјата промисла
- чиста намера за самопоправање

и тн...
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
За да се биде верник, потребни се и некои предуслови, оти неоди се туку-така во верата. Тие услови се, на пример:

- откажувањето од вер(б)ата во себе
- трагање по Божјите вистини
- стекнувањето способност за согледување на својата грешност и грешки
- отворање на умот за Божјите вистини
- препуштање на самиот себе на Божјата промисла
- чиста намера за самопоправање

и тн...
Не можам е да не искоментирам ..

Се шо опиша е почетна фаза на убаво перење мозок , со Vanish ... откажување од вербата во себе ?!?!?! Значи губење самодоверба ?!?!Препуштање на животот на некој имагинарен лик ?!?!


:jaj:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Вер(б)ата во сам себе е мајка на сите заебанции и прав пат во вечнаста темнина. Да можеше родот човечки да си ја спаси душата само со своите способности, Синот Божји немаше да дојде и непосредно да не повика на спасение.
Вер(б)ата во сам себе, невидената гордост, самобендисаност, себичност, имањето идеална слика за самиот себе се основните причини зашто поединците не веруваат во Бога. Бог не им се јавува на надуваните, кои себеси се сметаат за мали богови...Бог им се јавува само на смирените по срце...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
За да се биде верник, потребни се и некои предуслови, оти неоди се туку-така во верата. Тие услови се, на пример:

- откажувањето од вер(б)ата во себе
- трагање по Божјите вистини
- стекнувањето способност за согледување на својата грешност и грешки
- отворање на умот за Божјите вистини
- препуштање на самиот себе на Божјата промисла
- чиста намера за самопоправање

и тн...
Или скратено, седни и чекај, за се друго ќе се погрижи Господ, и ќе те храни и ќе те облекува и ќе те мие да не засмрдиш чмаејќи....

Туку дај да се вратиме на темава, истата е многу интересна и отвора милион прашања.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Или скратено, седни и чекај, за се друго ќе се погрижи Господ, и ќе те храни и ќе те облекува и ќе те мие да не засмрдиш чмаејќи....

Туку дај да се вратиме на темава, истата е многу интересна и отвора милион прашања.

Не е така, туку е вака: Бог од поединецот очекува (не принудува!) намера за самопоравање па после тоа стапува Божјата помош. Никој во православието не чека нешто да му падне од небо, туку делува а со тоа делување, доаѓа и Бог на помош.

Ајде, врати се на темата...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ne mozam da si go zamislam zivotot kako duh. Podobro mi e taka. Se plasam da se vidam samo kako duh. Zivotot kako duh, ne e zivot toa e nesto nezamislivo.
Ocigledno deka ne go sfati postot koj sto go komentirase, postot na Pavel, procitaj go uste ednas....
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Радост верување во господ не мже да е , туку ако правилно се практикува со сигурност е добар начин за да се обезбедат добир морални вредности на една особа, АМА не е и единствен начин да истата личност ги почитува и практикува истите морални вредности. Вербата кон господ не го прави некого автоматски добар исто како што не верувањето во господ не го преви некој автоматски лош.
И ти не си во никаква можност да знаеш дали твојата љубов кон некој како вермик е почиста од љубовта на некој кон друг како неверник. Или за да ти биде пологично односно ако гледаме преку призмата низ која ти ги гледаш работите, само господ е тој што може да суди дали нечија љубов е почиста или понечиста а не ти.
Pa normalno deka nemozam.No kako moze nekoj nevernik da ima plod na duhovna ljubov,a da ne veruva vo Boga,koga takvata ljubov i od tamu proizleguva?jas na ova mislam
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Аман веќе...

Креаторот не е сложен, согласно Светите Оци. Велат дека Бог е дух, совршено ЕДНОСТАВЕН и НЕДЕЛИВ поради својата ЕДНОСТАВНОСТ (значи, НЕМОЖЕ да се дели пошто НЕ Е ТЕЛЕСЕН, не е структуиран од поситни делови кои се деливи едни од дрги). Но, Креаторот е НЕОГРАНИЧЕН по своите особини а сложеноста од Вселената (во распон од неутрино ио кварк до галактички јата) е последица од Неговата НЕОГРАНИЧЕНА способност за креација, која во христијанството се нарекува СЛАВА БОЖЈА.
Бог е прапричина за постоењето на се видливо ио невидливо, причина/каузалитет за сите нешта со природатата. Бог нема свој претходник, свој создавач оти постои ОДСЕКОГАШ и е БЕСПОЧЕТЕН. За Бога, не важат физичките закони од овој свет, од проста причина што Он ги создаде законите на не тие Него.
Принципот на каузалност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец; Он е куазата на Вселената.
Принципот на термодинамичка веројатност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец, таа е последица од падот од Адам и Ева.
Принципот на статистичка веројатност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец, таа веројатност е човечки производ од квантната механика и чисто „набадање„.
Принципот на статистичка веројатност НЕ ВАЖИ за нашиот Творец, статистиката е човека будалашитна, забиберена со подоста квази-математички шпекулации и еуфемизми.

Не, моите аргументи не се извадени од м-експрес, биди сигурен.
Но, мене една работа никако да ми стане јасна: ако на оние кои неверуваат не им се доволни ниту верските ниту научните ставови кон нивните прашања на форумов, добро бе. ШТО е тоа кое занив би било задоволителен одговор!!!!??? Затоа до Воне напиушав пост (кој е избришан) и му напишав: нека си ги напише одоговрите на своите прашања онака како нему му ОДГОВАРА. НАдвор од религиозните и научните одговори, може да се чини само една работа: тоа се шпекулациите и „набадањата„.
Чим веруваш во ова зошто не веруваш во теорија на биг бенг и зошто ТВРДИШ дека СЕ мора да има свој кретор(освен според тебе Господ)?

За да се биде верник, потребни се и некои предуслови, оти неоди се туку-така во верата. Тие услови се, на пример:

- откажувањето од вер(б)ата во себе
- трагање по Божјите вистини
- стекнувањето способност за согледување на својата грешност и грешки
- отворање на умот за Божјите вистини
- препуштање на самиот себе на Божјата промисла
- чиста намера за самопоправање

и тн...
Која е разликата од тоа ти што го говориш и останатите секти?
Особено тоа во болд.
И ти препорачувам да ја гледаш епизодата од South Park - Bloody Mary ќе видиш за што ти зборувам.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Маркус заклучија темата или прати ја во канта...за старите дискусии има милион други теми.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Чим веруваш во ова зошто не веруваш во теорија на биг бенг и зошто ТВРДИШ дека СЕ мора да има свој кретор(освен според тебе Господ)?
Jas veruvam vo teorijata na Big Beng , a isto taka veruvam i deka postoi Gospod.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.332
Поени од реакции
42.144
Чим веруваш во ова зошто не веруваш во теорија на биг бенг и зошто ТВРДИШ дека СЕ мора да има свој кретор(освен според тебе Господ)?
A што вели теоријата за Биг Бенг , ја дава причината ?
Имав еден пост на тема Религија каде го цитирав Стивен Хоукинг , тој се декларира како атеист , кога му било поставено прашањето дали верува во Господ тој рекол : '' Не '' . Кога му го поставлие прашањето за настанокот на универзумот , тој ја изрецитирал од А до Ш теоријата за Биг Бенг , за која и ти говориш . Кога го запрашале за причината за истото , он одговорил : '' Зошто ме прашувате мене , прашајте го Господ за истата '' .

Taka да тоа со Биг Бенгот не ти држи вода , не заборавај , истото е само теорија . Плус разлистај низ google , има многу други теории покрај онаа за Биг Бенг , Teoријата на Стргингови на пример .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom