Домашно вино (црвено, бело, розе)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
А пивото...на крајот од секое лето ми е главен кривец за абдоминалната деформација
Лажат душманите! :)

http://newsfeed.time.com/2013/06/13/beer-bellies-are-a-myth/
http://www.washingtontimes.com/news/2013/jun/14/beer-bellies-myth-not-reality-study-shows/

Но најдобро е објаснувањето од Крак’д:
http://www.cracked.com/article_19293_the-5-most-ridiculous-drinking-myths-you-probably-believe.html

Така да, дрмај си пиво и не се секирај... за мене нема сезонски пијачки, се зависи од пригодата, јадењето, расположението, друштвото и... количините! ;)

 
Член од
18 септември 2013
Мислења
4
Поени од реакции
1
низ спирала во буре со вода во кој што има електрични грејачи на температура од 99 С притоа поминува низ буре со ладно вода исто низ спирала, 200 литри за 10 минути пастеризирано стерилизирано и оладено.
Јебеш ти ламбич ако ми е за кисело ќе си сипам оцет :pos:
Друже познат си ми од негде :) ми се допаѓа овој твојот начин за правење на вино кој иде во насока на правење на онакво клинички чисто и перфектно домашно вино како што ме искараа дека го нарекувам претходно:place:, ама ете твојот начин и искуство покажува дека сум бил колку толку во право кога сум го нарекол така доброто вино(клиничко чисто и погодено), нормално како почетник твојот начин ми е научна фантастика ама тоа би било виното кое би сакал да го направам за своја душа, ако можеш да испратиш подетални информации каков ти е системот за правење на сите процедури кои прават вино за кое важи она познатото Колку постаро толку подобро би било идеално за да можеме да дојдеме до еден Кајгана рецепт за совршено вино не од аспект на различни вкусови(грозја) туку од аспект на хемиски процедури за подготовка на чисто, трајно и квалитетно домашно вино(Нормално со помош на сите мајстори на вино кои придонесоа со мислења до сега) за кои верувам дека се единствени за сите мајстори на домашно вино, за вкусови не се зборува но сигурно постои еден начин на изработка на квалитетно вино кој овозможува различни вкусови на гројза да дојдат до израз со сите свои карактеристики. :cool:
--- надополнето: 19 септември 2013 во 16:34 ---
Не константен квалитет,вкус,мирис, на пролет само што ке се покачат температурите скиселување на виното, не можност да се остави да созрее како што треба.
Да не набројувам понатака, се може да се стерилизира и пастеризира па дури и дома и во шупа и во подрум сегде.
Пошто залади малку моментално пијам вино кое што е старо 20 години квалитет не споредлив, значи се има виново и тоа пази домашно вино, доколку не беше се санитизирано и зтерилизирано нај веројатно ќе пиев оцет или нешто приближно на оцет со никаков квалитет.
Пиеш 20 годишно вино. :cuc:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Друже познат си ми од негде :) ми се допаѓа овој твојот начин за правење на вино кој иде во насока на правење на онакво клинички чисто и перфектно домашно вино како што ме искараа дека го нарекувам претходно:place:, ама ете твојот начин и искуство покажува дека сум бил колку толку во право кога сум го нарекол така доброто вино(клиничко чисто и погодено), нормално како почетник твојот начин ми е научна фантастика ама тоа би било виното кое би сакал да го направам за своја душа, ако можеш да испратиш подетални информации каков ти е системот за правење на сите процедури кои прават вино за кое важи она познатото Колку постаро толку подобро би било идеално за да можеме да дојдеме до еден Кајгана рецепт за совршено вино не од аспект на различни вкусови(грозја) туку од аспект на хемиски процедури за подготовка на чисто, трајно и квалитетно домашно вино(Нормално со помош на сите мајстори на вино кои придонесоа со мислења до сега) за кои верувам дека се единствени за сите мајстори на домашно вино, за вкусови не се зборува но сигурно постои еден начин на изработка на квалитетно вино кој овозможува различни вкусови на гројза да дојдат до израз со сите свои карактеристики. :cool:
--- надополнето: 19 септември 2013 во 16:34 ---


Пиеш 20 годишно вино. :cuc:
Хемии во вино нема виното ти е чиста БИОЛОГИЈА, винобрани адитиви пичке си материне само глупи или ненормални можат да ставаат во ширата/комиње притоа да биде глупавоста и моронизмот уште поголем наместо вино да пијат оцет кој е полн со танини и разно разни други оф-вкусови кој несмее да ги има во едно вино, ама така ти е кога цел живот се јаде трици мислејки дека јадеш леб. Како и да е за алкохоличари секоја течност која што содржи алкохол е добра.
Било каков адитив освен квасец е НЕ ПРИФАТЛИВ.
Шеќерите се мерат со сахарометар пред ферментација и после ферментација со една проста пресметка секогаш ќе си знаеш колку точно алкохол имаш во виното.
Друго младо вино никогаш не се пие тоест зелено вино а секое вино е зелено ако нема одлежано најмалку 4 години.
Еден стерилизатор за шира за да го направиш кошта од 10 до 15 000 денари.
Со вриење или директно загревање на ширата се губат многу корисни елементи во истата за пастеризација на истата важи правилото што побрзо загревање и ладење тоа подобро и по квалитетно вино.
До утре можеме да дискутираме за вкусови ама за вино да се расправаш за начин на ферментација исто како да се расправаш која кола е подобра дали 101 застава или мерцедес притоа да ги изедначиш па и уште да кажеш дека 101 е подобар од мерцедесот или па да те убедува некој дека кватро е подобро од кока кола. Не постои човек на планетава кој што се напил добро произведено вино да каже дека оцетот кој што се пие во македонија му е повкусен или подобар, а и да има таков сигурно е тежок деген и толку се разбира :icon_lol:
 
M

macgowan

Гостин
Лажат душманите! :)
Така да, дрмај си пиво и не се секирај... за мене нема сезонски пијачки, се зависи од пригодата, јадењето, расположението, друштвото и... количините! ;)

Така е, потполно се согласувам.
Камо ксмет да станам сезонски пијач. Жена ми ќе се израдва најмногу.
Пијам се шо можи, кога можи а и не можи да се пие. Количините се ептен незгодни.

На крајот од секое лето му карам се по список на пивото оти ТО! е кривецот(љутото не го сметам, пссст...) за повишениот крвен притисок, а во виното, покрај невидениот мерак, имам и посебно алиби за радостите на доцната есен пошто редовно `турвам грозје`, а зимата...зимата ми е врв и ултимејт мерак -овде кај мене прилично фаќа зима а снегот и студот без вино не оди како шо треба.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Добро кажува нашиот добро познат, како е најдобро да се прави вино.
Ама јас би додал, селски направено вино е поздраво вино од купечкото, а за мене е и поубаво вино, па макар само затоа што сам сум го направил.


panoramix пријателе, ти како сакаш прави си а јас добронамерен совет ти дадов.
Овој баткава Добро Познат е искусен мајстор за домашен алкохол од сите видови. Тој можеби ти кажува како е најдобро ама за Ти да стигнеш до таму треба уште многу леб да јадеш и грозје да редиш. Ако разбра пола од тоа како батето ја стерилизра ширата (и како го прави виното), ваљда ти е јасно дека немаш ни фрагмент од времето што ти е потребно за да спремиш/купиш/направиш ни пола од потребната опрема. Пошто гроздоберот веќе завршува.

Но ако си од тие што секогаш знаат најдобро без воопшто и да пробаат нешто, тогаш пробај си на потешкиот начин... можеби и ќе направиш нешто ако го убедиш мајсторот да ти напише упатство од неколку стотина страници што се треба да направиш, и како да не се заебеш на 1000 начини притоа. Среќно! ;)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Добро кажува нашиот добро познат, како е најдобро да се прави вино.
Ама јас би додал, селски направено вино е поздраво вино од купечкото, а за мене е и поубаво вино, па макар само затоа што сам сум го направил.


panoramix пријателе, ти како сакаш прави си а јас добронамерен совет ти дадов.
Овој баткава Добро Познат е искусен мајстор за домашен алкохол од сите видови. Тој можеби ти кажува како е најдобро ама за Ти да стигнеш до таму треба уште многу леб да јадеш и грозје да редиш. Ако разбра пола од тоа како батето ја стерилизра ширата (и како го прави виното), ваљда ти е јасно дека немаш ни фрагмент од времето што ти е потребно за да спремиш/купиш/направиш ни пола од потребната опрема. Пошто гроздоберот веќе завршува.

Но ако си од тие што секогаш знаат најдобро без воопшто и да пробаат нешто, тогаш пробај си на потешкиот начин... можеби и ќе направиш нешто ако го убедиш мајсторот да ти напише упатство од неколку стотина страници што се треба да направиш, и како да не се заебеш на 1000 начини притоа. Среќно! ;)
Kostur123 Под итно да се јави на темава :icon_lol:
Абе шо по селски аман светот иде напред ти по ова селсково единствено нешто што е мрднато малку од пред 5000 години се садовите во кој што се ферментира и чува виното,ако сака некој да прави оцет кој сум јас да му кажувам дека не треба да го праи.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Meне не ме бива за праење, само пивнувам кога ќе се затокми, инаку татко ми си ја брка цела работа. Знам само дека уназад годиниве строго Вранец земавме, но искрено виното беше малку посилно и потешко за пиење. Карактерситична темна боја. Оваа година веројатно ќе смениме со нешто поблаго и полесно.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Kostur123 Под итно да се јави на темава :icon_lol:
Абе шо по селски аман светот иде напред ти по ова селсково единствено нешто што е мрднато малку од пред 5000 години се садовите во кој што се ферментира и чува виното,ако сака некој да прави оцет кој сум јас да му кажувам дека не треба да го праи.
Се јавив. :icon_lol: Само јас нема да се плетакм со грозје. Медот ми е приоритет. Чиста работа а и немам простор за да се мачкам со шира. Едноставно медот ќе го растворам во вода за да добијам околу 12% алкохол и зимото може да почне. :)
Во понеделник ке ставам пробно 20 литри. Таман заладува времево....
 
П

Пепси_

Гостин
Хемии во вино нема виното ти е чиста БИОЛОГИЈА, винобрани адитиви пичке си материне само глупи или ненормални можат да ставаат во ширата/комиње притоа да биде глупавоста и моронизмот уште поголем наместо вино да пијат оцет кој е полн со танини и разно разни други оф-вкусови кој несмее да ги има во едно вино, ама така ти е кога цел живот се јаде трици мислејки дека јадеш леб. Како и да е за алкохоличари секоја течност која што содржи алкохол е добра.
Било каков адитив освен квасец е НЕ ПРИФАТЛИВ.
Шеќерите се мерат со сахарометар пред ферментација и после ферментација со една проста пресметка секогаш ќе си знаеш колку точно алкохол имаш во виното.
Друго младо вино никогаш не се пие тоест зелено вино а секое вино е зелено ако нема одлежано најмалку 4 години.
Еден стерилизатор за шира за да го направиш кошта од 10 до 15 000 денари.
Со вриење или директно загревање на ширата се губат многу корисни елементи во истата за пастеризација на истата важи правилото што побрзо загревање и ладење тоа подобро и по квалитетно вино.
До утре можеме да дискутираме за вкусови ама за вино да се расправаш за начин на ферментација исто како да се расправаш која кола е подобра дали 101 застава или мерцедес притоа да ги изедначиш па и уште да кажеш дека 101 е подобар од мерцедесот или па да те убедува некој дека кватро е подобро од кока кола. Не постои човек на планетава кој што се напил добро произведено вино да каже дека оцетот кој што се пие во македонија му е повкусен или подобар, а и да има таков сигурно е тежок деген и толку се разбира :icon_lol:


нели школската дефиниција гласи дека после 2 години виното се смета за старо ?
:D


а и доволно е 1 година мислам за да се пие младо вино,не глеам причина оти е тиње. Не е коњак или ракија.....
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
нели школската дефиниција гласи дека после 2 години виното се смета за старо ?
:D


а и доволно е 1 година мислам за да се пие младо вино,не глеам причина оти е тиње. Не е коњак или ракија.....
Мене ме заболи левиот ташак за школската комерциална дефениција .
Оди во било која винарија во франција,германија,италија да видиш што ќе ти кажат тоест направи муабет со било кој што знае што е вино па да видиш што ќе ти каже.
прво за една година ни алкохолот не е стабилизиран а неп пак нешто друго, за да се редуцираат танините и да дојдат на прифатливо ниво треба зреење најмалку 4 години.
А што е по учебник или што пишал некој си таму на интернет ич не ми чуе пошто да можат и после еден месец би го продавале виното а и го продаваат некој, колкави подруми би им биле потребни ако правилно го созреваат виното? Вака чекај од берба до берба и точи мајсторе :D
Прилепска знаеш зошто немаат убаво пиво ? Затоа што го лежат само 28 дена, па 28 дена не се доволни ни за примарна ферментација камоли да се стабилизира квасот и да собере со него се што не треба да има едно пиво.
--- надополнето: 19 септември 2013 во 20:27 ---
нели школската дефиниција гласи дека после 2 години виното се смета за старо ?
:D


а и доволно е 1 година мислам за да се пие младо вино,не глеам причина оти е тиње. Не е коњак или ракија.....
Лол зш бе ? Јас помислив костуров ќе ги преебе сите пивари со неговиот револуционерен начин на конверзија од скроб во шеќери :pos:
Таман помислив и на темава ќе го даеш твојот допринос ќе изнајдеш начин како и листовите и прачките од лозите да ги ферментираш :icon_lol:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Лол зш бе ? Јас помислив костуров ќе ги преебе сите пивари со неговиот револуционерен начин на конверзија од скроб во шеќери :pos:
Таман помислив и на темава ќе го даеш твојот допринос ќе изнајдеш начин како и листовите и прачките од лозите да ги ферментираш :icon_lol:
Конверзија на скроб е п. дим не зезај. Ти види дали можеш да фементираш кромид со примеси на моркови. :pos:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Конверзија на скроб е п. дим не зезај. Ти види дали можеш да фементираш кромид со примеси на моркови. :pos:
Да де еден дим шо да ти кажам, за ферментација на кромид и морков обрати се кај драчевчани и јурумљерчани
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
...за да се редуцираат танините
За вкусови не би требало да се расправа, јас на пример сакам суви вина, а тоа значи танини. Покрај „голото„ вино секогаш од и комињакот си оставам солиден дел на страна а другото иде за ракија... Така да, умерена доза танини (за мене барем) не е лоша работа.

А ако збориме реално, со диви кваци може и се прави добро вино.
Како што со диви квасци може и се прави и добро пиво. Доказ се (на пример) Белгиските ламбички сорти, како CHIMAY, за чија успешност сведочи фактот дека и кај нас ги има во супермаркет (Веро/Карфур).

Пак ќе кажам, правењето добар алкохол за да биде уметност -бара и знаење. Кога прескромно но намерно ги подценуваш знаењето, финесите и искуството, им правиш лоша услуга на сегашните и идните почетници што ја читаат темава.

Јас веќе неколку години чат-пат читам за разните видови ферментации на алкохолни напитоци, и веројатно сум еден од ретките тука што воопшто разбраа што практично кажа кога објасни како ја стерилизираш ширата.
Некој тука да го репродуцира твојот метод, само врз основа на твојот еден пост со упатство од неколку реченици, е во најмала рака... наивно и смешно.


Првин се учи да се оди, па после да се трча.
За почетник, едната опција е едноставно да го измуља грозјето во буре и за некое време (со малку среќа) да добие вино. Така се почнува и се добива поттик за натамошно учење.

Втората опција е да седне и да го загрее столчето. Да научи што се вински квасци, и како правилно се употребуваат. Кои се методите на стерилизација. Каква опрема треба за мерење на шеќерните единици, за мерење на вискозноста и релативната густина на виното во разните фази од ферментацијата. Улогата на температурата во сето ова, и како да се регулира истата за да се контролира процесот на ферментацијата... И уште многу други работи, пошто само ја начнав површината.

9 од 10 почетници, соочени со ова ниво на сложеност, се откажуваат.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Да де еден дим шо да ти кажам, за ферментација на кромид и морков обрати се кај драчевчани и јурумљерчани
Од 1 до 6 направи ги сите работи, ќе видиш дека од јачменот скробот ќе се конвертира во шеќер.

За тест за да провериш дали конверзијата е целосна ти треба јод. Или јазик. :cool:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Од 1 до 6 направи ги сите работи, ќе видиш дека од јачменот скробот ќе се конвертира во шеќер.
Батка... ehow.com instructables :)

Instructions

Convert Starch to Sugar

  • 1
    Grind either wheat or corn kernels in the hammermill.
  • 2
    Transfer the ground grain into a container suitable for cooking and mix with two parts of water.
  • 3
    Heat up the mixture to roughly 150 to 168 degrees Fahrenheit. Leave the mixture at this temperature for up to two hours. During this time, enzymes in the grain convert the starch to sugar.
Добронамерно ти сугерирам дека грешиш и дека ремет ќе те прават некои познати особи... ;)
Подвлеченото болдирано е неточно... ова некој што не ги разбирал инструкциите за правење слад, пишувал глупости затоа што ништо не разбрал. Башка на тој конкретен сајт ништо корисно не може ни да очекуваш. Кажи ако сакаш, ќе те упатам што да читаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom