Домашно вино (црвено, бело, розе)

Член од
4 август 2010
Мислења
11
Поени од реакции
2
Фала за исцрпните информации посебно на Let 3 !


Сеуште имам неколку нејаснотии.

1. Во целата постапка колку пати се става винобран?
Првиот пат веднаш кога ќе се сомеле грозјето, потоа дали се става кога ќе се изврши лачење (отточување) на ширата од комината, нареден пат мислам дека беше кога ќе се преточи виното. Дали со наредното преточување повторно се става винобран и дали постојано е истата количина 10 грама винобран на 100 кг.

2. Која температура би била најпогодна за добра ферментација на виното и од прилика колкав период е најдобро да трае процесот на ферментација?
Каде би било подобро да стое бурето за време на ферментацијата: во подрум на темно или надвор на светло односно на сонце?

Како што разбрав показател дека ферментацијата завршила ќе ни бидат меурчињара што излегуваат од цревото? Значи кога тие ќе престанат да излегуваат чекаме 1/2 дена да мирува, па вршиме таканаречено “отворено“ преточување?

3. По преточувањето бидејќи веќе завршила ферментацијата би значело дека сега виното треба да биде оставено да мирува ( да се избистри) на пониска температура или? И тоа би значело дека повеќе цревото не ни е потребно пошто завршила ферментацијата или сеуште си стои?

Е сега нешто што ми го спомнаа еден пријател: Бидејќи јас ќе имам вино само во едно буре кое при првиот пат ќе го наполнам речиси целото односно ми рекоа да оставам многу малку простор 2/3 см, но после тоа при секое преточување ќе се јавува талог односно ќе имам недостаток на течност во бурето за онолку колку што сум фрлил талог. За да нема многу простор во бурето кој што ќе биде исполнет со воздух ми кажа да ствам некој предмет во бурето, (на пр.ако сум исфрлир 3 литри талог да ставам две шишиња полни со вода од по 1,5 литар во бурето) со што ќе се врати правобитната површина односно повторно ќе имам простор од 2/3 см со воздух.
Сега сакам да прашам која е резликата во присуството поголемо или помало количество на кислородот во бурето или сеуште се одвива процесот на ферментација на виното само со намален интензитет?
Нели со “отвореното“ преточување целта е виното да се измеша со што повеќе кислородот,зошто тогаш во бурето да не се зголеми количината на кислородот после преточувањето?
--- надополнето: Sep 22, 2011 10:49 PM ---
ете два одлични постови о вориор и лет 3... би имал едно прашање во врска со цревото кое излага од стаклената бочва и влага во флашите со вода. дали цревото треба да виси во воздух над ширата или треба да се фиксира на одредена длабочина во ширата, постои ли некое правило колкава треба да биде должината и дебелината на цревото? има ли ова врска со брзината на ферментација? и на кој начин се затвара бочвата откако ќе се вметне цревото одозгора. сум слушал дека некои го затвараат со восок со цел да се оневозможи влез на кислород во бочвата
Поставувањето на висината на цревото (погоре,подоле) не би требало да има некоја улога (секако мора да е НАД површината на виното), исто така и должината и дебелината на цревото немаат никакво влијание - барем од информациите што ги имам јас.
Според мене во овој дел најважно е бурето да биде добро затворено. За затварање на делот околу капачката на бурето и делот каде што ќе излегува цревото од бурето ми препорачаа “жива гума“, можеби е истото со “кит за затворање на бочви“. Вчера купив “жива гума“ на изглед многу ме потсеќа на мастика за џвакање (ама онака разџвакана) и секако во поголема количина. Може да се користи повеќекратно.

Јас наместо да ставам црево, денеска си ја купив онаа направичката од два дела што се става на делот кај што би требало да излезе цревото од бурето, и во нејзе се става мала количина на вода.
Утре ќе ставам слика од нејзе.
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
292
Поени од реакции
84
Види вака, мислам дека не е потребно да ставаш два пати винобран ( со винобран ја прекинуваш ферментацијата и исталожуваш дел од винските киселини кои се присутни во него ) дозата се однесува за 100 литри и не треба да претеруваш, зошто може да дојде до појава на непожелен мирис, поради присутниот сулфур во винобранот кој има антибактериско и антиоксидативно дејство ... Бидејќи напомена дека сортата на грозје е картошија (црвена сорта) ферментацијата е најдобро да се одвива на температура од 25 - 30 степени, односно во согласност со условите, не е многу ладно надвор, може да помине, само ке имаш продолжена ферментација
Лушпите ти се неопходни во ширата, за разлика од семките и петелките кои ти препорацувам да ги одстраниш од ширата која ја подготвуваш за ферментација. Лушпите содржат ароми пигменти и танини (трпкавост - чувство на собирање на устата ) и се пожелни во црвените вина.
Јас лично ферментацијата ја оставам да тече 21 ден ... Бидејки сакам појако вино ... ако ја прекинеш порано, ќе остане дел од шеќерите во него, ќе подпадне терминолошки како десертно, тоа е твоја желба ....
Можеш и без лушпи да ја оставиш ширата, самата шира со себе носи квасци кои ке ја започнат ферментацијата. Разликата е што ке добиеш златно портокалово вино ( кај мене со нишевка ) со многу пријатна арома и привлечен вкус ... Јас би ти препорачал, бидејќи ко што прочитав дека ти е ова прво правење вино, да ги слушаш советите на постарите, бидејки со искуството можеш добро да манипулираш со ширата и да влијаеш на квалитетот на виното ... Наздравје
 
Член од
4 август 2010
Мислења
11
Поени од реакции
2
Види вака, мислам дека не е потребно да ставаш два пати винобран ( со винобран ја прекинуваш ферментацијата и исталожуваш дел од винските киселини кои се присутни во него ) дозата се однесува за 100 литри и не треба да претеруваш, зошто може да дојде до појава на непожелен мирис, поради присутниот сулфур во винобранот кој има антибактериско и антиоксидативно дејство ... Бидејќи напомена дека сортата на грозје е картошија (црвена сорта) ферментацијата е најдобро да се одвива на температура од 25 - 30 степени, односно во согласност со условите, не е многу ладно надвор, може да помине, само ке имаш продолжена ферментација
Лушпите ти се неопходни во ширата, за разлика од семките и петелките кои ти препорацувам да ги одстраниш од ширата која ја подготвуваш за ферментација. Лушпите содржат ароми пигменти и танини (трпкавост - чувство на собирање на устата ) и се пожелни во црвените вина.
Јас лично ферментацијата ја оставам да тече 21 ден ... Бидејки сакам појако вино ... ако ја прекинеш порано, ќе остане дел од шеќерите во него, ќе подпадне терминолошки како десертно, тоа е твоја желба ....
Можеш и без лушпи да ја оставиш ширата, самата шира со себе носи квасци кои ке ја започнат ферментацијата. Разликата е што ке добиеш златно портокалово вино ( кај мене со нишевка ) со многу пријатна арома и привлечен вкус ... Јас би ти препорачал, бидејќи ко што прочитав дека ти е ова прво правење вино, да ги слушаш советите на постарите, бидејки со искуството можеш добро да манипулираш со ширата и да влијаеш на квалитетот на виното ... Наздравје
Мислам дека винобранот не е поврзан со ферментацијата, односно ниту ја прекинува ниту ја забрзува - ова информација ми е од луѓе што веќе повеќе години прават вино и го применуваат винобранот.

Денеска изврши лачење (отточување) на ширата од комината и бурето го ставив во подрум,а еве и некоја сликичка: Photo0139.jpg Photo0139.jpg Photo0187.jpg Photo0189.jpg
 
П

Пепси_

Гостин
Ај јас пак да се убацам со ситна информација околу винобранот :)

Значи се препорачува да не се расолува директно од ќесето туку да се измеша во вода или најдобро во ширата и потоа да се стави во бурето бидејќи ќе дојде до смрдување и ќе треба да се преточува околу 2-3 а можеби и 4 пати за да се извади таа смрдеа.

п.с. warrior пластиката е лоша за виното најдобро е во инокс (малце се по скапички ама имат долг век на траење )
 
Член од
4 август 2010
Мислења
11
Поени од реакции
2
Ај јас пак да се убацам со ситна информација околу винобранот :)

Значи се препорачува да не се расолува директно од ќесето туку да се измеша во вода или најдобро во ширата и потоа да се стави во бурето бидејќи ќе дојде до смрдување и ќе треба да се преточува околу 2-3 а можеби и 4 пати за да се извади таа смрдеа.

п.с. warrior пластиката е лоша за виното најдобро е во инокс (малце се по скапички ама имат долг век на траење )
Добро ќе беше ова за винобранот да го напишеше барем неколку часа претходно, денеска го ставив и онака баш како што спомна ти дека не треба :((го расеав директоно од кесето и после тоа го промешав) ама добро барем за нареден пат ќе знам како.

А за пластиката знам дека не е добра за вино, ама оваа година ми е прва и првично ми беше да ги научам основните операции (што, кога, како) а секако и од финансиска страна голема разлика во цената, но ако овака со пластика излезе нешто, за одгодина сигурно зимам инокс иако според сите најдобро е дабово буре (но според информациите од други потешко за работа и одржавање)!
 
M

macgowan

Гостин
Ај јас пак да се убацам со ситна информација околу винобранот :)

Значи се препорачува да не се расолува директно од ќесето туку да се измеша во вода или најдобро во ширата и потоа да се стави во бурето бидејќи ќе дојде до смрдување и ќе треба да се преточува околу 2-3 а можеби и 4 пати за да се извади таа смрдеа.

п.с. warrior пластиката е лоша за виното најдобро е во инокс (малце се по скапички ама имат долг век на траење )

Оваа година се откажувам од дабовата бочва бидејќи нема шанса да се санира, си го ислужи своето.
Е сега, прашањето ми е околу иноксот, прохромот. Од каде можи да се набави кај нас, совет? Во Битола овде ги земале ѓомити од Грција, биле поевтини. Ако знаеш помагај.
 
Член од
4 август 2010
Мислења
11
Поени од реакции
2
Е сега, прашањето ми е околу иноксот, прохромот. Од каде можи да се набави кај нас, совет? Во Битола овде ги земале ѓомити од Грција, биле поевтини. Ако знаеш помагај.
Ако патот те води накај Кавадарци имаш две специјализирани продавници за продажба на целокупен асортиман за производство на вино и ракија. Пред некој ден во едната видов голем избор (различен волумен) на инокс буриња, покрај другите работи!
Еве и линк.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
29
Поени од реакции
20
Фала за исцрпните информации посебно на Let 3 !

Сеуште имам неколку нејаснотии.

1. Во целата постапка колку пати се става винобран?
Првиот пат веднаш кога ќе се сомеле грозјето, потоа дали се става кога ќе се изврши лачење (отточување) на ширата од комината, нареден пат мислам дека беше кога ќе се преточи виното. Дали со наредното преточување повторно се става винобран и дали постојано е истата количина 10 грама винобран на 100 кг.

Сето тоа зависи од колку е здраво грозјето. Начелно на секое преточување.

2. Која температура би била најпогодна за добра ферментација на виното и од прилика колкав период е најдобро да трае процесот на ферментација?
Каде би било подобро да стое бурето за време на ферментацијата: во подрум на темно или надвор на светло односно на сонце?

Температура генерално над 16 степени. Најдобро е во посдрум каде што се помали температурните промени

Како што разбрав показател дека ферментацијата завршила ќе ни бидат меурчињара што излегуваат од цревото? Значи кога тие ќе престанат да излегуваат чекаме 1/2 дена да мирува, па вршиме таканаречено “отворено“ преточување?

3. По преточувањето бидејќи веќе завршила ферментацијата би значело дека сега виното треба да биде оставено да мирува ( да се избистри) на пониска температура или? И тоа би значело дека повеќе цревото не ни е потребно пошто завршила ферментацијата или сеуште си стои?
Да цревото не ти е потребно

Е сега нешто што ми го спомнаа еден пријател: Бидејќи јас ќе имам вино само во едно буре кое при првиот пат ќе го наполнам речиси целото односно ми рекоа да оставам многу малку простор 2/3 см, но после тоа при секое преточување ќе се јавува талог односно ќе имам недостаток на течност во бурето за онолку колку што сум фрлил талог. За да нема многу простор во бурето кој што ќе биде исполнет со воздух ми кажа да ствам некој предмет во бурето, (на пр.ако сум исфрлир 3 литри талог да ставам две шишиња полни со вода од по 1,5 литар во бурето) со што ќе се врати правобитната површина односно повторно ќе имам простор од 2/3 см со воздух.
Сега сакам да прашам која е резликата во присуството поголемо или помало количество на кислородот во бурето или сеуште се одвива процесот на ферментација на виното само со намален интензитет?
Нели со “отвореното“ преточување целта е виното да се измеша со што повеќе кислородот,зошто тогаш во бурето да не се зголеми количината на кислородот после преточувањето?
Поголемо присуство на кислород е потребно првите денови при бурна ферментација. После тоа тивката ферментација не бара многу кисород затоа и се става цревото во вода со кое се заштитува пак виното од надворешни влијанија. По отвореното преточување после 40 дена отприлика се губи и дел од ЦО2 кој е останат со ферментацијата. Поздрав
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Добро ќе беше ова за винобранот да го напишеше барем неколку часа претходно, денеска го ставив и онака баш како што спомна ти дека не треба :((го расеав директоно од кесето и после тоа го промешав) ама добро барем за нареден пат ќе знам како.

А за пластиката знам дека не е добра за вино, ама оваа година ми е прва и првично ми беше да ги научам основните операции (што, кога, како) а секако и од финансиска страна голема разлика во цената, но ако овака со пластика излезе нешто, за одгодина сигурно зимам инокс иако според сите најдобро е дабово буре (но според информациите од други потешко за работа и одржавање)!
Не се секирај, добро си напраил и шо си го расеал, не заборавај декој ден да ја измешаш комината (помага за ослободување на материите од лушпата).
Пластиката не е лоша ако во неа не го чуваш виното долго, јас го излачувам (во зависност од сортата грозје) после 7-10 дена, и до сега немам никаква забелешка на вкусот и квалитетот, дрвото е многу тешко за одржување и може ако не е одржувано да го расипе виното, иноксот е добар али пази има инокс и инокс, стаклото е исто добро пошто не реагира со вино.
--- надополнето: Oct 7, 2011 8:22 PM ---
Ај јас пак да се убацам со ситна информација околу винобранот :)

Значи се препорачува да не се расолува директно од ќесето туку да се измеша во вода или најдобро во ширата и потоа да се стави во бурето бидејќи ќе дојде до смрдување и ќе треба да се преточува околу 2-3 а можеби и 4 пати за да се извади таа смрдеа.
Тоа со растворање во вода или шира се однесува на шеќерот (а не винобранот), кој се става од како ќе се излачи вииното во комината за да не стоји сува комината и да се додаде јачина на ракијата која ќе се прави од неа
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
епа вака, имам мал проблем... прошлата недела(значи на 2 октомври) измуљав 300 кила нишавка и 300 кила кабернет. добив 3 буриња комиња од 200 литра со нишавка, едно кабернет и едно мешано по пола. Во секој од нив ставив по 10 грама винобран уште првиот ден. После 4-5 саати од сите 3 буриња извадив по 3 балони од по 25 литра за розе вино, Останатото го излачив после 3 дена, од прилика уште 3 балони од по 50 литра од кои сакам да добијам поцрвено вино. Овие големиве балони добро се развиваат, почнаа да вријат пред 2 дена, но малите балони од коишто сакам да вадам розе вино никако да почнат со вриење, еве веќе седми ден. Пред половина час ги отворив да видам што се случува, дали има нешто невообичаено, и во два од овие три балона осетив еден чуден мирис како на расипано, како расипано јајце ми замириса. Не беше тоа мирис на ферментација, затоа што немаше пена на површината, а во едниот на пвршината имаше ко бели меурчиња.
Пробувам да најдам некоја информација на нет, но тешко се снаоѓам.
Има ли некој што се соочил со ваква ситуација, и ако може совет како понатаму?!
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ако патот те води накај Кавадарци имаш две специјализирани продавници за продажба на целокупен асортиман за производство на вино и ракија. Пред некој ден во едната видов голем избор (различен волумен) на инокс буриња, покрај другите работи!
Еве и линк.
Ако патот те води накај Кавадарци имаш две специјализирани продавници за продажба на целокупен асортиман за производство на вино и ракија. Пред некој ден во едната видов голем избор (различен волумен) на инокс буриња, покрај другите работи!
Еве и линк.
kolku pari bi kostala ovaa oprema za proizvodstvo na vino????
 
Член од
18 септември 2013
Мислења
4
Поени од реакции
1
Може ќе звучи смешно ама пошто нема смешни прашања сакам да прашам дали може да се измие грозјето пред да се меле за комење, во процедурите претходно објаснети од Let3 не е спомнато или е изоставено да се спомне нешто во врска со претходно плакнење или миење на грозјето со вода?:)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Може ќе звучи смешно ама пошто нема смешни прашања сакам да прашам дали може да се измие грозјето пред да се меле за комење, во процедурите претходно објаснети од Let3 не е спомнато или е изоставено да се спомне нешто во врска со претходно плакнење или миење на грозјето со вода?:)
Ако го измиеш, ќе ги измиеш сите диви квасцки што се на лушпата од грозјето. Така што нема сама да стартува ферментацијата туку ќе треба да ставиш вински квасец. Вака ќе ти излезе виното со подобар квалитет затоа што дивите квасци на крај на ферментацијата оставаат мириси што не се добри на вкус.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Ламбичките вина имаат свои убавини, но да, одбран вински квасец е посигурна работа.
Инаку во земјава,за домашно вино ретко кој го мие грозјето (а би требало заради пестицидите), и ретко кој набавува купечки квасец. Јас барем не можев да најдам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom