Домашно вино (црвено, бело, розе)

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Жупјанка и Вранец.
Минатите години строго Вранец, али тешко е за пиење.
Сега ова на кај розе ќе тера. Жупјанка 80 посто, со 20 посто Вранец, така некако математикиве.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Решив да се подразнежнам, оти ептен маж станав со црното.
Ма бегај бе, гарант понежната половина се жалела на Вранецот и толку било од работата!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ма бегај бе, гарант понежната половина се жалела на Вранецот и толку било од работата!
Не бе, уназад 10 години строго Вранец се пиело. Сега една мала експериментална промена. Зеде стариов Жупјанка(ова прв пат денес го слушнав). Некои колеги на работа го фалеле. Миризливо некако.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Така е! :) (од Вранец искача најубава ракијата)


Мал експеримент од неколку стотини литри! ;)
Де бе ванлок , ламбич најдобар, кучиња ти сметаат деца ти врескаа сега и со вранецов најубаа ракија КАПАК :pos:
--- надополнето: 6 октомври 2013 во 21:36 ---
Мене па не ми е важно какво е виното, битно е ракијата да е таман - да не пие многу кафетини наутро за викенд :D
на филозофи и алкохоличари се знае шо им е битно ( шо поголем проценат алкохол да има :icon_lol: )
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Де бе ванлок , ламбич најдобар, кучиња ти сметаат деца ти врескаа сега и со вранецов најубаа ракија КАПАК :pos:
Ти бе пер, си јак логичар. Нешто у фазон Македонија ја тепаше Ирска, Ирска ја тепаше Англија, Англија го тепаше Бразил: Заклучок Македонија е најдобра у свеТ! :P

Шо ми ја кудиш ракијата, и виното, кога никад не си ги пробал!!?!
Па уште у казанот стааш и кучиња и деца, ај признај сеа... на Пивофест Скопско пиеше, така?
(твоја логика де) ;)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ти бе пер, си јак логичар. Нешто у фазон Македонија ја тепаше Ирска, Ирска ја тепаше Англија, Англија го тепаше Бразил: Заклучок Македонија е најдобра у свеТ! :P

Шо ми ја кудиш ракијата, и виното, кога никад не си ги пробал!!?!
Па уште у казанот стааш и кучиња и деца, ај признај сеа... на Пивофест Скопско пиеше, така?
(твоја логика де) ;)
Епа ја претера бе да имаше земено мелбек ќе речеше од мелбекот најубао вино и ракија, да пиеш сега кватро ќе речеш нема нишо подобро од кватро, баму стопанката баму :pos:
Комшиското куче лае децата растрчуваат , не можам на рaат да си сварам ракија :mad:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
...баму стопанката баму :pos:
Комшиското куче лае децата растрчуваат , не можам на рaат да си сварам ракија :mad:
’бааго стопанката, остај тоа деците и џукците на страна од ракијата. Вранец си е Вранец де, ако мора компромис тогаш Хамбург.

Ти не кажуваш што кладе?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Гаме ( чисто голо ДА НАПОМЕНАМ 20 почетно крјно ќе видиме со нов квас работам) 450 литри.
Зифандел+ Ракацители 50/50 ( ќе пробам цитрусно флорално да го извадам со малку шмек на бор ако ми успее башка и сааж хмељ му стаив 350 грама почетно 23,5 шеќери крајно 15,7% ) 400 литри.
Нишавка и Вранец 50/50 ( Да го видам мужот шо него ќе го пие почетно плато 2.010 пресметан краен алкохол 18,5% )1000 литри.
Нишавка Афустали Жилафка 60/20/20 ( Ќе пробам со асталсково годинава да видам што ќе испадне ама се мислам дека ќе биде добро 22,8 шеќери крајно би требало да го извади околу 14,5 15% ) 1500 литри.
Смедерфка 300 литри :pos: ( за труење комшии и непожелни гости почетно плато непознато краен продукт ОТРОФ :icon_lol: )
Се од овие погоре ЧИСТО ГОЛО комињето е стаено у куп и си ферментира се заедно за ракија со смедеревка 500 л заедно :)
Од утре почнуваме со пивото. :icon_lol:
Аматери :icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
Аууу... немој да ми кажеш дека сам пиеш оваква количина. Алал да ти е, дури и со фамилија и со гостите заедно. Секоја година ставаш оваква количина?


Интересен избор на вина, од каде набавуваш грозје?
Иначе добра беше годинава изгледа, и Вранецот и Кратошијата беа накај 22.5 шеќерни единици.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
--- надополнето: 6 октомври 2013 во 23:03 ---
Аууу... немој да ми кажеш дека сам пиеш оваква количина. Алал да ти е, дури и со фамилија и со гостите заедно. Секоја година ставаш оваква количина?


Интересен избор на вина, од каде набавуваш грозје?
Иначе добра беше годинава изгледа, и Вранецот и Кратошијата беа накај 22.5 шеќерни единици.
На шо ти личам јас бе на лет3 па да пијам толкаа количина вино и ракија ? :pos:
Се се излева тоа по разноразни канали :icon_lol: си оставам за мене 600 литри од се вкупно другото...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
--- надополнето: 6 октомври 2013 во 23:03 ---


На шо ти личам јас бе на лет3 па да пијам толкаа количина вино и ракија ? :pos:
Се се излева тоа по разноразни канали :icon_lol: си оставам за мене 600 литри од се вкупно другото...
Колку пари го продаваш од литар виното?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom