До креационистите

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Неколку по кој знае поставени но никако одговорени прашања до застапниците на теоријата за креационизам.Само одговори без цитати кои се по илјада пати чуени.

1. Има ли некој званичен научен труд што воопшто го потврдува креационизмот
2.Зошто се случени неколку големи изумирања на видовите
3.Зошто човекот има слепо црево
4.Зошто човекот ги има умниците
5.Зошто лилјаците имаат очи
6.Зошто ембрионите на китовите имаат нозе
7.Зошто змиите ги имаат коските од нозете
8.Зошто младите од водоземците имаат шкрги, а возрасните бели дробови
9.Зошто нема фосили на мајмуни, мечки, слонови..во на пример периодите..јура и креда.
10.Можете ли да докажете дека животот не е творба на случајност.
11.Ако мутациите се толку лоши и штетни зошто творецот воопшто ги допуштил, каков е тој совршен дизајн преполн со гречки. И зошто
воопшто се случуваат мутациите.
12.Ако се случува микроеволуцијата (секој ембрион низ тоа проаѓа) зошто не би била возможна макроеволуцијата (Дарвиновата) Всушност микроеволуцијата е забрзана слика на макроеволуцијата.
13.Можете ли да докажете дека мутациите не можат да створат ниту еден нов орган.
14.Можете ли да докажете дека мутациите не додаваат генетски запис.
15.Колку мутации е дозволено пред да смени врстата.
16.Зошто промискуетните помали шимпанзи имаат голем к.р, за разлика од горилата кои имаат малечок.

има уште прашања но засега толку од мене.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Неколку по кој знае поставени но никако одговорени прашања до застапниците на теоријата за креационизам.Само одговори без цитати кои се по илјада пати чуени.

1. Има ли некој званичен научен труд што воопшто го потврдува креационизмот
2.Зошто се случени неколку големи изумирања на видовите
3.Зошто човекот има слепо црево
4.Зошто човекот ги има умниците
5.Зошто лилјаците имаат очи
6.Зошто ембрионите на китовите имаат нозе
7.Зошто змиите ги имаат коските од нозете
8.Зошто младите од водоземците имаат шкрги, а возрасните бели дробови
9.Зошто нема фосили на мајмуни, мечки, слонови..во на пример периодите..јура и креда.
10.Можете ли да докажете дека животот не е творба на случајност.
11.Ако мутациите се толку лоши и штетни зошто творецот воопшто ги допуштил, каков е тој совршен дизајн преполн со гречки. И зошто
воопшто се случуваат мутациите.
12.Ако се случува микроеволуцијата (секој ембрион низ тоа проаѓа) зошто не би била возможна макроеволуцијата (Дарвиновата) Всушност микроеволуцијата е забрзана слика на макроеволуцијата.
13.Можете ли да докажете дека мутациите не можат да створат ниту еден нов орган.
14.Можете ли да докажете дека мутациите не додаваат генетски запис.
15.Колку мутации е дозволено пред да смени врстата.
16.Зошто промискуетните помали шимпанзи имаат голем к.р, за разлика од горилата кои имаат малечок.

има уште прашања но засега толку од мене.
1. За таков труд, потруди се да го најдеш. Сигурно го има само незнам колку е кај нас достапен. Креационостите се активни во САД баренжм 25-30 г и за тоа времеме сигурно имаат собрано подоста материјал со кој го поткрепуваат своето тврдење. Овде, може да се набави книгата „Дарвин на суд„ од авторот Филип Џонсон, во продавниците од „Топер„. Книгата е пишувана во креационистички контекст.
2. Мислиш на големи изумирања како со саурусите? Со нив, претпоставката е дека не ја преживеале промената на климата на Земјава, пошто се водат како нетоплокрви животни.
3. Слепото црево служи за неутрализирање на отровите од стомакот, а не, како што не учеа на школо, дека слепото црево било остаток од нашите мајмунски предци , ц,ц,ц,ц...А таа работа е позната уште од 70-те години од минатиот век.
4. А зашто да ги нема умниците? Нели се и тие корисни при јадењето?
5. Па едноставно , имаат очи. Оној Кој ги создал, сметал дека треба да ги имаат. А тоа што имаат очи а се слепи и не ги користат, тоа е последица од нивниот начин на живеење. По падот од Адам и Ева, редот во целата Вселена е нарушен па од тој неред , доаѓаат и одредени нелогичности кај живите битија, кои примарно се создадени со друга цел.
6. Ембрионите на китовите имаат нозе? Навистина имаат нозе или имаат нешто кое асоцира на нозе, од кое подоцна израснуват перки? И човековиот ембрион, во мајчината утроба, има жабри, ама не е риба, пошто во водена средина. жабрите на ембрионот му служат за дишење.
7. Змиите ги имаат коските од нозете, оти според романскито монах Клеопа, толкувајќи го Битието, вели дека во Рајот, змијата имала нозе! А после анатемата Божја кон змијата, змијата ги „губи„ нозете во стомакот и почнува да се движи по стомакот, онака како Бог и одредил (види Битие).
8. Младите од водоземците имаам жабри, затоа што дел од животот го поминуват во водена средина (како жабите) па нема логика да дишат воздух од водата со помош од бели дробови (наменети за дишење копнен воздух).
9. Зошто нема фосили од тие геолошки периоди? Пааааа, можеби сеуште не се пронајдени...
10. Животот не е творба на случајност, затоа што и наједноставните, еднокелијските битија се страотно сложени, а таа сложеност не е последица од термидинамчкото распаѓање на Вселената (т.н. ентропија) туку е дело на Креаторот. Само Оној Кој е неограничен во своите особини, може да создаде такви сложени битија, кои човекот нема теорија да ги содаде пошто човекот и самиот е создаден.
11. Мутациите се последица од еднонасочното распаѓање на нештата (ентропијата) па кога живите организми се прилагодуваат кон тој непрекинат распад, трпат последици на своите тела. Од таму доаѓа и поинот „тропизам„. т.е. прилагодување на нештата кон непрекиднит распад во нивната околина.
12. Микроеволуцијата и макроеволуцијата се два различни процеси, како што се различни, на пример, кавнтната механика и релативитетот.
13. Мутациите неможат да створат никаков нов орган, туку го чинат токму спротивното: уште старогрчике философи забележале дека секоја наредна генерација луѓе е полоша од претходната, .т.е. мутациите делуваат дегенерички а не генерички.
14. Генетскито запис е ЗАДАДЕН од Творецот а не е последица од еволуцијата. Промената на тој запис може да произведе дегенерирани наследници а не наследници кои еволутивни би биле поквалитиетни од своите претходници. Од генетика, јасна е една работа: чепкањето во гентскиот запис, на пример, одземањето на дел од тој запис, ќе даде фаличен пород. НЕ е познат начнот на кој може да му се додае нов запис (нава информацоја) на посточекиот генетски запис.
15. А кој вели дека вртстата се менува? Една врста-род, може да има ралзлчни видови, но неможе неограничено да мутира, освен да исчезне, од одредена причина.
16. Е зашто де?

Уфффф...се уморив.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
2.Тогаш од кај се денес ладнокрвните животни ...наново се створени.
3. Гледам сите се отруја на кои им е извадено.
4.За преживарите.
5.За украс најверојатно ги имаат.
6.Има родени случаи со нозе и перки.
7.Ги губи во стомакот...или сосем и се одземени?...ова е нешто ново од тебе.
8.И китовите и делфините цел живот се во вода па немаат никогаш жабри.
9.За одреден вид фосили се однесуваше.
10.Рекла-казала е работава
11.Сакам кажам..незнам речам
12.Но комент
13.???????????????????????
14.Тра-ла-ла е работава.
15.Теоријата на еволуција тоа го вели....друго бешпе прашањето....

Во одговорите нема ништо значајно..само повторување на ставот тое е желба на ... и други без везе наклапања.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
10. Животот не е творба на случајност, затоа што и наједноставните, еднокелијските битија се страотно сложени, а таа сложеност не е последица од термидинамчкото распаѓање на Вселената (т.н. ентропија) туку е дело на Креаторот. Само Оној Кој е неограничен во своите особини, може да создаде такви сложени битија, кои човекот нема теорија да ги содаде пошто човекот и самиот е создаден.
А креаторот е креација на?
Ако животот е толку сложен што нема шанси да е случајност тогаш сигурно креаторот е уште по сложен. Така што и он мора да има креатор, а тој е?
За останатите работи ноу комент, ко од ем експрес да се излезени.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ete,nekogas i nevernicite kazuvaat pametni raboti,ednostavno,samite nemoze da se skrijat.:helou:
Radost, и ти ли уште не научи? јас знам дека за вас е тоа паметно бидејќи за да можам подобро да ви ги објаснам природните науки и моите ставови и зошто сум јас атеист, сум се обидел да ги погледна истие проблеми низ призмата низ која вие ги гледате работите затоа и ве почитувам и се додека не почнете да повикувате на чистење на „неверниците“ не ви се противам на правото да ги гледате работите од тој аспект, бидејќи тоа е важ личен избор, проблемот е што вие кажувате дека јас кажувам глупости и за вас нелогични работи без да се обидете да ги погледнет проблемите и работите низ призмата низ која јас ги гледам работите, и затоа за вас се тие несфатливи и нелогично, а за мене се логични и сватливи вашите ставови.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Radost, и ти ли уште не научи? јас знам дека за вас е тоа паметно бидејќи за да можам подобро да ви ги објаснам природните науки и моите ставови и зошто сум јас атеист, сум се обидел да ги погледна истие проблеми низ призмата низ која вие ги гледате работите затоа и ве почитувам и се додека не почнете да повикувате на чистење на „неверниците“ не ви се противам на правото да ги гледате работите од тој аспект, бидејќи тоа е важ личен избор, проблемот е што вие кажувате дека јас кажувам глупости и за вас нелогични работи без да се обидете да ги погледнет проблемите и работите низ призмата низ која јас ги гледам работите, и затоа за вас се тие несфатливи и нелогично, а за мене се логични и сватливи вашите ставови.
Jas ne kazuvam nisto sprotivno.Znam deka nemozeme da se razbereme,i normalno e koga edniot veruva,drugiot ne.Tuka poveke stanuva zbor za toa sto e vistinito,a sto ne,otkolku za nasite licni stavovi.A,toa deka ti ne sfakas,nie tebe ne,neznam bas.Jas ama ic ne se cudam na toa sto nekoj ateist ke go napise,i gi sfakam kako im e,ne gledam ateist prvpat u svojot zivot.Dolg period imam prijatel ateist,koj go zboruva istoto sto i vie,no nikogas ne sum go ostavil,od prosta pricina sto go sakam,kakov i da e.On go gleda mojot nacin na zivot,SOSEM razlicen od negoviot.Vremeto ke pokaze koj na kogo treba da veruva.Preku plodot,ke se vidi drvoto.Jas sum daleku od sovrsenstvo,ne ni mozam da bidam sovrsen,no verata dava ogromni plodovi,koi nemozat da se skrijat,kako na primer ljubovta sprema sekoe covecko bitie,bez razlika kakvo e.Samiot gleda deka ima nesto vo toa veruvanje,koe te pravi razlicen,vo pozitivna smisla.Nema potreba da mu zboram,ili dokazuvam nesto,a ne ni sakam,samiot gleda.Togas,koga ke vidi,se nadevam....ke bidam presreken.Ne go ostavam,bidejki sekoj eden covecki zivot e skapocen vo ocite na Boga..... :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Епа радостѕ и јас имам другар и тоа не еден туку многу кои си веруваат во господ и си идат редовно во црква, ама тоа што јас не верувам во господ не ме спречува да си го чувствувам мојот најдобар другар подалечен од ти твојот најдобар другар. Јас сум ти пример за тоа како не е клучна вербата во господ и приопадноста кон некоја религија, за да се има почитување и љубов кон другите.
Во поглед на тие работи нема разлика дали си верник или си атеист, туку каков карактер имаш и како те научил животот односно досегашното искуство во контакти со општеството.
А која е вистината, дали воопшто постои господ, и ако воопшто постои дали тој е таков како што е опишан во некоја од религиите, тоа на жалост додека сме живи најверојатно нема ни да го дознаеме, односно правата вистина најверојатно никогаш нема да ја дознаеме додека сме живи.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Za kakva ljubov i pocituvanje mi zboruvas?Za luge koi ne znaat sto e toa proska?ne velam deka nevernikot nemoze da saka,no taa ljubov ni vo najmala mera ne se sporeduva so onaa na vernikot9bidejki stanuva zbor za duhovna i telesna ljubov).Ti zboruvam od aspekt na stravot prisuten vo ljubovta."Sovrsenata ljubov go izgonuva stravot".A kakov strav?Toj e stravot vo koj ima macenje.Ima strav osloboden od plaslivost,i koj go nosi toj strav vo sebe,e potpolno voshiten od ljubovta i so site sili se trudi da ne mu nedostasuva nisto od ona sto covekot koj silno saka mora da go napravi za onoj kon kogo e upatena negovata ljubov.ne se raboti za ljubov sonuvacka,telesna,gordeliva,i so sladostrastie oskverneta,tuku cista,duhovna,i sveta ljubov.Za ljubovta ima MNOGU da se zboruva,kako nesto najsovrseno.No telesnata e sosem razlicna od duhovnata,koja nemoze da ja ima nekoj nevernik.Tokmu i za toa ti zboruvam.Tie dve,ne odat zaedno,ili ke se usovrsis vo ednata ili vo drugata.Duhovnata,pokraj ogromnata ljubov kon Boga,e i ljubov kon sekogo,bliznite.Mislam deka posovrsena ljubov od taa ne postoi,bidejki sum ja vkusil,kolku tolku,i e nesporedlivo poslatka od drugata.A,koj nemoze da ja razbere istata......:toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Za kakva ljubov i pocituvanje mi zboruvas?Za luge koi ne znaat sto e toa proska?ne velam deka nevernikot nemoze da saka,no taa ljubov ni vo najmala mera ne se sporeduva so onaa na vernikot9bidejki stanuva zbor za duhovna i telesna ljubov).Ti zboruvam od aspekt na stravot prisuten vo ljubovta."Sovrsenata ljubov go izgonuva stravot".A kakov strav?Toj e stravot vo koj ima macenje.Ima strav osloboden od plaslivost,i koj go nosi toj strav vo sebe,e potpolno voshiten od ljubovta i so site sili se trudi da ne mu nedostasuva nisto od ona sto covekot koj silno saka mora da go napravi za onoj kon kogo e upatena negovata ljubov.ne se raboti za ljubov sonuvacka,telesna,gordeliva,i so sladostrastie oskverneta,tuku cista,duhovna,i sveta ljubov.Za ljubovta ima MNOGU da se zboruva,kako nesto najsovrseno.No telesnata e sosem razlicna od duhovnata,koja nemoze da ja ima nekoj nevernik.Tokmu i za toa ti zboruvam.Tie dve,ne odat zaedno,ili ke se usovrsis vo ednata ili vo drugata.Duhovnata,pokraj ogromnata ljubov kon Boga,e i ljubov kon sekogo,bliznite.Mislam deka posovrsena ljubov od taa ne postoi,bidejki sum ja vkusil,kolku tolku,i e nesporedlivo poslatka od drugata.A,koj nemoze da ja razbere istata......:toe:
Прво и основно ако некој од целото друштво од кое не сум сигурен дали некој друг е атеист, јас сум тој што најмногу простува.
Вотра работа, телесна љубов помеѓу мена и моите најдобри другари и другарки нема и нема ни да има, бидејќи ко прво кон машки никогаш не ми се појавила и неможам да имам телесна љубов а за женските кои ми се многу добри другарки никогаш нема ни да се обидам да создавам телесна љубов за да не си ја жртвувам духовната поврзаност со нив.
И да, ти очигледно си личност со големи предрасуди.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Нема пост , а да не видам Бог го сака човекот ,no matter what ...

Е сега , по 1000000 пат , па ќе прашам , ако толку не сака , зашо не убива ?????

Поплави,болести,пожари,земјотреси итн...ако е Творец на се на Земјата , значи е творец и на овие работи , а сите до една увиваат луѓе .. ЗАШО ??

И ако прочитам уште еден глуп коментар ко оној на Мики-кецот, дека прилината се неверниците во тие земји или дека се последица на првобитниот грев, дефинитивно ќе заклучам дека разговарам со глупи и ретардирани луѓе ..значи,јасно и гласно , КОЈА Е ПРИЧИНАТА ???
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Нема пост , а да не видам Бог го сака човекот ,no matter what ...

Е сега , по 1000000 пат , па ќе прашам , ако толку не сака , зашо не убива ?????

Поплави,болести,пожари,земјотреси итн...ако е Творец на се на Земјата , значи е творец и на овие работи , а сите до една увиваат луѓе .. ЗАШО ??

И ако прочитам уште еден глуп коментар ко оној на Мики-кецот, дека прилината се неверниците во тие земји или дека се последица на првобитниот грев, дефинитивно ќе заклучам дека разговарам со глупи и ретардирани луѓе ..значи,јасно и гласно , КОЈА Е ПРИЧИНАТА ???
Не се труди излишни ти се сите обиди, бидејќи одговорите ги имаат повторено многу пати и за нив тие одговори се конечни, едноставно помири се со фактот дека тие така го перцепираат живото и светот преку призмата на цврстата верба во постоење на господ и преку призмата на некој религија.
Подобро енергијата труди се да ја насочиш да ги убедиш да ги почитуваат твоите ставови и да не те омаловажуваат и девалвираат како чичност бидејќи и ти си човек исто како нив.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Прво и основно ако некој од целото друштво од кое не сум сигурен дали некој друг е атеист, јас сум тој што најмногу простува.
Вотра работа, телесна љубов помеѓу мена и моите најдобри другари и другарки нема и нема ни да има, бидејќи ко прво кон машки никогаш не ми се појавила и неможам да имам телесна љубов а за женските кои ми се многу добри другарки никогаш нема ни да се обидам да создавам телесна љубов за да не си ја жртвувам духовната поврзаност со нив.
И да, ти очигледно си личност со големи предрасуди.
-Ubavo de:)
-Ne zboruvam za telesna ljubov vo bukvalna smisla na zborot,potocno kazano,sogledaj od poveke aspekti,ne samo od eden.Normalno deka ljubovta kon drugar,zenska,drugarka,roditel,ne e ista.Ali,i taa edna ljubov denesna e prepolna so raboti so koi ne bi trebala da bide,ne e cista.Zboram za cista ljubov.procitaj go pak ona za ljubovta bez strav.Toa nemoze da e telesna ljubov.I,ako veke zboruvame za ete,neka bide telesna ljubov,se privrzuvas za nekogo,toj nekoj te povreduva.Duhovnata te uci,samata po sebe,da ne se povreduvas od tugite dela i greski,odnosno,da ne zimas se pri srce.Nema strav,povreduvane,stradanje deka nekoj te sakal ili ne.Ti si sam proizvoditel na istata,pa vo tebe,ima ljubov ne za eden,tuku i za dvajca,i poveke,za site.
-Zosto?ne rekov deka nevernikot nemoze da saka,no taa ljubov se razlikuva od taa drugata.E,sega,koj kade vlozuva,toa e druga rabota.Ako bev so predrasudi,nemase da imam prijatel ateist,mnogu normalno.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
-Ubavo de:)
-Ne zboruvam za telesna ljubov vo bukvalna smisla na zborot,potocno kazano,sogledaj od poveke aspekti,ne samo od eden.Normalno deka ljubovta kon drugar,zenska,drugarka,roditel,ne e ista.Ali,i taa edna ljubov denesna e prepolna so raboti so koi ne bi trebala da bide,ne e cista.Zboram za cista ljubov.procitaj go pak ona za ljubovta bez strav.Toa nemoze da e telesna ljubov.I,ako veke zboruvame za ete,neka bide telesna ljubov,se privrzuvas za nekogo,toj nekoj te povreduva.Duhovnata te uci,samata po sebe,da ne se povreduvas od tugite dela i greski,odnosno,da ne zimas se pri srce.Nema strav,povreduvane,stradanje deka nekoj te sakal ili ne.Ti si sam proizvoditel na istata,pa vo tebe,ima ljubov ne za eden,tuku i za dvajca,i poveke,za site.
-Zosto?ne rekov deka nevernikot nemoze da saka,no taa ljubov se razlikuva od taa drugata.E,sega,koj kade vlozuva,toa e druga rabota.Ako bev so predrasudi,nemase da imam prijatel ateist,mnogu normalno.
По шо се разликува жити Севишниот ?
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Нема пост , а да не видам Бог го сака човекот ,no matter what ...

Е сега , по 1000000 пат , па ќе прашам , ако толку не сака , зашо не убива ?????

Поплави,болести,пожари,земјотреси итн...ако е Творец на се на Земјата , значи е творец и на овие работи , а сите до една увиваат луѓе .. ЗАШО ??

И ако прочитам уште еден глуп коментар ко оној на Мики-кецот, дека прилината се неверниците во тие земји или дека се последица на првобитниот грев, дефинитивно ќе заклучам дека разговарам со глупи и ретардирани луѓе ..значи,јасно и гласно , КОЈА Е ПРИЧИНАТА ???
Poveke bi kazal: "Zosto samite se ubivame?"
I,kazi mi,zosto roditelot go kara deteto?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom