До креационистите

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
I plus toa tie zakoni na fizikata gi sozdal Tvorecot.
Zakonite na prirodata gi sozdal Tvorecot, a na fizikata covekot.

Epa ako ja razgleduvame teorijata Big Beng ke vidime deka sekoj odgovor od teorijata otvara novi prasanja sto znaci deka teorijata ne e tocna. Teorijata veli deka se nastanalo od nekoja dzinovska planeta.
Pogresno si ja sfatil.

И значи дека мора и на творецот да има творец.
Ne, zosto samiot proces na tvorenje e tesno povrzan za vremenskata dimenzija. Samoto tvorenje e nastan, nastan koj sto tece niz vremeto. A po "definicija" Gospod ne e zavisen od vremenskata dimenzija na nasiot univerzum, znaci ne e stvoren tuku si postoi vecno.

Ne sum 100% siguren. Najmnogu ima sansi da sme od Tvorecot otkolku da sme od big beng.
A zosto da ne i od dvata?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Ne, zosto samiot proces na tvorenje e tesno povrzan za vremenskata dimenzija. Samoto tvorenje e nastan, nastan koj sto tece niz vremeto. A po "definicija" Gospod ne e zavisen od vremenskata dimenzija na nasiot univerzum, znaci ne e stvoren tuku si postoi vecno.

Дефиниција што ја пишува во Библијата, створена од човекот?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Дефиниција што ја пишува во Библијата, створена од човекот?
Bez razlika od kogo e napisana i od kogo e stvorena. Moze da e i moja " definicija ". Sosema irelevantno e toa. Gospod se prifaka kako takov od vernicite, bar od mene, zatoa i mene ne mi pretstavuva problem da veruvam vo negovoto postoenje.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Bez razlika od kogo e napisana i od kogo e stvorena. Moze da e i moja " definicija ". Sosema irelevantno e toa. Gospod se prifaka kako takov od vernicite, bar od mene, zatoa i mene ne mi pretstavuva problem da veruvam vo negovoto postoenje.
Треба да разликуваш верување од знаење..
Верниците, вистинските верници, се одкажуваат од знањето, престануваат да бараат докази за точноста на она во кое веруваат, доколку почнат да бараат, тогаш тие не се вистински верници. Имаат право да учат некои работи од природните науки, но, тоа знаење е ограничено, мора да биде во границите кои ги измислува некој човек, повеќе луѓе, црквата... Тоа знаење, не е знаење....
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Треба да разликуваш верување од знаење..
Верниците, вистинските верници, се одкажуваат од знањето, престануваат да бараат докази за точноста на она во кое веруваат, доколку почнат да бараат, тогаш тие не се вистински верници. Имаат право да учат некои работи од природните науки, но, тоа знаење е ограничено, мора да биде во границите кои ги измислува некој човек, повеќе луѓе, црквата... Тоа знаење, не е знаење....
Koj ti go rece toa?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
E pa pogresno ti raboti logikata, ili pogresno gi znaes stvarite...
Што е погрешно?
Погрешно е тоа дека верниците нетреба да бараат никакви докази за вистинската вистинитост на она во кое што веруваат?
Погрешно е она дека за многу работи, религијата има спротивен став од науката, а вистински верник би ги прифатил оние на религијата?
...да продолжам?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Што е погрешно?
Погрешно е тоа дека верниците нетреба да бараат никакви докази за вистинската вистинитост на она во кое што веруваат?
Погрешно е она дека за многу работи, религијата има спротивен став од науката, а вистински верник би ги прифатил оние на религијата?
...да продолжам?
I prvoto i vtoroto..... aj produzi.....
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
A da, zaboraviv deka po default ti imas ekskluzivitet nad objektivnata vistina.
Не сум секогаш во право.
Кога не сум, негирајме, докажи дека не сум, побивајги моите постови и слично...
Се додека не го направиш тоа, во право сум. ( ова не е дифолт )
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не сум секогаш во право.
Кога не сум, негирајме, докажи дека не сум, побивајги моите постови и слично...
Се додека не го направиш тоа, во право сум. ( ова не е дифолт )
Greska, za boldiranoto.
Ti dade nekoi zaklucoci okolu vernicite, jas sum vernik, ti ne, jas ti velam deka greska ti se zaklucocite, valjda jas kako vernik bi znael podobro od tebe, taka?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom